Фінська освіта: реальність чи фантастика в українських умовах?

Фінляндія - не лише одна із найбільш екологічно чистих країн, але й країна із найкращими показниками успішності учнів. Освітня реформа, що зняла контроль над викладачами і вчителями, внаслідок чого вони не повинні гоуватися до комісій і заповнювати нескінченні звіти, а можуть приділити увагу учням, висока заробітна плата та підписання контракту лише на рік - стимулюють їх вкладатися в роботу не відволікаючись на бюрократичні моменти. 

Новітня освіта в Україні бере за зразок саме такий підхід. У статті розглянемо систему освіти в гімназії. Матеріали, використані у статті, надані мені за правом стажування як викладача у гімназії М. Гуттінен.

Гімназії іеріа професійні навчальні заклади у Фінляндії - це друга сходинка після загальноосвітньої школи. Навчання у них найчастіше безкоштовне, але учні купують лептопи та підручники. Також варто звернути увагу, що в гімназії щодня надається безкоштовний обід.

Навчання у гімназії проходить за зразком загальноосвітньої програми без отримання спеціальності. Предмети вивчаються з поглибленням та більша частина відводиться під самостійне навчання.

Заняття для старших класів будуються за зразком "пар" у закладах вищої освіти (година п`ятнадцять).

Приклад розкладу старшої школи м. Гуйттінен, Фінляндія. Номер у чарунці - це номер курсу (усього їх 11)

шкільний розклад

Проміжні тести та контрольні точки проводяться на розсуд учителя. Він чи вона не намагається піддавати суворому контролю учня. Обов'язковими є лише випускні іспити, з яких для всіх однаковим є тестування з рідної (фінської) мови. Знання мови - умова для навчання у фінському ЗВО. Інші дисципліни обираються учнем із урахуванням його вподобань та подальшої доцільності під час вступу до закладу вищої освіти.

Як бачимо, скасування проміжних обов'язковим контрольних точок показує свою ефективність. Адже зазвичай вони проходять у неналежній атмосфері, списуються. Старанні учні дбайливо готуються, відчуваючи страх та стрес як в очікуванні роботи, так і під час написання. До того ж, багато хто з них боїться батьківського гніву (бо батьки орієнтуються на оцінку тесту, що природньо, адже не можуть іншим способом перевірити знання своєї дитини). Є також багато суб'єктивних факторів із боку вчителя, які підтверджують недоцільність контрольних точок як обов'язкового елементу кожної дисципліни у школі.

Нижче наведена таблиця предметів гімназії, що включають обов'язкові курси, спеціалізовані та курси, що викладаються саме в цій гімназії (зокрема медіа)

Фінська освіта: реальність чи фантастика в українських умовах?

Зараз у Фінляндії понад 30 000 нових студентів починають навчання щороку (55% вікової групи). Це не лише цифри відвідування дітьми навчального закладу, це цифри, що свідчать про зручні умови, малі класи та знання, що можуть бути застосовані у подальшому житті, а не залишаються теорією на дошці.

Автор: Ілона С.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора