Існує багато педагогічних методик, які варто знати як учителям, так і батькам. Вагоме місце серед них займають методики раннього розвитку дітей. Ці системи розроблені для покращення сприйняття дитиною навколишнього світу, прискорення розвитку інтелекту, пам’яті, уяви, самопізнання. Існують різні думки та підходи щодо початку, систематичності і напрямку навчання. Правильно підібравши методику раннього розвитку, Ви допоможете своїй дитині стати гармонійною та успішною особистістю.
Серед найпопулярніших методик раннього розвитку виділяють наступні:
- Методика виховання Марії Монтессорі
- Методика Гленна Домана
- Методика Зайцева
- Методика Железнових
- Вальдорфська (Штайнерівська) педагогіка
- Методики Віннікотта
Розглянемо детальніше методики Марії Монтессорі та Гленна Домана, проаналізувавши їх переваги та недоліки.
Методика виховання Марії Монтессорі
Методика Марії Монтессорі – це комплексна система виховання, що відбувається природнім шляхом через сенсорну, моторну та інтелектуальну активізацію.
«Наша мета у вихованні маленьких дітей - це сприяти будівництву інтелектуально, емоційно та фізично розвиненої особистості, та розкриття її внутрішнього потенціалу», – так вважала авторка методики. Згідно з цією методикою батьки та вчителі виступають лише спостерігачами та помічниками.
Основні принципи – повага до індивідуальності дитини, створення середовища, яке б навчало та формувало особистість і забезпечення свобод дитини.
Марія Монтессорі була переконана, що потрібно забезпечити свободу дітей на різних рівнях: свобода рухів, свобода вибору діяльності, свобода вираження почуттів, свобода перетворень, свобода соціальних контактів. Утім, це не вседозволеність. Дитина сама вчиться розуміти межі цієї свободи та розпоряджатися нею. Це забезпечує її становлення як сильної, урівноваженої, відповідальної та незалежної особистості.
Оформлення кімнати також має значення згідно з цією методикою. Таким чином. Дитячий куточок повинен мати 5 зон, що сприяють різним освітнім напрямкам: Навички Практичного Життя, Сенсорика, Математика, Розвиток мовлення, Космічне виховання.
Якщо Вас зацікавила ця методика, Ви можете також знайти 19 заповідей Марії Монтессорі, з яких перший закон «Дітей вчить те, що їх оточує». Тож подбайте про формування такого середовища.
Методика Гленна Домана
Автор наступної методики – американський вчений та нейрохірург Гленн Доман. Він значною мірою зосереджує увагу на особливостях навчання дитини, виходячи з особливостей розвитку мозку.
Він переконаний, що активне сприйняття світу, а отже, й навчання, відбувається від народження до 6 років. На цьому етапі важливо правильно підбирати час, грамотно планувати завдання, чергувати різні види діяльності, не допускати, щоб дитина стомлювалася. Домен розробив методики вивчення читання та рахування. На його думку, вчитися читати потрібно послідовно, враховуючи 5 етапів:
- Вивчення окремих слів (спочатку до 20)
- Побудова словосполучень із відомими словами
- Побудова простих речень та регулярне повторення уже вивчених речень (Наприклад, «Я тебе люблю», «Скільки тобі років?» або «Мама варить кашу»)
- Навчити дитину розуміти поширені речення
- Читати дитині книги (спочатку короткі вірші та казки)
Досить цікаву систему Доманн розробив і для вивчення рахування. Він пропонує вивчати лічбу за картками та кольоровими точками. Також для вивчення математики вчений розробив відповідні етапи.
Гленн Доман вчить подавати матеріал від простого до складного, що допомагає дитині нормально розвиватися. У цьому основна перевага його методики.
Підготовку до школи потрібно розпочати якомога раніше. За рік можна не встигнути охопити весь необхідний матеріал. Утім, Ваша дитина індивідуальна, тому індивідуальний і її розвиток. Не обмежуйте навчання лише шкільними предметами. Створіть для свого маленького дослідника сприятливі умови для всебічного розвитку, атмосферу здорового спілкування та правильне культурне середовище. Ваша дитина заслуговує бути кращою! Дайте їй шанс на дорослішання та самовдосконалення.
Батьки вирощують дитину як дерево. Від Вас залежить, настільки міцним, великим, красивим та сильним виросте це дерево. Навчання та виховання у ранньому віці впливає на якість усього подальшого життя людини. Шлях навчання – це шлях завойовника, де треба зрозуміти та підкорити цей складний неосяжний світ. Навчіть свою дитину буди воїном, а не пасивним споглядачем та поглиначем інформації. Вірте у свою дитину, мотивуйте її до роздумів та аналізу. Тоді навчання дитини точно матиме результат. І пам’ятайте, що вчитися не тільки ніколи не пізно, але й ніколи не рано!