Українська православна церква у XVIII ст.

Цілеспрямований наступ російського самодержавства на українські землі охоплював в тому числі й прагнення контролювати релігійне життя українців.

Важливою віхою в історії Православної церкви України було з’єднання з Москвою внаслідок угоди 1654 р. Ця подія для життя церкви мала суперечливе значення. З одного боку, московська світська та церковна влада прагнула інтегрувати Київську митрополію до складу Московського патріархату, позбавити православ’я в Україні самостійності. Водночас, коли Україна була поділена між Московією та Річчю Посполитою за угодами 60 – 70 років XVII ст., Москва деякий час заважала польському урядові відкрито розколоти Київську митрополію, підпорядкувати православних Правобережжя Римському Престолові. На Лівобережній (Гетьманській) Україні Православна церква з другої половини століття отримала статус державної, набувши на деякий час нових імпульсів для внутрішнього розвитку та для впливу на суспільство.

Необхідність заміщення вакантної митрополичої кафедри і складність зносин з Константинополем стали основними аргументами на користь московських претензій включити Київську митрополію до Московського патріархату.

 Акція з’єднання Київської митрополії з Московським патріархатом була проведена протягом липня – листопада 1685 р. частиною промосковськи орієнтованої ієрархії та гетьманом Самойловичем. Обраного Київським митрополитом Гедеона Четвертинського посвятив у Москві патріарх Йоаким. Ця акція дістала підтримку тодішнього Константинопольського патріарха Діонісія. На вимогу підкупленого московськими послами великого турецького візиру і за щедрі дари патріархи Єрусалимський Досифей та Константинопольський Діонісій погодилися передати Київську митрополію під юрисдикцію Москви. Канонічність цієї акції доволі сумнівна: Діонісія невдовзі було позбавлено патріаршого престолу. Одне із звинувачень проти нього полягало в тому, що неканонічно передав Київську митрополію Москві. Неканонічність цього акту була остаточно офіційно визнана 1924 р. томосом (декретом) Константинопольської патріархії про надання автокефалії Православній церкві в Польщі.

Згідно з обіцянками московської царської та патріаршої влади Київська митрополія, приєднуючись до Москви, мала зберігати значну автономію. Проте ті обіцянки поступово забувалися. Підпорядкування Київської митрополії Московському патріархатові призвело до втрати самобутності релігійно-церковного та національно-культурного життя України. Українська етнокультурна специфіка поступово нищилася, церква перетворювалася на ідеологічне знаряддя російської імперської політики. Вже 1688 року митрополитові Гедеонові було заборонено вживати стародавнього титулу «митрополит київський і всієї Русі», а наказано підписуватись «митрополит київський і галицький і Малия Русі». Стародавнього титулу почав уживати московський патріарх .

В таких умовах ще складнішим було церковне життя на Правобережжі, де вищі церковні ієрархи, часом заради власної вигоди, переходили в уніатство. Проте на початку XVIII Польща вже не була такою сильною як донині, насідком чого стали її поділи. Правобережжя було включено до складу Російської держави і позиції католицизму там були істотно ослаблені, тому ключову роль в церковному житті регіону знову піднялася православна церква.

Зміни, які відбулися в політичному житті справили вплив і на економічне життя церкви. Проте розвиток економіки, і зокрема її ключової галузі – сільського господарства, стояв на порівняно низькому рівні і потребував значної модернізації. Разом з тим, намагання церкви вписатися в соціально-економічний портрет епохи неминуче приводило її в протиріччя з декларованими нею нормами моралі, що не могло залишитись непоміченим у суспільстві.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Ірина М.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;