Інтеграційна політика Габсбургів стосовно Галичини наприкінці 18 ст. та перед 1848 р.

Рейтинг:
Детальніше»Всі блоги користувача

Інтеграційна політика Габсбургів стосовно Галичини наприкінці 18 ст. та перед 1848 р. Марія Терезія та Йосиф ІІ стикнулись з надважким питанням після приєднання Галичини до Габсбургської монархії 1772 р. Адже потрібно було не тільки обґрунтувати права на ці землі, а й здійснити інтеграцію цих земель. Складність полягала в екзотичності та специфічності давнього річпосполитського устрою Галичини. З першим питанням Марія Терезія справилась доволі швидко, звернувшись до класичної схеми здобуття нових території в модерну добу. Габсбурги, будучи королями Угорщини звернулись до історії, до подій ХІІ-ХІІІ ст., коли землі ГВК спочатку перейшли до Угорської корони на правах васалітету (угода 1206 р. Анни з королем Андрієм ІІ), а потім і як правомірна частина, адже малолітній син Андрія ІІ Коломан, а потім і Андрій Андрійович правили цими землями.

Обґрунтувати свої права на ці землі перед поляками було зрештою не складно, проте потрібно було інтегрувати цей край під свою систему управління, що збігалось з загальним планом централізації та освіченого абсолютизму, який провадив Йосип ІІ. Складність полягала в різних напрямках цієї інтеграції і взагалі сприйняттям Галичини. На Заході, як і в самі Габсбургській монархії Галичину сприймали, як темний, неосвічений край населений варварами в якому лежали давні закони та заплутані традиції, які ототожнювали з Сходом.

Саме тому Кауміц хотів повністю знищити стару адміністративну систему, бо вважав її не надійною та відсталою. Зрештою в цьому намірі можна побачити і суто прагматичні цілі: він хотів зменшити вплив старої польської аристократії, щоб уникнути бунтів. Йосиф ІІ в цьому плані виявився більш поміркованим, адже був натхненний ідеями освіченого абсолютизму, тому було вироблено нову більш гнучку політику. Наприкінці 18 ст. інтеграція Галичини до Габсбурзької монархії полягала у централізації, релігійній терпимості, скасуванні кріпацтва, послабленні цензури на території всієї імперії, в тому числі і на Галичині.

Також в кінці 18 ст. Габсбурги приділяли активну увагу русинам. Так інтеграція Галичини до Австрії проводилась через греко-католицьких священників, що відтепер мали рівні права з католиками. Також впроваджувалась (повільно і не повністю) реформа освіти, засновано університет у Львові, звісно з німецькою мовою. Проте, можливо, це була проста централізація периферійного краю.

Ситуація ж на галицьких землях напередодні 1848 р. була такою – українська мова викладалась в початкових школах та духовних семінаріях. У 1848 р. не винаходили відмінності між русинами та поляками – мовою, письмом, звичаями та церковним обрядом. Русини стали вважатись територіальною спільнотою з правами та привілеями на власній землі. Ці явища можна назвати наслідками політики Габсбургів кінця 18-початку 19 ст. Проте в 1848 р. все ж таки ситуація дещо змінюється. Причини цієї зміни можуть бути різні. По-перше, активно розпочав формуватися русинський націоналізм. По-друге, основна частина вдалої та активної централізація була пов’язана з ім’ям Йосифа ІІ, а вже його наступники були більш консервативніші та й увага їх була звернута на боротьбу проти Франції. Особливо варто відзначити слабкодухого імператора Фердинанда, який не приймав участі в управлінні державою.

Список використаної літератури:

1. Wolff, Larry. Inventing Galicia: Messianic Josephinism and the Recasting of Partitioned Poland // Slavic Review, Vol. 63, No. 4 (Winter, 2004). – P. 820-833.

2. Заярнюк, Андрій. Ідіоми емансипації. "Визвольні" проекти і галицьке село в середині ХІХ століття. – К., 2007. – C. 79-124.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Єва М.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Пам’ятка для читачів німецькомовних текстів

Декілька порад для тих, хто вивчає німецьку мову і стикається з труднощами під час роботи з текстом.

Автор: Ольга П.

Гендерні відмінності у тренуваннях: особливості та рекомендації

Розуміння цих відмінностей може допомогти створити більш ефективні та індивідуалізовані програми тренувань для обох статей.

Автор: Анастасія Ш.

Інтеграція математики з іншими предметами: міждисциплінарні проєкти

Стаття досліджує інтеграцію математики з іншими предметами через міждисциплінарні проєкти, показуючи, як такий підхід розвиває критичне мислення, мотивацію та креативність учнів.

Автор: Вадим П.

Мови програмування

Як вірно, та з чого розпочати, можна собі сказати, або говорити доволі часто.

Автор: Андрій Б.

Здоров'я мозку та біохакінг

Програми для покращення когнітивного, емоційного, фізичного та психологічного здоров'я.

Автор: Наталія Д.

Фітнес-подорожі: поєднання відпочинку і тренувань

У цій статті ми розглянемо, що таке фітнес-подорожі, їх переваги, популярні напрямки та типи програм.

Автор: Наталія Д.

Інші новини:

;