Оперно-симфонічна музика. Частина 7. Д. Б. Перголезі

«Перголезі неповторний завдяки свої простоті, правдивості почуттів, природності і силі вираження, вірності і рівності малюнка, тому він може бути названий Рафаелем і Вергілієм музики». Так писав іспанський вчений Естебан де Артеага. Рафаель і Вергілій - які імена! І поруч з ними стоїть ім'я Джованні Баттісти Перголезі - композитора, відомого далеко не кожному любителю музики. Чи справедливим є така оцінка? Напевно, так: адже якщо історія не зберегла імені композитора серед імен його великих сучасників, то вона нічого не могла вдіяти з його музикою.

Перголезі дожив всього до 26-ти років. Він помер ще молодим композитором. З-під його пера вийшло не так багато творів, але деякі з них зіграли в історії музики воістину велику роль.

Багато що з того, що відомо про життя композитора, починається зі слова «кажуть ...». Кажуть, що його прадід був простим шевцем. Кажуть, що його батько став агрономом. А іноді говорять і зовсім інше: що Перголезі походить з дуже знатного, але розореного роду і що саме через це розорення він поміняв своє справжнє прізвище - Драги - на псевдонім Перголезі, за назвою містечка Пергола, звідки і походить цей рід. Або цей псевдонім взяли вже предки Перголезі? Деякі кажуть так ...

Втім, дещо ми знаємо точно. Наприклад, те, що в 1726-му році 16-ти-річний Перголезі відправився в Неаполь і вступив в «Консерваторію бідних Ісуса Христа». Треба сказати, що з педагогами Перголезі пощастило: він навчався у Гаетано Греко і Франческо Дуранте; це були чудові фахівці і вельми великі композитори тих часів.

Але набагато важливіше те, що в Неаполі Перголезі потрапив в самий справжній вир театрального життя.

У місті з населенням в 400 тисяч чоловік працювало кілька музичних театрів. І в деяких ставилися музичні комедії. Ось в цьому-то жанрі Перголезі і судилося увічнити своє ім'я. Неаполітанці любили посміятися. І навіть стихійні лиха - наприклад, часті землетруси - не порушували загального веселого настрою. Композитори складали довгі «серйозні опери» - з пишними декораціями, трагічної любовною історією, пишномовними словами - а в антрактах звучали інтермедії - невеликі сценки на самі невигадливі, але неодмінно веселі мелодії. Не був винятком і Перголезі. 28-го серпня 1733-го року на сцені театру Сан-Бартоломео була поставлена ​​опера Перголезі «Гордий полонений». А між діями цієї опери прозвучала інтермедія «Служниця-пані». Якби її автор знав, яка чудова доля була уготована цій скромної інтермедії! Адже саме вона стала, фактично, першою оперою-буф, або комічною оперою. Майстром цього жанру був Россіні; Моцарт в традиціях опери буфа написав «Весілля Фігаро». Але на початку цього ряду стоїть воістину геніальний твір - чарівна і легка «Служниця-пані».

Перголезі не міг навіть уявити, що його інтермедія незабаром стане причиною війни. Правда, в руках були не шаблі, а перо і папір, але війна була спекотною! У 1752-му році в Париж приїхала італійська трупа і показала цілий ряд опер-буф, почавши зі «Служниці-пані». Історія Серпіни і Уберто викликала «війну буфонів», гарячу сутичку між прихильниками традиційної французької опери - трагедії або комедії - і прихильниками того нового мистецтва, яке продемонстрували життєрадісні італійці. Перголезі моментально заслужив епітет «пікантний», а його музика користувалася величезною популярністю. Ігор Стравінський довго думав над своїм майбутнім балетом «Пульчинелла». І рішення він знайшов саме в музиці Перголезі. Весь балет побудований на темах «Служниці-пані», оброблених в стилі Стравінського.

Він отримав замовлення від одного з навколишніх монастирів написати Стабат матер, невелику кантату про Діву Марію, яка поглядає на вмираючого Христа. Перголезі поспішав. За ним гналася лихоманка. Лікарі наполягли на тому, щоб він поїхав лікуватися на південь, в Поццуолі. І він поїхав, але тільки для того, щоб написати останні такти своєї «Стабат матер», в яких неможливо не почути пристрасне бажання обігнати смерть. Йому це вдалося. Був 1736 рік. Сутінки, що огортає останній рік життя Перголезі, розпорядилися так, що «Стабат матер» стала найзнаменитішим твором маестро.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Олександр Б.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;