Я - приватний репетитор англійської мови. Багато дошкільнят, школярів, багато офісних працівників, «кращі оксфордські» підручники, непростий вибір для початкових учнів між do і does та всі інші звичні складові професії, через які мені доводиться проходити щороку. Час йде, все добре, поки не приходить він - новий набір, новий навчальний рік і мені починають дзвонити потенційні учні. У спробі терміново вивчити англійську мову вони створюють собі і мені стільки проблем, що я вирішила написати цю статтю.


Насправді, вивчити англійську мову за півроку з нуля неможливо. Навіть якщо вам дуже потрібно по роботі. Навіть якщо я стажувалася в Англії. Навіть якщо я, навпаки, взагалі ніде не вчилася, беру всього 25 гривень за годину, і ви зможете взяти по чотири уроки на тиждень.


Всі викладачі знайомі з цим питанням - "А за скільки я вивчу англійську?", і майже всі його не люблять. Задається він зазвичай ще по телефону. Зізнавшись, що десять років школи і п'ять років університету так і не допомогли їм навчитися хоча б читати зі словником, люди чекають негайної обіцянки, що буквально через кілька місяців вони вийдуть від репетитора зі знанням англійської «досконало». За 2-3 місяці не вийде? А за скільки ж?


"Вільна" англійська, якої хоче досягти половина потенційних учнів - це дуже погана мета. Гірше неї - тільки "розмовна" англійська. Навіть самий досвідчений педагог не може ось так з ходу вгадати, який саме рівень під цим мається на увазі і скільки часу буде потрібно для його досягнення.


Щоб домогтися від викладача виразної відповіді, розумно почати зі знайомства з загальноєвропейською, загальноприйнятою системою оцінки рівня володіння іноземними мовами. Всього рівнів шість: від А1 до С2, і кожен може вибрати рівень по своїм можливостям і потребам.


Наприклад, на рівні С1 людина в змозі читати складні професійні та художні тексти, а на рівні А2 - лише прості особисті листи. На рівні В1 учень підтримує розгорнутий діалог на тему власної роботи, а на рівні С2 він уже обговорить що завгодно, хоч особливості розведення і лову прісноводних риб.


Мінімальний рівень, до якого є сенс йти - В1. На такому рівні стає можливим використання мови по життю й по роботі. При цьому, звичайно, назвати це "англійською досконало" не можна, але це вже щось, і це рівень, досяжний за реальний час.


За шкалою звичних всім підручників, як "Headway" чи ін., це відповідає рівню Intermediate, і від "я щось вчив, але все забув" його відділяють 2-3 пройдених підручника, тобто рік-півтора. Це мінімальний рівень, нижче якого знаходяться викинуті гроші.


Коли ви йдете до репетитора із забутою шкільною англійською, відвідуєте уроки приблизно місяць, а потім кидаєте, бо їздити далеко, грошей шкода, і взагалі лінь, ви викидаєте гроші. Зовсім викидаєте, як ніби ви розрізали їх на маленькі шматочки і розвіяли над річкою. Репетитор завдяки короткочасній співпраці з вами отримав свої ікс сотень гривень (і, швидше за все, головний біль, адже ви раптово пішли посеред навчального року), ви ж не отримали нічого.


Якщо наступна спроба вивчити англійську відбудеться через рік-другий, то ви знову почнете все з початку, з вибору і придбання нового підручника, з алфавіту, знайомством з дієсловом "to be". Перші кілька занять учитель і учень придивляються один до одного, і кожен рік викидати кілька сотень, тисяч гривень на це знайомство досить-таки нерозумно.


Тому, перш ніж дзвонити репетитору, постарайтеся подумати, чи здатні ви витратити на англійську хоча б рік свого часу.

 

Автор: Лихоман Ольга Олегівна