Кожному вокалісту дуже важливо мати здоровий вокальний апарат і часто причиною погіршення його роботи є інфекції, які з’являються в носовій порожнині по причині викривленої носової перегородки. Запалення, які там виникають можуть призвести до ларингіту, фарингіту, тонзиліту та інших хвороб, що заважатимуть розвитку професійної діяльності.
Викривлення носової перегородки виникає по причині зміщення стінки між носовими ходами в одну із сторін, таким чином один носовий прохід стає менше іншого.
Симптоми викривленої носової перегородки:
-
утруднене носове дихання;
-
хронічний нежить;
-
хропіння;
-
носові кровотечі;
-
косметичний дефект (порушення форми носа);
-
сухість в носі і неприємні відчуття під час дихання.
Причини викривлення:
-
Вроджена деформація. Іноді викривлення перегородки може виникнути під час внутрішньоутробного розвитку плода і проявитися при народженні.
-
Травма носа. Внаслідок ушкодження носа перегородка може зміститися в одну із сторін.
-
Віковий фактор. Процес старіння може вплинути на структури носа, тим самим спричинити викривлення перегородки.
-
Роздратування або набряк носових порожнин може призвести до звуження носового проходу, що спричинить закладеність носа.
Більшість отоларингологів радять робити операцію, щоб позбутися проблеми запалення в носовій порожнині, яке виникає внаслідок викривленої носової перегородки. Майже в кожному медичному центрі є хірурги, які готові, за досить високу плату, зробити операцію. Але, лише, одиниці із фахівців говорять про те, що потрібно в першу чергу звернути увагу на загальний стан здоров’я організму: імунну систему. Тому що, головна причина виникнення інфекції в носовій порожнині це слабкий імунітет. Також, малорухливий спосіб життя призводить до недостатньої циркуляції крові, що відображається на судинах, які знаходяться в носовій порожнині. Таким чином, перед тим, як прийняти рішення щодо операції по виправленню носової перегородки потрібно порадитися, як мінімум з чотирма або п’ятьма фахівцями. Беззаперечно, бувають випадки, коли операцію дійсно необхідно зробити, але такі випадки рідкісні. Викривлення носової перегородки має бути досить значним, але якщо воно допустиме і при цьому лікар наголошує про те, щоб робити операцію, то тоді краще з цим не поспішати.
Серед моїх знайомих вокалістів приблизно у 90% виявлено викривлення носової перегородки і напевно, десь тільки у 10 - 15% це дійсно призвело до таких хвороб як гайморит, риніт, тонзиліт та інших, але й це по причині недбалого ставлення до свого здоров'я. Наприклад, оперна діва Олена Стихіна поділилась тим, що у неї також виявлено викривлення носової перегородки, але це ніяким чином не впливає на її професійну діяльність, тому що почуває вона себе прекрасно.
Таким чином, можна зробити висновок що незначне викривлення носової перегородки не є вироком, для припинення професійної вокальної діяльності і його не обов’язково оперувати. Були часи, коли отоларингологи майже усім радили видаляти мигдалини стверджуючи, що організму вони не потрібні і без них він, навіть, краще буде справлятись. Але й з видалиними мигдалинами люди хворіють і проблема залишається. Наразі, в рідкісних випадках пацієнтам видаляють мигдалини. Тому, не можна стверджувати, що виправлення носової перегородки однозначно потрібно робити усім вокалістам у яких є риніт, тонзиліт чи інші захворювання, коли й без цього є неоперативні методи вирішення такого питання. Насамперед, потрібно звернути увагу на свій стан здоров’я. Тому що, від того, що ми їмо і який спосіб життя ведемо - залежить скільки енергії у нас буде на весь день, а заняття вокалом потребують дуже багато сил та витривалості. Нехай кожен вокаліст пам'ятає, що для прекрасного співу потрібно мати здоровий організм.