Емоційне вигорання. Як не стати жертвою?

2020-07-26

Інна Г.

Ти не можеш зрозуміти, що з тобою. Постійна втома, апатія, безпорадність. Почуваєшся наче перегорілий сірник. Ти виконуєш свою роботу механічно, без ентузіазму, а продуктивність праці впала до нуля. Друзі кличуть гуляти, а в тебе просто немає бажання кудись йти. Що з тобою? Швидше за все, ти потрапив у тенета емоційного виснаження?

Щоб подолати цю проблему, спершу з’ясуймо, що її спричиняє.

1. Перевантаження. Дехто заради кар’єри і хорошого доходу намагається працювати все більше і більше. Такі люди з головою поринають в роботу, забуваючи про відпочинок, спорт і здорове харчування. А закінчується все перевтомою і цілим букетом хвороб.

2. Недосипання. Сьогодні темп життя стає все швидшим і швидшим. А щоб встигнути більше, ми часто жертвуємо сном і самі стаємо на шлях емоційного вигорання.

3. Електронні пристрої. Завдяки гаджетам ми є на зв’язку 24/7, тобто цілодобово. Часто друзі пишуть вночі і очікують, що ми реагуватимемо на їхні повідомлення вже й одразу. А це створює додаткову напругу і перешкоджає відпочинку.

4. Важкий колектив. Через непорозуміння з колективом ми можемо перебувати у постійному стресі, так би мовити постійно чекати «ножа в спину», а це прямий шлях до вигорання.

5. Неправильні пріоритети та неорганізованість. Якщо витрачати надто багато часу на мало важливі справи, то потім ми не встигнемо те, що справді важливе. Тому краще спершу доробити звіт, а потім вже заходити в Інстаграм.

6. Перфекціонізм. Люди, які постійно від себе вимагають досконалості, більше схильні до депресій, гніву, розчарування, стресу і, як наслідок, емоційного виснаження.

Що допоможе не перевтомитися і не вигоріти емоційно?

  • Достатньо відпочивай і добре висипляйся. Займись улюбленим хобі. Знаходь час, щоб побути наодинці.
  • Займайся фізичними вправами. Починай день із зарядки. Щодня тренуйся хоча б 15 хвилин. Більше ходи, а не користуйся громадським транспортом чи власним авто. Відмовся від ліфта.
  • Навчись казати «ні». Знай свої обмеження і не бери на себе більше, ніж можеш виконати.
  • Давай телефону теж «відпочивати». Відключай його, коли лягаєш спати, або коли проводиш час з сім’єю.
  • Будь організованим. Стародавня книга Біблія каже: «Плани старанної людини завжди ведуть до успіху» (Прислів’я 21:5). Якщо ти навчишся планувати, скільки часу і сил витрачати на кожну справу, то життя стане легшим і спокійнішим.
  • Спрости своє життя. У багатьох країнах, де панує дух споживацтва, людям нав’язують думку, ніби щастя залежить від кількості майна і грошей. Але насправді це не так. Просте життя може дати набагато більше свободи та принести справжнє задоволення і яскравим прикладом цього є відома всім притча про бізнесмена і рибалку.
  • Визнач свої пріоритети. Що для тебе найважливіше? Мабуть ти відповіси: «Звичайно, сім’я і здоров’я!» Але якщо ти постійно пропадаєш на роботі, перевтомлюєшся, недосипаєш, щоб заробити більше грошей, то в першу чергу від цього страждає саме сім’я і здоров’я. Пам’ятай, які у тебе цінності, і умій сказати «ні», коли хтось намагається нав’язати тобі зовсім інше.
  • Молись. Якщо ти виллєш свої тривоги і біль у щирій молитві до Бога, тобі стане легше. Святе Письмо радить: «Ні про що не тривожтесь, але завжди з будь-якими проханнями звертайтесь у молитвах і благаннях до Бога» (Філіппійців 4:6). Бог є тим, хто завжди зрозуміє і підтримає.
  • Удосконалюй свою особистість. Розвивай хороші риси, такі як терпеливість, самовладання і радість. Тоді тобі буде легко в будь-якому колективі. Стався до інших з повагою і хвали їх.

Емоційне вигорання — це сильний ворог нашого часу, але нам під силу його перемогти. І згадані вище поради допоможуть вийти переможцями.

Сподобалась стаття? Оцініть

5

На основі відгуків 1 користувачів

Інна Г.

Автор та репетитор на BUKI: Інна Г.

Викладаю понад 15 років, ЗНО, ЄВІ, IELTS, розмовна англійська, корпоративна, бізнес лексика, медична тощо. Заняття в групі і індивідуально.

Інші блоги автора

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора