Діалекти китайської мови та чи є сенс їх вивчати?

Китайська Народна Республіка, беззаперечно, є однією з найбільших країн не тільки за територією, а й за населенням. Китай просто вражає своїми розмірами, і чим далі розташовані провінції одна від одної, тим більші культурні, соціальні та мовні відмінності. Більш того, на території сучасної КНР проживають представники 56 національностей, кожна з яких має свою культурну ідентичність, історію та традиції. Протягом багатьох століть у Китаї відбувалися значні історичні зміни: змінювалися династії, імператори, столиці та релігії. Усі ці явища просто не могли не мати значного впливу на мову.

Усі діалекти Китаю розділені на 10 груп за територіальними та історичними ознаками. Скільки ж їх загалом? Автор цього блогу не полінувалася і порахувала усі офіційно зафіксовані діалекти. Цифри вражають, їх аж 167! Потрібно також додати, що діалекти різних груп (нагадую їх 10) між собою відрізняються дуже сильно. Це не тільки певні особливості вимови, а й дуже суттєві граматичні та лексичні відмінності. Щоб було більш зрозуміло зазначу, що діалекти відрізняються на стільки сильно, що їх носії не розуміють один одного та просто не можуть спілкуватися.

Звісно, переважна більшість діалектів має зовсім невелику кількість носіїв та може охоплювати одне місто або навіть одне селище. Проте деякі дуже поширені.

Найпоширенішими діалектами китайської мови є:

  • У (розповсюджений у Шанхаї, а також провінціях Аньхой, Цзянсі та Фуцзянь);
  • Юе, або кантонський (розповсюджений в провінціях Гуандун та Гуансі);
  • Сян (розповсюджений в провінціях Хунань та Гуандун);
  • Мінь (Тайвань та Хайнань)
  • Хакка ( розповсюджений у провінції Сичуань)

Виникає закономірне питання, як бути? Як жити в країні, де існує величезна кількість діалектів, які максимально несхожі між собою. Звичайно, змусити усіх жителів розмовляти однією стандартизованою, офіційною мовою! Зараз в КНР існує лише одна офіційна мова – мандарин (або путунхуа 普通话), яка має статус державної мови.

Для того, щоб навчити все населення спілкуватися саме державною мовою, Китай провів певну мовну політику, яка включає в себе навчання лише на державній мові, обов’язкові іспити для вступу до навчальних закладів, використовування державної мови під час роботи та у громадських місцях. Політика виявилася максимально ефективною і зараз, незалежно від регіону і провінції, можна використовувати мандарин для вільного спілкування.

Чому з’явилося питання про доречність вивчення саме діалектів? Так як бізнес центр Китаю розташований на півдні країни (провінція Гуандун), де історично населення використовує кантонський діалект, у деяких учнів з’являється думка, що доречніше буде вивчити саме кантонську для ведення бізнесу і більш вільного спілкування. На скільки ефективна така ідея та які «підводні каміння» нас чекають? Перш за все, зараз у 21 столітті реалії китайського життя такі, що все населення молодше 70 років абсолютно вільно спілкується державною мовою – мандарином. Тому увесь південь Китаю складається з білінгвів, які однаково добре володіють і діалектом, і офіційною мовою. Крім того, вивчення лише кантонського діалекту зробить для вас неможливим розуміння державної, і ви втратите можливість спілкуватися з людьми у інших провінціях.

Проблему поглиблює те, що відсутність попиту на вивчення кантонської призвело до відсутності підручників, програм, матеріалів та вчителів. Навіть самі носії кантонської не можуть допомогти у вивченні цього діалекту, так як протягом життя не вивчають її нормативну та офіційну форму. Уявіть, що ви ніколи не вивчали українську мову у школі, не розбирали її граматику, фонетику та лексику, а єдина мовна норма – це ваші батьки, від яких ви навчилися. У цьому разі вам буде дуже складно пояснити іншим, чому ви спілкуєтеся саме так і чи правильний це варінт.

Такі мовні тенденції поступово призводять до того, що навіть розповсюджені діалекти зникають. Молоді люди поступово перестають спілкуватися діалектами, тому що з дитинства спілкуються державною мовою в садочках, школах, університетах та на роботі. Тому я не рекомендую розпочинати вивчення китайської мови з кантонського діалекту. Навіть якщо ви працюєте або подорожуєте півднем Китаю, маєте там партнерів по бізнесу, знання саме державної мови на сто відсотків вирішить будь-які проблеми зі спілкуванням. Також є дуже багато підручників, матеріалів, вчителів та навіть стипендіальних програм, які допоможуть вам оволодіти мандарином і мати змогу спілкуватися більше ніж з двома мільярдами людей!

Я бажаю усім успіхів у вивченні китайської мови! Не зупиняєтеся, певно крокуйте до своїх цілей і ніщо не зможе вас спинити!

 

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Олександра Р.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

8 принципів роботи мовленнєвого терапевта (логопеда) в роботі із СДУГ, РАС, дислексія

Оскільки все більше з’являються запити на роботу із дітьми із СДУГ/РАС/дислексією тощо, в роботі спеціалісти логопеди повинні знати та використовувати принципи підтримки нейрорізноманіття.

Автор: Юлія К.

Схема хімічної реакції є, а з коефіцієнтами повне розчарування?

Перетворимо схему хімічної реакції з відомими продуктами, додавши відповідні коефіціенти

Автор: Анна Г.

Вивчати мову в мовному середовищі чи ні: проблеми з якими можна стикнутися

В статті розглядаються найпоширеніші труднощі, з якими стикаються новачки, які переїжджають в іншу країну з бажанням вивчити мову

Автор: Карина К.

Ефективна підготовка до TOEFL: ключові кроки

Ключові стратегії у підготовці до міжнародного іспиту TOEFL iBT

Автор: Світлана К.

What's the difference between BIG and LARGE, SMALL and LITTLE?

В англійській мові є два прикметника маленький та великий. В цій статті описується загальне правило вживання цих прикметників та їх відмінності.

Автор: Світлана Д.

Інші новини:

Вивчаємо синтаксис: розбираємо речення за членами й робимо його синтаксичний розбір

Вивчаємо синтаксис: розбираємо речення за членами й робимо його синтаксичний розбір

11.02.2024

Готуємося до весняних свят: привітання і сценарії для 8 березня в школі

Готуємося до весняних свят: привітання і сценарії для 8 березня в школі

09.02.2024

Цікаві позакласні заходи до Дня народження Тараса Шевченка

Цікаві позакласні заходи до Дня народження Тараса Шевченка

01.02.2024

Як вступити на дизайн в 2024 році

Як вступити на дизайн в 2024 році

31.01.2024

;