Чи можливо заохотити дитину до читання з раннього віку

Шановні педагоги, психологи та батьки! У цій статті хочу поділитися власними спогляданнями стосовно розвитку дитини та звички читати книжки. 

Не так давно ставши матір'ю, я все більше стала приділяти увагу темі раннього розвитку дитини та впливу оточення на формування її звичок.

Так-так, саме про звичку і буде йти мова. Хочу навести наступну цитату: " Звичка - це особлива форма поведінки людини, яка виявляється у схильності до повторення однотипних дій у подібних ситуаціях." Тобто, якщо для нас світанок кожного нового дня неможливий без філіжанки кави - це і є звичка. Так звана "рутина", яку ми стабільно виконуємо, бо це для нас стало своєрідним символом. Звичайно, є корисні і погані звички. Вдаватися до деталей ми не станемо. 

Мабуть, кожна свідома людина, ставши матір'ю чи батьком, хоче бачити свою дитину здоровою фізично та розумово. Ми прищеплюємо дитині звичку корисного харчування, звичку своєчасно засинати та прокидатися, звичку доглядати за собою, ввічливо поводитись із дорослими та однолітками. Але інколи забуваємо про таку звичку, як читання, і свято віримо в те, що наших дітей повинні навчати таким навичкам в дитячих садках чи навіть у школах. Дорогі батьки! Раджу пам'ятати, що найкращими вчителями для наших дітей є саме ми. Своєю поведінкою, своїми життєвими принципами та звичками ми впливаємо на формування їх світогляду, будуємо фундамент їхнього подальшого життя. Якщо ми хочемо бачити своїх дітей гідними громадянами, нам варто почати саме з себе, саме сьогодні і саме в цей час. 

Дитині можна прищепити звичку читати ще з глибокого дитинства. Почніть з наспівування колискових. Так дитина звикне до вашого голосу. Поступово переходьте до читання віршів та казок, при цьому тримаючи в руках дитячу книжечку та показуючи те, що зображено на малюнку. Спілкуйтесь із дитиною, як із дорослим. Якщо в книзі на малюнку зображені тварини, розкажіть, що це за тваринка, що вона робить, які звуки вона промовляє, де вона мешкає, свійська це тварина чи дика. 

Як додаток до основної книги, ви можете придбати для дитини м'які кубики, на яких будуть зображені літери, якими починаються назви тварин. 

Коли мова йде про більш дорослу дитину дошкільного віку, актуальними будуть трішки інакші методи. Для цього вам необхідно звернути увагу на наступне:

  1. у дитини є так зване логопедичне розмежування звуків (дитина розрізняє голосні та приголосні, м'які та тверді, правильно розставляє наголоси в словах);
  2. дитина розуміє "напрямок читання" (зліва направо) та розташування тексту на сторінці;
  3. дитя має свій власний темп читання та з легкістю може переказати те, що було прочитано.

Спробуйте зацікавити дитину. Весь навколишній світ складається із знаків, символів, букв. Якщо батьки чи педагоги зможуть ці явища пояснити простими словами, то в дитини з'явиться інтерес до всього, що її оточує. 

Обов'язково обговорюйте з малюком те, що він дізнався протягом дня (навіть якщо на перший погляд це зовсім буденні речі). Для вас це дрібниці, а для дитини будь-яка нова інформація - це колосальне відкриття, досягнення. Так ви зможете прищепити дитині любов до комунікації та власним прикладом доведете, що вона є цікавим співрозмовником і що вам таке спілкування дуже приємне. Крім того, це ще один спосіб покращити довіру. 

Не ігноруйте дитячі запитання і відповідайте на них зрозумілими реченнями. Так в малюка відшліфується звичка давати відповіді не одним-двома словами, а синтагмами. 

Крок за кроком переходьте до читання текстів, де будуть описані поведінка чи вчинки головних героїв. Після прочитаного поставте дитині запитання, які змусять її розкрити причинно-наслідкові зв'язки: чому герої так вчинили; як би ти діяв на його місці; до чого це може призвести тощо. 

Будьте взірцем для своєї дитини. Покажіть, що читання - це не рутина, а приємний і корисний відпочинок. Проводьте вільний час із книгою хоча б 20 хвилин кожного дня. 

При нагоді відвідуйте разом із малюком книжкові виставки чи форуми. Від кількості кольорових книг очі розбігатимуться, і врешті-решт ви повернетеся додому не з порожніми руками, а з цікавою книжечкою та неймовірними враженнями, котрі отримала ваша дитина. 

Не впадайте у відчай, якщо читання не вдасться з першої спроби. Адже звичка читати - це також звичка, котру можна набути невтомною працею та наполегливістю. Хай щастить! 

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Ганна З.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;