Сольфеджіо і прямокутний трикутник. Що спільного?

На перший погляд, здається, що нічого спільного тут і не може бути. І ж дійсно – що може бути спільного між суворою наукою, ключовим фактором якої є раціональне доведення, та одним з найвищих проявів мистецтва, найкращі твори якого народжуються в пориві натхнення й не підпорядковуються жодним логічним правилам та визначенням.Я покваплюсь довести вам діаметрально-протилежне твердження. Музика і математика – сестри.

Давайте звернемось до історії розвитку математики. На просторах інтернету можна дізнатись, що її ділять на чотири етапи.

У перший період  (приблизно 6-5 століття до нашої ери) математика ще не була дедуктивною наукою. Сформувались такі поняття, як ціле число, площа, об’єм, відстань, раціональний дріб. Якщо коротко – накопичення такого примітивного матеріалу побудувало фундамент для арифметики й геометрії.

Другий період – саме той, який нас і цікавитиме в контексті перетину музики й математики.В Старoдавнiй Грецiї музика прямo вважалася частинoю математики, а ще тoчнiше, рoздiлoм теoрiї чисел.

З того, що ви читаєте цей блог, я зроблю висновок, що ви знайомі з Піфагором (ні, не особисто)( і так, це той чоловік, якого проклинають всі восьмикласники, коли вивчають його теорему). Кожна освічена людина, яка цікавиться математикою, знає й розуміє, що праці Піфагора, Гіппократа, Евкліда та Архімеда стали каталізаторами для утвердження математики, як самостійної науки зі своєрідним, чітко вираженим методом і системою основних понять. Але б’юсь об заклад, що меншість з освічених людей, знає, що Піфагор і музика пов’язані досить тісними й міцними узами. Піфагор вірив, що існує певною мірою ідеальна гармонічна музика, що здатна боротись з людськими недугами – лікувати як тіло, так і душу. За давньою легендою, одного разу він прогулювався і почув звуки молотів з кузні, які кували залізо прислухавшись до них, він зрозумів, що їх стукіт створює гармонію. Пізніше, проводячи певні дослідження, Піфагор встановив, що варіація звуків формується лише в залежності від маси молотка. Після цього, він, звісно, не зупинився й змайстрував “пристрій” зі струнами, б’ючи по яким,вивів поняття октави, і те, що її співвідношення дорівнює 2: 1, відкрив квінту і кварту.І в античнiй Грецiї, i в епoху Вiдрoдження гаму з вoсьми звукiв називали Пiфагoровою дiатoнiчнoю гамoю.

Піфагор унікальний в своїх відкриттях, та не зовсім унікальний в сфері діяльності. Лейбніц, Декарт, Гольдбах і навіть Бернуллі присвячували свої праці вивченню музики.

Можливо, ви нещодавно одружились? Якщо так, то прийміть мої вітання. Ставлю свою голову на те, що ви знайомі з композицією «Канон ре мажор» Йоганна Пахельбеля – цю мелодію найчастіше обирають для весільних церемоній. Можу зробити припущення, що Пахельбель користується такою неймовірною популярністю через структуру свого твору – чітко виражена ритмічна тенденція до повторювань задовольняє нашу підсвідому вроджену потребу в математичній повторюваності, ритмічності.

Існує навіть аналіз першого акорду пісні Бітлз «A Hard Day’s Night»! Канадський професор математики - Джейсон Браун, скористався математичною операцією перетворення Фур’є, щоб розгадати таємницю надзвичайно загадкового звучання бітлівзького акорду.

Хоч я і сам уже давно не граю на інструменті – впевнений, що опанування будь-якого інструменту дає неабиякий фундамент для розвитку потужних математичних навичок й просторового мислення.

Раджу прочитати також, про ефект Моцарта. Навколо цієї теми багато шуму, та я не настільки сміливий, щоб стверджувати, що вірне, а що ні.

А тепер, давайте повернемось на початок. Сольфеджіо і прямокутний трикутник. Що спільного?

Рейтинг:4.9 з 5

На основі відгуків 10 користувачів

Автор: Роман Ч.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;