Деякі учні не воліють йти до школи або виконувати домашні завдання. Передумовою цього можуть бути безліч чинників, зокрема лінь, відчуття страху від певних вчителів, нерозуміння шкільних тем. Безумовно, дитяча психіка дуже вразлива та специфічна, а їх мозок поки що не адаптований до сприйняття великого обсягу інформації, подекуди не досить легкої та доступної.
Перше завдання батьків – зрозумійте причину втрати інтересу до навчання своїх дітей. Якщо це сталося через сварки з однолітками, то варто врегулювати ці конфлікти. Якщо ж погані оцінки у щоденнику є наслідком втрати мотивації самого учня, тоді у нагоді стануть наступні поради:
1. Спробуйте подати матеріал креативно, щоб привернути увагу дитини до вивчення того чи іншого предмету. Наприклад, якщо ви опрацьовуєте теми з біології, то доцільніше у даному випадку відвідати природничий музей, у якому зібрані експонати живої природи. У дитини формуватиметься зорова та емоційна пам’ять. Погодьтеся, це ж краще, ніж просто читати сторінки підручника або робочого зошита. Не менш важливою є прогулянка по алеям ботанічного саду чи звичайного міського парку. У деяких зелених зонах міста на деревах є таблички з їх назвами. Ба більше, поблизу цих рослин можна придумати ігри або квест, на кшталт «Хто перший прибіжить до липи?» або «Порахуйте кількість кроків від берези звичайної до ялини». Зоопарк – одне з найцікавіших місць відпочинку дітей і водночас є об’єктом вивчення тварин. Звісно, дитина може прочитати у книжці про якогось звіра і забути, але похід до зоопарку пам’ятатиме довго. Якщо ж у вас немає можливості відвідати такі місця, то можете переглянути цікаві відео та фільми в Інтернеті, присвячені шкільним темам.
2. Врахуйте особисті уподобання вашої дитини. Якщо школяр залюбки опановує географію, то поясніть всесвітню історію на прикладі його улюбленого предмету. Історія та географія – подібні науки, тому з великою ймовірністю можна стверджувати, що учень не тільки знатиме сучасний світ, але й зацікавиться вивченням подій стародавніх часів.
3. Ніколи не порівнюйте свою дитину з іншими, особливо з тими, які краще навчаються. Таким чином ви принизите її самооцінку. Кожна особистість є індивідуальною зі своєю здатністю сприймати та вчити шкільний матеріал. Фраза «Ну чому ж ти не можеш отримувати одні дванадцятки як твоя однокласниця?» може сформувати комплекси. Спочатку дитина за вашими порадами наслідуватиме відмінників у класі, однак згодом вона не зможе витримати таке випробування: через певний проміжок часу така ситуація призведе до стресу та нервових потрясінь.
4. Краще підкресліть хороші сторони вашої дитини, похваліть за дванадцять балів у щоденнику. Завдяки цьому дитина отримає позитивні емоції, а ви сформуєте їй стимул для отримання відмінних оцінок у майбутньому.
5. Не намагайтесь нав’язувати їй читати один той самий підручник – результату не буде. Дайте вашій дитині обрати найбільш цікавий для неї ресурс. Якщо подобається вивчати біологію з якогось Інтернет-сайту, де подана інформація у легкій та доступній формі, то нехай використовує його. Що стосується української літератури, то ясна річ, читати роман обсягом 400 сторінок та й до того ж без кольорових ілюстрацій, учень навряд чи буде. Запропонуйте подивитись екранізацію цього ж твору. Результат побачите самі: дитина гарно запам’ятає персонажів, сюжет та послідовність подій. Більше того, зросте ймовірність, що у неї після перегляду з’явиться бажання прочитати роман.
6. Правильно розподіляйте час. Навантажувати багатьма уроками дитину у недільний вечір – це важка і напружена справа. Краще нехай вона зробить їх впродовж усіх вихідних: математику – у суботу зранку, хімію – у суботу в обід, українську мову – у суботу ввечері. Решта предметів нехай лишить на наступний день. Та не забувайте про фізичну активність у проміжках між виконанням домашніх завдань. Активні ігри на свіжому повітрі, прогулянка по місту, спілкування з друзями розслаблятимуть організм, відновлять сили та бажання для нової праці.
7. Підтримуйте дитину у разі виникнення проблем. Тільки спільними зусиллями ви знайдете пошук розв’язку поставлених задач. Поділіться власним досвідом, вселіть надію, спонукайте до навчання та впевнено крокуйте далі. Ось що означає мотивація!