Чи можна скласти залік з латини без репетитора?

2020-10-23

Єлизавета В.

Так. Щоб далеко не ходити, скажу одразу, що можна. 

Тут треба почати з того, а чому, власне, з’являється потреба у репетиторі? Більшість студентів знають відповідь) 

«Ви бачили таблицю з закінченнями п’яти відмін?», –— спитають вони. Так, виглядає вона як монстр) Позаяк у ній більше п’ятдесяти закінчень. Побачивши її, студент з легким серцем ставить на латині хрест і закидає підручник у шухляду, маючи дуже істотне виправдання на свою користь. Однак, за програмою, ці п’ять відмін учитель викладає не на одній парі, а, як мінімум, на семи, тобто протягом семи тижнів. 

Дати раду цим закінченням, шматок за шматком, відміна за відміною, значить вже зробити пів справи. Якщо студент губиться на цьому, то наступні проблеми можуть накопичуватись як сніжний ком. Для тих же, хто подолав тему іменникових і дієслівних закінчень наступним випробуванням буде переклад медичного терміну чи речення. 

Отож, порада студентам гуманітарних факультетів полягає у тому, щоб, по-перше, розібратись з іменниковими і дієслівними закінченнями (краще поступово вивчити їх напам’ять, бо це зекономить час), по-друге, при перекладі речення, починати з його аналізу (визначення граматичних форм), відштовхуючись від якого вже робити переклад, і, нарешті, по-третє, не втрачати терпіння при перекладі) Адже студентам гуманітарних факультетів іноді треба посидіти і попідбирати варіанти перекладу того чи іншого слова, щоб смисл «прояснився». Часто їм задають перекладати якісь прислів’я, парадоксальні істини, смисл яких треба «вловити».

Підказка для аналізу речення. Спочатку знайдіть присудок (він, як правило, в кінці речення). Знайдіть це дієслово у словнику. Поверніться до вашого речення та проаналізуйте закінчення дієслова у реченні. Що це за час, особа (перша, друга, третя? тобто «я щось роблю» чи «ти», «він») число (однина чи множина, тобто «він» чи «вони»). Перекладіть дієслово згідно з цими своїми висновками. Наприклад, “Amititia vitam ornat”. Присудком тут є дієслово ornat. Це особова форма дієслова orno, avi, atum, are (прикрашати) у Praesens indicative activi, 3 Sg., перекладається «він чи вона прикрашає». Тепер можна знайти до нього підмет, тобто, хто ж саме прикрашає. Отже, аналізуємо решту слів і намагаємось знайти підмет. Перше слово – amititia. Його словникова форма – amititia, ae f (дружба). Відтак, це перша відміна (бо після коми йде закінчення ае), а у нас в реченні воно стоїть у Nom. Sg., перекладаємо «дружба». Підходить на роль підмета. Наступне слово. Словникова форма: vita, ae f (мудрість) – 1 відміна, у нас в реченні воно стоїть в Асс. Sg., тобто кого? що? «життя». Таким чином виходить: Дружба прикрашає життя. 

Студентам медичних факультетів можна порадити ті ж перші два пункти. Додати можна те, що у медичній латині, на відміну від класичної, немає варіативності перекладу слова. Кожне слово має один певний варіант перекладу. Попри це, все одно треба бути уважним і не загубитись у терміні. Тут я можу порадити наступне: завжди тримайтесь головного слова у терміні, слова, яке вказує на той об’єкт, для позначення якого служить увесь термін. Це — іменник у називному відмінку, який у латинському терміні завжди стоїть на першому місці, є першим словом в терміні. Наприклад:

processus zygomaticus ossis frontalis. 

Словникова форма цих слів: processus, s; zygomaticus, a, um; os, ossis n; frontalis, e;

Аналіз: 4-та відміна, Nom. Sg.; 2га від. Nom. Sg.; 3тя від. Gen. Sg.; 3тя від. Gen. Sg.

Переклад: Виличний відросток лобної кістки

processus articularis superior axis

Словникова форма: processus, s; articularis, e; superior, ius; axis, is m 

Аналіз: 4 відміна, Nom. Sg.; 3 відміна Nom. Sg.; 3 відміна Nom. Sg.; 3 відміна Gen. Sg.

Переклад: верхній суглобовий відросток вісі

Бажаю успіхів у навчанні! 

Сподобалась стаття? Оцініть

5

На основі відгуків 1 користувачів

Єлизавета В.

Автор та репетитор на BUKI: Єлизавета В.

Викладач латини для студентів гуманітарних і медичних факультетів.

Інші блоги автора

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора