Мої учні часто скаржилися на складний процес вивчення слів, а точніше на складність їхнього запам’ятовування. За моїми спостереженнями, майже всі вивчають слова стандартно: виписують до словника, вивчають (пишучи, чи промовляючи про себе), повторюють на наступний день та забувають про них. Потім згадують, що слід повторити ще раз за кілька днів чи тиждень, але з’ясовують, що майже всі слова вони забули. В такому випадку, всі одноголосно жаліються на погану пам’ять, але справа в методі вивчення.
Я маю низку методів вивчення іноземних слів, але подана стаття охоплює методологію вивчення слів з контексту автентичних відео/ фільмів чи серіалів. Якщо Ви маєте на меті вивчити слова швидко, ефективно та без зубріння – цей метод для Вас!
Методологія вивчення слів з автентичних відео охоплює наступні стадії:
1. Оберіть фільм, який Вам до вподоби, знайдіть його в інтернеті та увімкніть субтитри (зазвичай обираю сайт Netflix). Насолоджуйтеся переглядом та часом виписуйте незнайомі слова. У кожного свої межі вивчення слів, але якщо Ви початківець, то можете виписати 10-15 слів. (Маю учнів, які виписували навіть 50 слів та з легкістю їх вивчали, але це вже справа техніки та практики).
2. Знайдіть переклад слів. Ви можете це робити після або під час перегляду. Для початківців рекомендую двомовний словник Multitran. Однак, учням рівня B2-C2 буде більш цілеспрямовано використовувати Cambridge Advanced Learner’s Dictionary, в якому подані не переклади слів, а їхнє значення.
На приклад, intricate
adjective
UK
/ˈɪn.trɪ.kət/ US
/ˈɪn.trə.kət/
having a lot of smallparts that are arranged in a complicated or delicate way:
The watchmechanism is extremely intricate and very difficult to repair.
3. Виписуємо слова до вашого словничка та вивчаємо з допомогою мнемоніки (асоціацій). Вченими доведено, що найкраще наш мозок запам’ятовую матеріал, який викликав емоційне збудження нервової системи. Таким чином, Ваша аналогія може викликати у Вас сум, страх, сміх чи сором.
На приклад, ми маємо слово kennel(будка). У мене це слово на фонетичному рівні викликає асоціацію з українським словосполученням «телевізійний канал». Зрештою, виникає зображення будки, в якій пес дивиться телевізійний канал.
Ви можете придумати будь-яку асоціацію! Головне – дозвольте Вашій фантазії помандрувати !!!
4. Перекажіть сюжет фільму, використовуючи виписані слова. Переказ – надзвичайно ефективний, адже з його допомогою Ви можете не тільки вивчити слова, але й закріпити вивчений граматичний матеріал. До прикладу, ви опановували на уроці PresentSimple, але часом маєте труднощі з використанням закінчень. Перекажіть фільм, використовуючи необхідну граматику та слова.
5. Повторіть слова наступного дня. Під час повторення Ви вже можете скласти свою власну історію ! Якщо маєте сумніви стосовно правильного використання слів чи граматики, напишіть невеличкий твір чи історію та дайте на перевірку своєму педагогу. Якщо ж займаєтеся самостійно, можете скористатися допомогою веб-сайту Grammarly.com .
6. Використовуйте вивчені слова в житті: поспілкуйтеся з друзями, педагогом, напишіть комусь емейл чи почніть вести особистий щоденник/ блог.
Зазначений метод можна використовувати не лише дорослим, але й дітлахам, навіть дошкільнятам! Перегляньте відео для найменших або послухайте пісеньку разом зі своєю дитиною, візьміть будь-які іграшки та створіть незабутню казку! Але не зупиняйтеся! Імпровізуйте! Ви можете змайструвати ляльковий театр, показати малечі п’єсу, акцентуючи увагу на словах, а потім разом повторити їх!
Таким чином, вивчення слів можна перетворити у захопливе заняття. Складання історій з нових іноземних слів можна перетворити у чудову гру для всієї родини! Бажаю успіху!