Розвиток творчих здібностей на уроках української мови: написання творів

Однією з найпоширеніших проблем учнів сучасної української школи є невміння виконувати творчі завдання – створювати перекази, проєкти, презентації, а також, зокрема, писати твори. Здавалось би, розвиткові зв’язного мовлення в навчальній програмі присвячено чимало часу, але страх до таких завдань росте разом з випускником – аж до 11 класу. Як цьому зарадити? Чи можна врятувати себе і батьків від постійного стресу, а свої бали за власне висловлення від краху?

Скористайтеся простими, та не менш дієвими від цього, порадами задля вирішення цієї проблеми:

1. Більше читайте. Чим більше ви читаєте, тим більший ваш словниковий запас. Чим більший ваш словниковий запас, тим кращий твір ви можете написати. Звісно, варто віддавати перевагу україномовним книгам, адже саме в них можна побачити потрібну нам лексику і дотримання усіх граматичних і стилістичних норм. Старайтесь обирати письменників, яких сміливо можна вважати професіоналами своєї справи. Також слідкуйте за манерою письма автора, адже це теж корисно впливає на ваші навички у творчих завданнях. Наприклад, один письменник повільно знайомить свого читача із ситуацією, що трапилась, інший шокує одразу. Таких індивідуальних рис може бути безліч, але кожна з них цінна для вас як для майбутніх авторів.

2. Складайте план до твору. По-перше, це допоможе зібрати всі думки разом, структурувати їх. По-друге, зекономить ваш час, адже ви знатимете послідовність подій. План – це ваш відправний майданчик, він максимально спрощує роботу над текстом. Усе, що вам необхідно, це перед написанням основного тексту занотувати потрібні тези у вигляді коротких речень для того, щоб детально про них розповісти вже у самому творі. Наприклад, ви пишете про патріотизм. Основні пункти плану можуть бути такими:

·Що таке патріотизм?

·Кого з патріотів я знаю?

·Чи вважаю я себе патріотом?

·Що робити для того, щоб стати патріотом.

3. Аналізуйте подібні твори за тематикою. Читайте тематично близькі зразки, але не списуйте! Якщо ви прочитаєте десять творів опису осіннього дерева, повірте, після цього ви з легкістю самі його опишете. Тут, звісно, ідеться більше про натхнення і запозичення певних ідей, а не про переписування вже готових текстів. Авторське право ніхто не скасовував!

4. «Шукайте цензора в собі». Цю пораду прекрасно сформулювала Ліна Костенко. А й справді, ніхто інший, ніж ми самі, не зможе відверто себе критикувати. Ставтеся максимально справедливо до того, що ви написали. Перевірте декілька разів. Так ви зможете уникнути більшості своїх помилок.

5. Не повторюйте двічі одну думку. Основне правило – писати якісно, а не багато. Ніхто не буде в захваті читати те саме, написане іншими словами. На жаль, школярі прагнуть заповнити чимось простір аркуша, адже є певні умови щодо обсягу написаного, тим самим нехтуючи якістю тексту. Тут основна порада така: створюйте унікальний твір так, щоб ви самі захотіли його перечитувати.

6. Пишіть не для вчителя чи оцінки. Знаходьте час писати для себе, розвивайте творчі здібності. Попросіть додаткову тему для твору у вчителя чи репетитора. Це навчить вас оригінально мислити. Обмежувати себе тільки шкільними творами не зовсім правильно, особливо, якщо ви хочете навчитися писати краще. Заведіть, наприклад, собі блог на якусь тематику, де зможете ділитися своїми думками. Це точно посприяє тому, що ваші шкільні твори стануть досконалішими.

Отже, щоб навчитися писати твори, потрібно, по-перше, сильно цього прагнути, а, по-друге, удосконалювати свої навички письма за допомогою наведених вище порад.

Тож успіху!

Лілія Шморлівська,

вчитель української мови і літератури

Рейтинг:4 з 5

На основі відгуків 2 користувачів

Автор: Лілія Ш.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Секретні методи вивчення іноземної мови

У цій статті ми розглянемо три секретних методи, які можуть допомогти вам засвоїти нову мову швидше та ефективніше. Стаття вміщує посилання на платформи та вебсайти, які вам допоможуть в цьому.

Автор: Христина Я.

Як досягти тонкої талії?

Тонка талія: міфи та реальність

Автор: Анастасія Ш.

Цукрозамінники

Переваги та недоліки

Автор: Анастасія Ш.

Відпочинок від тренувань

Правильно організований відпочинок допомагає зберегти і покращити результати тренувань

Автор: Анастасія Ш.

Verben mit Präpositionen у німецькій мові у німецькій мові. Дружній путівник для початківців

Сьогодні ми поговоримо про один із важливих аспектів німецької мови - Verben mit Präpositionen (дієслова з прийменниками).

Автор: Ярослав Т.

Зв'язок між гормонами та тренуваннями

Важливість фізичної активності для підтримки гормонального балансу та загального здоров'я.

Автор: Анастасія Ш.

Інші новини:

;