Як мотивувати дітей читати: поради для батьків та цікавий авторський проект докторки філологічних наук Тетяни Качак з промоції читання

Дені Дідро писав, що «люди перестають мислити, коли перестають читати». А Жанліс вважав, що «люди, які читають книги, завжди будуть керувати тими, хто дивиться телевізор». Чим більше читаємо, тим менше наслідуємо когось, бо створюємо власні моделі поведінки, ідеї.

Людина в умовах інформаційного простору повинна вільно орієнтуватися в потоці різної інформації. Для того, щоб бути компетентним, розвинути себе та свої здібності, пристосуватися до сучасного світу та суспільства й бути конкурентно спроможним, обов’язково треба читати книги, поринати у світ думок мудрих людей, порівнювати їх бачення реальності, формувати своє розуміння життя.

Сьогодні увагу дітей, підлітків, молодих людей та дорослих заполонили гаджети, інтернет-простір і, на жаль, часто можна почути про те, що людина, якій 25 чи 45, не прочитала жодної книги…

Як же прищепити дітям любов до читання книг? Як мотивувати особистість до свідомого читання? Цю проблему чудово розв’язав уряд Фінляндії. Тут є багато бібліотек, у яких комфортно перебувати та читати книгу. За додатково прочитану книгу додають бали на уроках. Створюють різні конкурси, проекти, для яких треба прочитати книгу, а потім за це отримати подарунок чи інше зацікавлення.

Багато сучасних батьків прагнуть також розвивати своїх дітей всебічно, гармонійно, тому ставлять собі питання, як в Україні мотивувати дітей читати.

Людську особистість, її особливості мислення, психологію, характер, прагнення досліджують з різних боків у всіх країнах. Вчені зробили такі висновки щодо мотивації читання:

1. Читайте дітям з раннього віку цікаві книжечки про те, що їм подобається. Пояснюйте, що там написано, розповідайте більше…змальовуйте словами…

2. Самі багато читайте. Якщо батьки читають книги хоча б у вільний час чи у вихідні, то дитина змалку бачитиме, що книга – це цікаво. Вона також захоче читати книги, щоб бути, як мама чи тато.

3. Читайте разом з дітьми. Ходіть у бібліотеки й проводьте інколи свій вільний час у читальному залі, читаючи певну книгу. Потім разом обговорюйте прочитане, висловлюйте свою й запитуйте думку дитини щодо прочитаного. Це ще й прекрасна нагода провести час разом.

4. Разом ходіть у книжкові магазини хоч би раз у 3-4 місяці й вибирайте собі книги. Даруйте їх на іменини чи з нагоди іншого свята або як нагороду за щось добре. Формуйте власну бібліотеку, бо це в усі часи було престижно. Щоправда, дозволити собі мати власну бібліотеку могли лише багаті люди.

5. Зацікавлюйте читати, даючи дитині щось бажане за умови, якщо вона прочитає книгу, яку сама для себе вибере. Наприклад, підете разом на каток, чи купите їй навушники останньої моделі, чи запишете в секцію з боксу.

6. Обираючи літературу для читання, зважайте на вік дитини та її вподобання. Адже у 7 років цікаво читати про фантастичних істот, щось казкове, а в 15 – про перше кохання.

7. Інтригуйте. Розкажіть цікавий епізод із книги, не завершивши його. Анонсуйте якусь подію чи зв’язок між сюжетом книги й чимось цікавим для дитини. Можливо, саме це перетворить її в захопленого читача.

8. Переглядайте фільм, знятий за мотивами книги, обговорюйте відмінності.

9. Створіть вдома, при можливості, комфортну красиву зону для читання, де захочеться бути…Правильне освітлення, зручне крісло чи диванчик з подушками, затишок.

10.  Слідкуйте за проектами щодо читання у своєму місті, у школі, де навчається дитина. Пропонуйте їй брати участь у таких проектах, допомагайте з підготовкою. Можна відвідувати такі заходи й бути глядачами. Цікавим проектом в Україні, що мотивує читати, є соціокультурний проект Центру Дослідження Літератури для Дітей та Юнацтва, котрий має на меті змінити наше українське майбутнє“Вся Україна Читає Дітям”.

Неймовірно вдалим та актуальним для молодих людей в Україні є «Літературна кавалєрка» - авторський проект Тетяни Качак, яка є докторкою філологічних наук, професоркою Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника. Вона створила цей проект, щоб зацікавити сучасну молодь читанням. «Літературна кавалєрка» - це презентація сучасних книг для підлітків, яка відбувається як КВК-гра, змагання між командами читачів. Кожна така гра має п’ять частин: представлення команди, ознайомлення з прочитаною книгою (бук-трейлер, інсценівка, відеосюжет), запитання до автора, завдання для команд, створені письменниками та завдання, які одна команда пропонує для іншої. Переможці змагаються пізніше у фіналі. Такий формат зустрічей цікавий для молоді, бо це не пасивне спостереження чи лекція, а практичне застосування креативності, критичного мислення, активної читацького сприйняття, інтерактиву в спілкуванні з авторами. Тетяна Качак зазначає, що «Літературна кавалєрка» - це море читацьких емоцій, вражень та оригінальна зустріч із цікавими й близькими героями текстів, побачення з їх Авторами, захоплива гра та автографи на сторінках улюблених книг не тільки для учасників, а й для глядачів, які спостерігають за цим дійством.

11. Поясніть дитині, що читати – це корисно, важливо та потрібно для саморозвитку, для відпочинку. Читати тепер модно. Можливо, тому що читання стало рідкісним явищем. Читання розвиває уяву та мислення, фантазію. Всі успішні люди: відомі бізнесмени, культурні діячі, власники великих компаній – завжди багато читають.

12. Найважливіше! Не змушуйте дитину читати ту книгу чи твори такої тематики, яка, на вашу думку, мала б їй сподобатися. Дитина повинна робити вибір сама й читати те, що подобається їй. А вже коли вона полюбить читання як діяльність, як відпочинок, як процес, можете запропонувати їй те, що любите ви.

Отже, читання – це необхідна умова формування та розвитку творчої особистості. Мудрі батьки прищеплюють дітям любов до читання й самі читають. Вони дбають про майбутнє і своїх дітей, і нації в цілому.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Мар'яна Т.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Секретні методи вивчення іноземної мови

У цій статті ми розглянемо три секретних методи, які можуть допомогти вам засвоїти нову мову швидше та ефективніше. Стаття вміщує посилання на платформи та вебсайти, які вам допоможуть в цьому.

Автор: Христина Я.

Як досягти тонкої талії?

Тонка талія: міфи та реальність

Автор: Анастасія Ш.

Цукрозамінники

Переваги та недоліки

Автор: Анастасія Ш.

Відпочинок від тренувань

Правильно організований відпочинок допомагає зберегти і покращити результати тренувань

Автор: Анастасія Ш.

Verben mit Präpositionen у німецькій мові у німецькій мові. Дружній путівник для початківців

Сьогодні ми поговоримо про один із важливих аспектів німецької мови - Verben mit Präpositionen (дієслова з прийменниками).

Автор: Ярослав Т.

Зв'язок між гормонами та тренуваннями

Важливість фізичної активності для підтримки гормонального балансу та загального здоров'я.

Автор: Анастасія Ш.

Інші новини:

;