Що таке математика? Які задачі вирішує?

2020-12-08

Інга М.

“У кожній науці стільки істини, скільки в ній математики” -  Іммануїл Кант

Якщо я комусь кажу, що займаюсь математикою, что мені у 95% випадках відповідають, що це був їх самий ненависний шкільний предмет, що вони не розуміють її бо вона складна, да і взагалі вони гуманітарії. Що тут не так?

Більшість має хибне уявлення про математику. Проте у цьому немає нічого незвичайного. У більшості школ погано викладають математику - переважно це зубріння формул та правил, та вирішення типових задач.

Але математике це не про запам’ятовування правил та не про підставляння цифр в формули. Математика не зводиться до знаходження рівняння прямої по заданих точках або синуса кута в прямокутному трикутнику.

Математика, вона:

  • вирішує проблеми: як планувати і складати розклад, як забезпечувати надійний зв'язок в мережі, як захистити нашу інформацію і т.д.

  • описує навколишній світ і процеси в ньому: наприклад, траєкторії руху планет, мутацію генів, і навіть те, про що багато хто не здогадується, - як написати гарний вірш, картину або музичний твір. Вона навіть може відповісти на питання чому нам подобаються троянди!

  • часто вона описує те, чого ми ще навіть не знаємо. Всім зі школи знайома геометрія Евкліда, проте мало кому знайома геометрія Лобачевського, яка зовсім неевклідова. Те, що робив Лобачевський, всім здавалося божевіллям, та й він сам називав це "уявною геометрією". І в цьому не було б нічого цікавого, якби згодом не виявилося, що неевклідова геометрія набагато точніше описує наш світ в масштабах Всесвіту. Або інші приклади: Греки вивчали властивості еліпса більш ніж за тисячу років до того, як Кеплер використовував їх ідеї для визначення траєкторій планет, а відкрити планету Нептун допоміг саме математик Левер'є! Математичний апарат теорії відносності був створений за 30-50 років до того, як Ейнштейн знайшов для нього застосування у фізиці.

  • підсумовує те, що ми вже знаємо, і описує це простим чином. Так, я не помилилася. Саме ПРОСТО. Візьмемо для прикладу рівняння Максвелла. У цих рівняннях міститься інформація про розподіл в просторі заряджених частинок, про взаємодію електричних струмів, поширення радіохвиль, світла і про інші електромагнітні явища. Усе. Якщо спробувати детально описати всі ці процеси, то вийде такий обсяг інформації, на читання якого піде маса часу. А математика дозволяє нам записати це в чотирьох рівняннях на своїй універсальній мові, яка зрозуміла вченим усього світу. Так просто. А чи знаєте Ви, що ці рівняння можна отримати взагалі не будучи фізиком, і виходячи тільки з принципів симетрії? * 

уравнения Максвелла

Сила математики в тому, що все те, що отримано в її рамках є "універсальним ключем". Її результати ми можемо застосовувати як у фізиці, біології, техніці, так і в соціології, лінгвістиці, економіці (і багато де ще). Бо:

 

«Твердження математики - це твердження не про символи, а про всі речі, які цей символ позначає» **

 

І наостанок хочу підсумувати:

 

Математика може займатися безпосередньо рішенням прикладних завдань. Може займатися побудовою нових теорій, без яких неможливий розвиток. А можна займатися математикою і просто заради її краси - гарна математика має повне право на існування.

______________

 

При написанні цієї статті використовувалися такі джерела:

Книги: "Кому потрібна математика" - Литвак М., Райгородский А .; "Що таке математика" - Кузько Кузякин; «Математичні структури та математичне моделювання» - І. Яглом; «Прелюдія до математики» - У. У. Сойєр.

* Фущич, Нікітін "Симетрії рівнянь квантової механіки"

** з книги "Математика в контексті філософських проблем" - Яшин

Сподобалась стаття? Оцініть

5

На основі відгуків 1 користувачів

Інга М.

Автор та репетитор на BUKI: Інга М.

Математика для школярів Мене звати Інга. Мені 20 років і я студентка останнього курсу в КПІ. Вчуся на спеціальності "прикладна математика".

Ціна

250 грн/год

Рейтинг:

5(відгуків: 1)

Інші блоги автора

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора