Колективізація українських сіл у 1920-х рр.

Перед тим як говорити про становище селянства в роки перших п’ятирічок, варто зазначити що українські родючі лани стали ключовою причиною окупації території України 1921 р. Наші землі розглядались як бездонна сировинна база для забезпечення існування радянського режиму.

Суть аграрної політики більшовицького режиму на українських землях неодноразово зазнавала суттєвих змін. 1921 р. відвертий грабунок селян («воєнний комунізм») перетворився на «нову економічну політику» (НЕП) з фіксованим продовольчим податком. Також дозволили вільний ринок.

Політика "воєнного комунізму"

Що стосується колективізації, то вона деякий час правді була добровільною. До 1927 р. селян намагалися об’єднати в колективні господарства силою пропаганди та агітації. Кількість таких господарств була незначною, а їх головною проблемою був вступ туди переважно найбідніших селян, що не мали ані власної тяглової сили, ані сільськогосподарського реманенту.

Однією з перших варіацій колгоспів на українських землях були товариства спільного обробітку землі (ТСОЗ, в народі – СОЗ). Вони проводили свою роботу за принципом дольової участі, використовуючи власну худобу, реманент, насіннєвий фонд.

Переломним в питанні колективізації став 1927 р. Незважаючи на суттєвий неврожай збіжжя ціни на нього значно знизились, в той час як на промислові товари ціни зросли. Це явище в історії отримало назву «ножиці цін». Селяни вирішили чекати кращої ціни від держави і не поспішали виплачувати продовольчий податок. Внаслідок цього відбувались перебої з постачанням харчів у містах, де в цей час діяла карткова система.

ХV з’їзд ВКП(б) в грудні 1927 р. прийняв план колективізації села, який передбачав створення колективних господарств в усіх сільськогосподарських регіонах до кінця 1932 р. Щоб догодити воджю і втриматись при владі, місцеве керівництво прагнуло колективізувати села до кінця 1930 р. Колективізація набула примусового, насильницького характеру.

Прискорені темпи колективізації були також пов’язані з проголошенням курсу на індустріалізацію промисловості. Планувалась розбудова важкої промисловості, проте не вистачало техніки та кваліфікованих робітників. Все це було за кордоном, але іноземців не цікавили радянські рублі, які по суті не мали ніякої цінності. Їх цікавило дешеве радянське зерно, за яке американці та британці готові були віддати СРСР машини, трактори та інженерів.

Одноосібних селян обкладали величезними податками, які увесь час зростали. За несплату податків відбирали майно, худобу, землю. Почалася компанія «ліквідація куркуля як класу», що мала на меті демонізувати найбільш заможних та працьовитих селян і звинуватити їх в опорі владі. До середини 1930 р. з України було вислано понад 1 млн. селян.

За звинувачення у куркульстві висилали за межі населених пунктів, до Сибіру, а в деяких випадках навіть розстрілювали. Перед сільськими активістами поставала проблема пошуків куркулів у своєму селі. З центру навіть присилали норми – скільки селян має бути названо куркулями, скільки вислано та розстріляно. Але були населені пункти, де взагалі не було селян, що мали прогресивну сільськогосподарську техніку та використовували найману працю (саме таких спочатку відносили до куркулів). Тоді придумали категорію «підкуркульник», до якої міг потрапити навіть бідний селянин, який просто не хоче вступати до колгоспу.

Для прискорення темпів колективізації було прийнято рішення використати промислових робітників. Було розгорнуто компанію 25-тисячників. Саме така кількість робітників заводів та фабрик мала роз’їхатись селами УРСР, щоб змусити селян відмовитись від самостійного господарювання. 25-тисячників призначали головами колгоспів, сільськими активістами, вони також збирали інформацію про настрої селян та писали на них доноси. По суті 25-тисячники мали покарати селян за хлібозаготівельну кризу в містах 1927 р. Цих робітників часто відбирали саме за ідеологічним принципом відданості більшовицькій партії. Багато з них були міськими жителями і тоді вперше опинилися в селі, не маючи жодного уявлення про ведення сільського господарства.

Але селяни не здавались. Протягом 1930 р. по всій Україні спалахували тисячі повстань проти радянської влади, в яких взяло участь понад 1 млн. селян. Саме події, описані вище, призвели до фактично нової громадянської війни, внаслідок якої більшовики ледь не втратили контроль над українськими землями.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 2 користувачів

Автор: Ірина М.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

8 принципів роботи мовленнєвого терапевта (логопеда) в роботі із СДУГ, РАС, дислексія

Оскільки все більше з’являються запити на роботу із дітьми із СДУГ/РАС/дислексією тощо, в роботі спеціалісти логопеди повинні знати та використовувати принципи підтримки нейрорізноманіття.

Автор: Юлія К.

Схема хімічної реакції є, а з коефіцієнтами повне розчарування?

Перетворимо схему хімічної реакції з відомими продуктами, додавши відповідні коефіціенти

Автор: Анна Г.

Вивчати мову в мовному середовищі чи ні: проблеми з якими можна стикнутися

В статті розглядаються найпоширеніші труднощі, з якими стикаються новачки, які переїжджають в іншу країну з бажанням вивчити мову

Автор: Карина К.

Ефективна підготовка до TOEFL: ключові кроки

Ключові стратегії у підготовці до міжнародного іспиту TOEFL iBT

Автор: Світлана К.

What's the difference between BIG and LARGE, SMALL and LITTLE?

В англійській мові є два прикметника маленький та великий. В цій статті описується загальне правило вживання цих прикметників та їх відмінності.

Автор: Світлана Д.

Інші новини:

Вивчаємо синтаксис: розбираємо речення за членами й робимо його синтаксичний розбір

Вивчаємо синтаксис: розбираємо речення за членами й робимо його синтаксичний розбір

11.02.2024

Готуємося до весняних свят: привітання і сценарії для 8 березня в школі

Готуємося до весняних свят: привітання і сценарії для 8 березня в школі

09.02.2024

Цікаві позакласні заходи до Дня народження Тараса Шевченка

Цікаві позакласні заходи до Дня народження Тараса Шевченка

01.02.2024

Як вступити на дизайн в 2024 році

Як вступити на дизайн в 2024 році

31.01.2024

;