Віктор Цимбал - художник-графік зі світовим іменем

Віктор Цимбал

Віктор Іванович Цимбал належить до плеяди митців, зірка яких засяяла за тисячі кілометрів від рідного дому. Його життя було насичене подорожами, в які він змушений був вирушати, щоб вберегти своє життя та розказати світові про Україну своїми роботами.

1925 р. Віктор наважився взяти участь в конкурсі, оголошеному Чехословатським урядом, на кращий графічний портрет чеського історика, «батька чеської історіографії» Франтішека Палацького. Це був конкурс національного масштабу з серйозним призовим фондом. Саме тому до комісії було відправлено понад 100 робіт, в тому числі від титулованих чеських майстрів. Але переміг в цьому конкурсі саме Віктор Цимбал.

Портрет Паляцького зробив Цимбала відомим в Європі, адже був потім присутній у кабінетах всіх державних установ Чехословаччини. Але художник прийняв запрошення української діаспори в Латинській Америці і 24 жовтня 1928 р., після закінчення Мистецько-Промислової школи, переїхав до Аргентини. Спочатку він працював як ілюстратор і рекламний митець для буеносайреських журналів Suplemento,Caras y Caretas, Plus Ultrа. Він створює власний, нео-реалістичний стиль, на який незабаром почали орієнтуватися й деякі аргентинські графіки.

рекламна графіка Віктора Цимбала

В роботах Цимбала були зацікавлені провідні компанії світу, такі як Coca-Cola, Ford, Kodak, General Electric та ін. Проте аргентинський період Віктора Цимбала позначився на лише високою затребуваністю серед рекламних замовлень, а й активною громадською діяльністю якій якраз сприяла зміцніла матеріальна база художника.

рекламна графіка для американських команій

Віктор Андрійович був фундатором та головним меценатом Українського Дому в Буенос-Айресі. Там функціонувала українська школа, яку він повністю утримував власним коштом, а його дружина там викладала.

Крім того художник безкоштовно займався оформленням календарів «Просвітив», газет та журналів «Плуг та Меч», «Українське Слово», «Перелом», «Наш Клич». Під час Другої світової війни Цимбал сам, уклав, намалював ілюстрації та видав збірку дитячих віршів «Сонечко», примірники якої дарував серед малечі української діаспори.

Хоча Цимбал перш за все прославився як графік, але відомими є і його акварельні роботи. Найбільший резонанс викликало його полотно «Рік 1933», яке експонувалось поруч з іншими роботами Цимбала на виставці в Буенос-Айресі в 1936 р.. Це була одна з перших в світі робіт присвячених українській трагедії штучного Голодомору 1932-1933 рр. Хоч самого автора оминула ця катастрофа, він не міг оминути цю тему в своїй творчості. Діаспорні видання достатньо жваво висвітлювала тему геноциду проти українського народу, включаючи листи та спогади з «Великої України». Завдяки цьому навіть українці, що жили за тисячі кілометрів від Батьківщини могли з перших вуст дізнатись про ці страшні події. Картина «Рік 1933» зображує померлу матір з дитиною, що підносяться до Неба.

рік 33

Талант Віктора Цимбала як графіка розкрився і ще в одній царині — сатирі. Безліч його малюнків були свого часу розміщені в тогочасній українській періодиці. А відомий, створений у після воєнні роки, альбом «Лукоморія» гостросатиричних карикатур на тогочасну радянську дійсність і вождів Леніна та Сталіна, що має вигляд травестії відомої Пушкінської поеми «Руслан і Людмила».

Лукомор"я

Важко переоцінити внесок Віктора Цимбала в світове графічне мистецтво. Філігранні лінії, що виходили з під його олівця, принесли графіку цілу низку найпрестижніших премій, та ні одна з них не могла втамувати його бажання жити і творити на Батьківщині. Він створив власний, нео-реалістичний стиль, на який незабаром почали орієнтуватися й деякі світові графіки. 

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 2 користувачів

Автор: Ірина М.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;