Павукоподібні – тварини, що належать до типу Членистоногі, для яких характерні такі ознаки: тіло сегментоване; двобічна симетрія; наявність трьох зародкових листків в ембріоні; частина тіла: голова, груди, черевце; тіло вкрите хітиновим покривом; змішана порожнина тіла - міксоцель; незамкнена кровоносна система; добре розвинені органи чуття; ріст тіла супроводжується линянням; органи дихання представлені зябрами або легенями (у дрібних тварин дихання відбувається усією поверхнею тіла); притаманний статевий диморфізм – зовнішня різниця між самцями та самицями; розмножуються статевим шляхом; розвиток переважно відбувається з перетворенням.
Положення павукоподібних у систематиці тварин:
Імперія: Клітинні
Надцарство: Еукаріоти
Царство: Тварини
Тип: Членистоногі
Клас: Павукоподібні
Опорно-рухова система:
Тіло має два відділи: головогруди та черевце. На голово грудях розміщені хеліцери (ротові щелепи, на вершині яких відкриваються протоки отруйних залоз), педипальпи (можуть перетворюватись на ходильні ноги або органи для захоплення корму) і чотири пари ходильних ніг. На задньому кінці черевця павуки мають павутинні бородавки – видозмінені кінцівки, які виділяють павутину.
Травна система:
Під час живлення секрети слинних залоз та печінки павуків вводяться в тіло здобичі. Речовини, що містяться в цих залозах, розщеплюють тіло здобичі. Після цього павуки всмоктують напіврідку їжу. Цьому процесу допомагає шлунок із сильними м’язами, який виконує роль насоса. Починається травна система ротовим отвором, який переходить у глотку. Після шлунка їжа надходить до кишечнику. Неперетравлені рештки виводяться назовні через анальний отвір. Отже, для павуків характерне позаорганізмове та порожнинне травлення.
Видільна система:
Представлена мальпігієвими судинами, які розміщені у порожнині тіла. Вони є виростами кишечнику, з них продукти життєдіяльності виходять назовні.
Дихальна система:
Здійснюється легеневими мішками і трахеями. Легеневі мішки відкриваються назовні через певні особливі отвори на нижньому боці черевця. Трахеї – система розгалужених трубочок, через які проходить повітря.
Кровоносна система:
Незамкнена кровоносна система: кров із судин витікає безпосередньо у порожнину тіла. Кров, обмиваючи органи і тканини, збагачує їх киснем, а потім вимиває продукти обміну і вуглекислий газ. Кров збирається у судини та прямує до серця, яке розташоване на спинному боці черевця.
Нервова система та органи чуття:
Складається з головного мозку, який утворився внаслідок злиття гангліїв (нервових вузлів). Чутливі волоски, що розташовані на поверхні усього тіла та кінцівках сприймають дотик. Павуки мають вісім очей. Очі не поділяються на фасетки, однак зір дуже слабкий. Ці тварини можуть бачити предмети на відстані до 30 сантиметрів.
Статева система:
Павуки – роздільностатеві тварини. Для них характерне явище статевого диморфізму, коли жіночі та чоловічі особини відрізняються за зовнішнім виглядом. Самиці зазвичай більші за розміром від самців. Розвиток прямий (народжена особина схожа на дорослий організм). У павукоподібних розвинена турбота про потомство. Восени самка відкладає яйця у кокон з павутини, а навесні з нього виходять сформовані маленькі павучки.
Спосіб життя:
Живуть у лісах, садах, ґрунті, помешканнях. Ведуть хижацький спосіб життя. Павутинні залози виділяють речовину, яка на повітрі загусає, перетворюючись на липку павутину. Коли сітка готова, павук ховається, залишаючи собі сигнальну нитку. Саме вона реагуватиме на потрапляння якоїсь здобичі у пастку. Після цього павук миттєво кидається до жертви, обвиває її павутиною та вбиває укусом отруйних залоз.