Роль дружин Б.Хмельницького в долі Гетьманщини

Перед тим як говорити про дружин Хмельницького та їх політичний вплив, треба зауважити загальні дані про роль жінки в суспільстві цього часу. Становище жінки в добу Гетьманщини та загалом в козацькі часи мають різні оцінки дослідників. Загалом важко заперечувати той факт, що українське суспільство XV-XVIIIст. було патріархальним. Але з іншого боку ми маємо досить переконливі аргументи на користь того, що статус жінки в козацьку епоху був достатньо вагомим. Зокрема жінки мали достатньо серйозні економічні права. Так, коли 1628 р. помер корсунський староста, його воєводство перейшло до дружини Софії.

Французький фортифікатор та мандрівник Гійом де Боплан в своєму «Описі України» 1660 року наводить цікаві свідчення про звичаї українців цього часу. Він зазначає, що на українських теренах саме дівчата робили пропозицію руки та серця своєму обранцю. Прийшовши до хати майбутнього нареченого дівчина заявляла про свої наміри взяти шлюб перед його родиною, говорила про свої вміння в господарстві, вихваляла власні позитивні риси характеру. Якщо дівчина не отримувала згоду одразу, то залишалась в будинку, доки її обранець та його родина не погодяться на одруження.

Перераховані вище факти свідчать про те, що роль жінок в українському суспільстві того часу була набагато вищою, ніж в жінок Західної Європи.

Що стосується дружин Богдана Хмельницького, то їх вплив на гетьмана був беззаперечним, проте не всі вони займали активну позицію «першої леді».

Ганна Сомко була першою дружиною Хмельницького. Вони прожили в шлюбі 25 років та народили 6 дітей. Вона походила із заможного міщанського роду і була вигідною партією для починаючого свій шлях в політиці Богдана Хмельницького. Ганна була справжнім надійним тилом – виховувала дітей, займалася домашнім господарством і робила все можливе, щоб побутові справи не відволікали Богдана від державних справ, в які вона не втручалася.

Останні роки свого життя Ганна Сомко була прикута до ліжка через хворобу, в той час як велика родина та господарство на хуторі Суботів потребували господині. В родині Хмельницьких з’явилась помічниця  ˗ молода дівчина на ім’я Мотрона, що стала головним коханням в житті Богдана. В супереч релігійним законам того часу вони почали жити в громадянському шлюбі після смерті першої дружини гетьмана. До того ж Літопис Самовидця стверджує, що Мотрона також була хрещеною матір’ю одного з дітей Хмельницьких. Сучасники описують Мотрону як надзвичайно вродливу та норовливу дівчину. Вона сподобалась також сусіду та головному ворогу Богдана Хмельницького, чигиринському підстарості Даніелю Чаплинському, який 1647 р., скориставшись відсутністю господаря напав на Суботів та пограбував його, забивши до смерті сина Хмельницького та викрав Мотрону. Чаплинський міг би жити з Мотроною як бранкою, але натомість він силоміць змушує її перейти в католицьку віру (вона отримала ім’я Гелена) та обвінчатися з ним в католицькому костелі. Мотивація Чаплинського до кінця не відома, можна припустити, що особисті почуття теж відігравали роль, але головною причиною викрадення Гелени стала неприязнь до її коханого.

Хмельницький подав до суду на Чаплинського, але замість справедливості отримав ув’язнення за достатньо серйозним звинуваченням – спроба повстання проти польської корони, що могло загрожувати навіть смертним вироком. Саме Гелена допомогла йому звільнитися з під варти, адже на той час вже була представницею впливового роду Чаплинських.

Саме ці події підштовхнули Богдана Хмельницького стати лідером повстання проти поляків, яке згодом переросло у Національно-визвольну війну. Після серії переможних битв Хмельницькому не лише вдалося відновити державність вперше після занепаду Київської держави, а й налагодити особисте життя. 1648 р. Богдан Хмельницький одружується з Геленою Чаплинською, яка перейшовши назад в православ’я отримала ім’я Олена. Їхній шлюб потребував навіть дозволу Єрусалимського патріарха Паїсія, адже Олена на той момент була одруженою католичкою, і можливо кумою Богдана в минулому. Дозвіл на такий непростий союз зайвий раз підкреслює роль Хмельницького як першої особи в державі з неймовірним авторитетом.

Але щастю Олени та Богдана не судилося статися. В Олени був тривалий конфлікт зі старшим сином гетьмана та його майбутнім спадкоємцем Тимішем. Він зневажливо називав її «ляшкою». 1651 р., коли Хмельницького не було вдома, Тиміш звинуватив свою мачуху в зраді та спробі отруїти гетьмана та стратив, повісивши на воротах хутора Суботів.

Смерть Олени стала страшною трагедією для вже немолодого Богдана Хмельницького. Тим не менше, він одружується втретє на Ганні Золотаренко. Остання дружина гетьмана мала з ним багато спільного – цей шлюб для неї теж був третім, вони з Богданом були одного віку та обоє прагнули влади. Ганна Золотаренко була справжньою гетьманшею – листувалася з європейськими монархами, зокрема польською королевою і навіть отримувала від неї подарунки. Також Ганна була єдиною жінкою козацької доби, що підписувала документи самостійно і навіть видавала універсали на зразок гетьманських. Крім того вона успішно керувала фінансовими та господарськими справами. Після смерті чоловіка стала черницею Печерського монастиря.

 Всі три дружини Богдана Хмельницького були абсолютно різними, але об’єднувало їх прагнення бути поруч з чоловіком, якому судилося стати однією з найвидатніших постатей української історії.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 4 користувачів

Автор: Ірина М.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Ведення логопедичного YouTube каналу з завданнями українською мовою

Ведення YouTube каналу з розвиваючими завданнями українською мовою може принести значні переваги для логопеда, особливо у взаємодії з батьками. Запрошую до перегляду розвивальних відео.

Автор: Марина К.

Онлайн заняття з використанням інтерактивних завдань, ігор та без них

Інтерактивні презентації та завдання відіграють ключову роль у сучасних методиках логопедії, особливо під час онлайн занять.

Автор: Марина К.

Коли очікувати перших результатів від логопедичних занять?

Ця стаття описує, коли можна очікувати перших результатів від логопедичних занять, наголошуючи на унікальності кожної дитини та впливі різних факторів на швидкість прогресу.

Автор: Марина К.

Показникові рівняння

Де можна зустріти, практичне застосування

Автор: Сергій Б.

Множина, її елементи

Різноманітні приклади

Автор: Сергій Б.

Куля та сфера

В чому різниця, приклади, застосування в житті

Автор: Сергій Б.

Інші новини:

;