Шахи на чотирьох. Ексклюзив.

Четверні німецькі шахи, європейські четверні шахи або шахи вчотирьох — варіант шахів, який допускає гру між чотирма учасниками. Гра проводиться на особливій дошці, яка є класичною шахову дошку з трьома додатковими рядами по вісім клітин з кожного боку. Для гри необхідні 4 комплекти різноколірних фігур.

Історія

Іноді четверні шахи приписують капітану Чарльзу Поверни, який опублікував правила в Англії в 1881 році. Однак гра була відома принаймні за сто років до цього.

Четверні шахи були популярні в Росії ще в кінці XVIII століття, особливо при дворі імператриці Катерини Другої. Користувалися популярністю в сім'ях російських німців

Основні правила

Основні правила ті ж, що і в класичних шахах.

Отже, гра ведеться вчотирьох — пара гравців грає проти іншої пари. Гравці, які сидять навпроти один одного, союзники. Кожен грає тільки своїми фігурами.

Мета гри: мат обом ворожим королям, а точніше: побити одного короля і поставити мат іншому. Після жеребкування партію починає гравець з білими фігурами. Гравці ходять по черзі у напрямку ходу годинникової стрілки. Після білих ходять чорні, потім — зелені, після них — червоні, знову — білі й т. д. Фігури союзників взаємодіють. Гравцям-союзникам дозволяється радитися тільки тоді, коли королю одного з них дано мат. З оголошенням мату одному з королів гра триває трьома учасниками.

Договірне правило

Це правило застосовується в деяких варіантах четверних шахів за обопільною згодою сторін перед початком партії або змагання. Згідно з цим правилом, всі фігури гравця якому поставили мат або пат знімаються з дошки.

Російський варіант

У цьому варіанті гри королю, якому поставили мат повинен бути побитий ворожою атакуючою фігурою наступним ходом і знятий з дошки, а шахіст, що втратив короля, вже не може брати участь в цій партії. Однак, при мату королю союзна фігура або своя фігура своїм відповідним черговим ходом може зняти мат, побивши загрозливу фігуру противника, або закривши короля від фігури супротивника. Якщо відповідь ходом ні гравець, ні його союзник не змогли усунути загрозу мату, то своїм черговим ходом фігура яка ставить мат противнику має право побити короля і зняти з дошки.

Якщо ж королю гравця поставили пат і патова ситуація залишилася після ходу союзника, то наступним черговим ходом гравець знімає свого короля з дошки й сам в цій партії більше не бере участі. Решта фігур на дошці без короля не можуть бути використані союзником, але можуть бути побиті супротивниками, якщо заважають руху їхніх фігур.

Шахи на чотирьох зустрічалися в XVIII столітті також в інших країнах, але з дещо різними правилами. А. Д. Петров (шахіст та письменник), описуючи, як грали в четверні шахи в Петербурзі, відзначав, зокрема, їх переваги в порівнянні з німецьким варіантом гри. В останній (німецькій грі), наприклад, коли одному з королів поставили мат, фігура короля не знімається з дошки й союзнику надається право звільняти короля від мату.

«Це абсолютно неприйнятно духу шахової гри, де жертвуєш іноді декількома фігурами й навіть ферзем, щоб зробити мат, — а тут, дивишся, і звільнять від уже даного мату! Німецька гра не так цікава, як наша, і представляє ще ту незручність, що партії тривають надзвичайно довго.»

А. Д. Петров

Німецький (західноєвропейський) варіант

У цьому варіанті гри шахіст, що бореться один проти обох супротивників, що мають два ходи проти одного, може звільнити союзного короля від мату шляхом взяття загрозливої фігури або шляхом закриття своєю фігурою союзного короля від атаки фігури ворога навіть через кілька ходів. При знятті союзником мату королю гравець, дочекавшись своєї черги, робить хід, тобто знову вступає в гру. Фігури короля якому поставили мат/пат стають недоторканними для супротивників на весь період стану мату (пату), тобто з моменту першого пропуску ходу (вимушеного пасу) до моменту здійснення першого ходу після зняття мату/пату. А також зберігають ударну силу щодо ворожих королів, тобто королі не мають права перебувати на клітинах, які підконтрольні фігурам гравця.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Василь Б.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Секретні методи вивчення іноземної мови

У цій статті ми розглянемо три секретних методи, які можуть допомогти вам засвоїти нову мову швидше та ефективніше. Стаття вміщує посилання на платформи та вебсайти, які вам допоможуть в цьому.

Автор: Христина Я.

Як досягти тонкої талії?

Тонка талія: міфи та реальність

Автор: Анастасія Ш.

Цукрозамінники

Переваги та недоліки

Автор: Анастасія Ш.

Відпочинок від тренувань

Правильно організований відпочинок допомагає зберегти і покращити результати тренувань

Автор: Анастасія Ш.

Verben mit Präpositionen у німецькій мові у німецькій мові. Дружній путівник для початківців

Сьогодні ми поговоримо про один із важливих аспектів німецької мови - Verben mit Präpositionen (дієслова з прийменниками).

Автор: Ярослав Т.

Зв'язок між гормонами та тренуваннями

Важливість фізичної активності для підтримки гормонального балансу та загального здоров'я.

Автор: Анастасія Ш.

Інші новини:

;