Основні закони хімії, які необхідно знати учневі, що готується до ЗНО

За рівнянням Ейнштейна для відповідності мас та енергій E=mc2 випливає, що будь-якому процесу, за якого виділяється або поглинається енергія, відповідає певна зміна маси. Якщо тіло нагрівається, то його енергія зростає, а маса збільшується. За виділення тепла в період перебігу хімічного процесу маса продуктів реакції буде меншу за масу вихідних речовин. Але, через величезне значення величини с2, тим енергіям, що виділяються або ж поглинаються під час перебігу хімічних реакцій, відповідають дуже малі значення мас, які неможливо виміряти. Тому цими масами ми можемо знехтувати.

Внаслідок цього ми маємо два важливі для науки закони: збереження маси (1) та збереження енергії (2).

Для хімічних процесів вони формулюються наступним чином:

1. Маса реагентів (речовин, які вступають до реакції) є рівною масі продуктів (речовини, які утворюються в результаті перебігу реакції). Його відкрив Ломоносов М.В., і хімія з якісної науки перетворилася на кількісну. На виробництві на основі цього закону ведуть розрахунки матеріальних балансів.

2. При взаємодіях, що мають місце в ізольованій системі, енергія цієї системи лишається постійною; може відбуватися лише перетворення одного виду енергії в інший. Кількість енергії у продуктах буде меншим за таку у реагентах при виділенні енергії під час реакції та навпаки. Запас енергії речовини ми називаємо тепловмістом, а енергію, яка буде виділятися або поглинатися, - теплом. Існує ціла наука, що вивчає теплові ефекти реакцій – хімічна термодинаміка. І у виробництві цей закон застосовують при розрахунках теплових балансів.

За законом сталості хімічного складу кожна індивідуальна хімічна сполука матиме той самий склад (і якісний,  і кількісний), і це не залежить від шляхів її отримання. Був сформульований Ж. Прустом. Отже, відношення між масами хімічних елементів у сполуці є постійними. Даний закон завжди виконується для речовин у рідкому та газоподібному стані, але не для твердих речовин. Це пов’язано з наявністю в кристалічній структурі кожної твердої речовини порожнин, що не заповнені атомами, наявністю домішок елементів та з іншими відхиленнями від ідеальної структури. На це може впливати тиск, тепература, концентрація речовин, а також фактори, що пов’язані з технологією отримання, виділення та очищення речовини. Наприклад, у сполуці Бісмуту з Талієм на одиницю маси Талію може припадати від 1,24 до 1,82 одиниць маси Бісмуту. Межі, в яких може змінюватися склад встановлені для багатьох сполук. Масовий склад сполуки може змінюватися і при зміні ізотопного складу елементів.

Закон кратних співвідношень: при утворенні двома хімічними елементами декількох сполук, співвідношення мас певного елементу, що приходяться на відповідну масу другого, відповідають невеликим цілим числам. Він був сформульований Дж. Дальтоном. Як і попередній, цей закон не стосується речовин, що знаходяться у твердому стані, а лише речовин газоподібних і рідких.

Закон об’ємних співвідношень: за однакових температури та тиску об’єми газоподібних реагентів співвідносяться між собою та з об’ємами газів, що утворюються в результаті реакції, як невеликі цілі числа. Ці числа співпадають зі стехіометричними коефіцієнтами у рівнянні реакції. Автором цього закону є Ж. Гей-Люссак. На ньому базуються методи газового аналізу у промисловості.

Закон Авогадро: у рівних об’ємах будь-яких газів, що узяті за однакових тиску та температури, міститься одне й те саме число молекул. Був сформульований А. Авогадро. Закон можна застосовувати і для заряджених частинок у газовій фазі, якщо їх концентрація є невеликою, а впливом магнітних та електричних полів можна знехтувати.

 

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Марія Н.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;