Католицька церква і Новий Світ в контексті наслідків Великих географічних відкриттів

Християнська релігія, як і більшість світових релігій, претендує на універсальність, на поширення свого впливу на всі народи світу без винятку. Християнська церква виникає як «католицька», тобто як загальна, всеохоплююча, вселенська. Проте, не дивлячись на всі її зусилля і прагнення розширити свій вплив на інші континенти, християнська церква залишалася до відкриття Америки в кінці XV століття в основному релігією європейських народів.

З відкриттям Нового Світу перед іспанською короною постала низка моральних, релігійних і політичних питань. Перш за все – хто такі тубільці і як до них ставитися. Вже сама обставина, що перша людина, створений, згідно з біблійним переказом, за образом і подобою Бога, вважався білим, що син божий Ісус Христос, також в уяві християн, представлявся білим, не могло не навести богословів на думку, що люди темних відтінків або чорного кольору шкіри представляли собою «відхилення від божественної норми», викликане серйозними, жахливими гріхи, в яких був замішаний сам князь темряви – диявол, який, як правило, малювався чорним. Тому коли європейці вперше зіткнулися з корінним населенням, то вони не вірили що вони такі ж люди як завойовники.

Деякі відповіді були дані в папській буллі, випущеної 4 травня 1493г. У перших же рядках ясно вказана головна мета здійснених або прийдешніх відкриттів – християнізація. «Серед іншого найбільше наше серце печеться про те, щоб варварські народи були зламані і звернені в нашу віру». Отже, де-факто індіанці були визнані людьми з усіма наслідками, що випливають звідси правами, в тому числі правом врятувати свої душі в лоні християнства, що накладало на іспанську корону обов'язок вести їх до цього. І дійсно, папа наказав іспанським монархам послати на нововідкриті землі «доброчесних, богобоязливих, вчених, мудрих і досвідчених священнослужителів щоб вони наставляли мешканців вищезгаданих островів і земель в католицькій вірі і прищеплювали їм добрі звичаї ...».

Іспанських гуманістів представляли Альфонсо де Вальдес (секретар Карла І), відомі теологи та юристи Франсиско де Віторіа, Хуан Луїс Вівес. Найяскравіше вираження нові гуманістичні ідеї знайшли в діяльності й творчості Бартоломео де Лас Каса. Наприкінці життя Лас Каса піднявся до радикальної ідеї рівності всіх рас і народів, засудив рабство темошкірих, виступив з вимогою, щоб іспанські колонізатори залишили Америку, а незалежність індіанських народів була відновлена.

Гуманістична й просвітянська діяльність частини місіонерів поступово почала давати свої плоди. Адже ченці-місіонери були на той час єдиною силою, спроможною стримати жорстокість і зажерливість конкістадорів.При монастирях будувалися школи для навчання індіанських дітей. Випускники цих шкіл могли здійснювати елементарний правовий захист інтересів своїх поселень від утисків іспанців. Місіонери усвідомлювали поверховість християнізації індіанців, знали про збереження язичницьких культів, про жертвопринесення й таке інше, проте хроніки свідчать, що їхня діяльність, як і раніше, мала роз'яснювальний і проповідницький характер. Осягнення індіанського світу й поступове навернення індіанців до християнства за прикладом власних чеснот – такої політики дотримувалися місіонери-гуманісти. Слід зазначити, що найскладнішим завданням для них було довести індіанцям, буцімто «іспанці – теж християни», настільки разюче суперечила поведінка конкістадорів основним заповідям Євангелії.

Колонізація та подальша християнізація Латинської Америки має величезний вплив і а сучасне релігійне життя континенту. Тут сформувався особливий вид католицизму, що наповнився місцевими звичаями та язичницькими ритуалами.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Ірина М.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

8 принципів роботи мовленнєвого терапевта (логопеда) в роботі із СДУГ, РАС, дислексія

Оскільки все більше з’являються запити на роботу із дітьми із СДУГ/РАС/дислексією тощо, в роботі спеціалісти логопеди повинні знати та використовувати принципи підтримки нейрорізноманіття.

Автор: Юлія К.

Схема хімічної реакції є, а з коефіцієнтами повне розчарування?

Перетворимо схему хімічної реакції з відомими продуктами, додавши відповідні коефіціенти

Автор: Анна Г.

Вивчати мову в мовному середовищі чи ні: проблеми з якими можна стикнутися

В статті розглядаються найпоширеніші труднощі, з якими стикаються новачки, які переїжджають в іншу країну з бажанням вивчити мову

Автор: Карина К.

Ефективна підготовка до TOEFL: ключові кроки

Ключові стратегії у підготовці до міжнародного іспиту TOEFL iBT

Автор: Світлана К.

What's the difference between BIG and LARGE, SMALL and LITTLE?

В англійській мові є два прикметника маленький та великий. В цій статті описується загальне правило вживання цих прикметників та їх відмінності.

Автор: Світлана Д.

Інші новини:

Вивчаємо синтаксис: розбираємо речення за членами й робимо його синтаксичний розбір

Вивчаємо синтаксис: розбираємо речення за членами й робимо його синтаксичний розбір

11.02.2024

Готуємося до весняних свят: привітання і сценарії для 8 березня в школі

Готуємося до весняних свят: привітання і сценарії для 8 березня в школі

09.02.2024

Цікаві позакласні заходи до Дня народження Тараса Шевченка

Цікаві позакласні заходи до Дня народження Тараса Шевченка

01.02.2024

Як вступити на дизайн в 2024 році

Як вступити на дизайн в 2024 році

31.01.2024

;