Історія співу та української співу

Музична культура сягає своїм корінням сивої давнини, а тому спів є справжнім скарбом. Витоками співу могли бути збуджені мовні інтонації, спів птахів чи тварин, магічні заклинання, ритми роботи первісних людей.

Поняття музики не було відокремлено, а було пов'язане із танцями. Це був синтез мистецтва руху та співу.

Виділення музики в самостійний вид мистецтва відбулося в період розладу первісного строю.

У міфах фіксується можливість музики керувати природою, приборкувати тварин а також зцілювати людей. Міф, чи ні, а нині є низка досліджень, які підтверджують позитивний вплив музики на емоційне здоров'я людини.

В Україні з розквітом Київської Русі почався і розвиток хорової музики а також народної пісні.

Після Хрещення Русі в Київ був запрошений хор Візантійського согласія. Приїхали вчителі, священники та співаки.

При Десятинній церкві була організована школа диригентів і доместиків (вчителів співу).

Відкривалися школи в Луцьку, Острозі, Перемишлі. Там вчили грамоті та церковному співу. Учні вивчали світські твори - привітання іменитих гостей, шкільні драми.

У 16 столітті був поширений багатоголосний спів, або спів по партіях. Такий вид співу прийшов з Європи. Його основою став партесний концерт - багаточастинний твір на релігійні теми, тексти із біблії.

Найвидатнішим музикантом на той час був Микола Дилецький, який написав книгу '' Граматика Мусикійська''. В цій книзі він пояснив роль мистецтва у житті людини, правила написання музичних творів.

Існував і світський жанр ''Кант''. Це був триголосний вокальний твір на любовні теми. Багато писалося в той час кантів, які прославляли вояків, переможців. Були любовні канти і релігійні.

У 17-18 ст на Західній Україні бурсаки розповсюджували ляльковий театр , показували різні сюжети під час літніх вакацій, за що їх годували. В той же час організовувалися багато хорових колективів: хор Мазепи, хор Галагана, хор Розумовського. Кожний поміщик мав свою хорову капелу!

19 ст . Розпочинається просвітницький рух, під час якого з'являються багато нових колективів : Перше співоче товариство 'Торбан' , Львівський 'Баян' .

Розквітає хорова самодіяльність, а в 1920 - перша радянська капела ''Думка'', яка існує і зараз.

1939 рік- капела 'Трембіта'.

1944 рік-перший концерт народного хору Вєрьовки.

1960- ті рр: дитячі хори , хорові та вокальні студії. А за кордоном - рок-музика, з 1970 - європоп, ціла низка електронної музики. 

Знаковим явищем у 1980- их роках стає входження до поп- культури так званої World music - музики, що сперається на елементи етнічних особливостей музики різних народів.

І в наш час музика , а особливо вокальна продовжує активно розвиватися, коли, здвалося б, вже так багато написано пісень, так багато різних напрямків. 

Вже доведено, що спів позитивно впливає на емоційний стан людини, допомагає позбуватися негативних накоплених емоцій.

Також спів є невід'ємною частиною богослужінь у Християн та інших релігій. На приклад, у будистів це мантри. Вони мають повторюввну мелодію і слова, які здатні впливати на стан людини.

Розділяють різні види співу: колективний та сольний. Є і різні напрямки : академічний, джазовий,

естрадний, народний. Спів може бути під інструментальний супровід, електронний чи живий, а також без супроводу -a capella . Спів без супроводу вважається найважчим для вокаліста, адже нема сторонньої підтримки і вокаліст повинен мати дуже добре розвинений внутрішній слух та вокально-технічні навички.

В наступній статті хочу висвітлити історію жанру джазу та його напрямки і особливості виконання .

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 2 користувачів

Автор та репетитор на BUKI: Марія П.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Інші статті викладача

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора