Як правильно тренуватись, або підготовка в шахах

Часто можна почути питання від учнів, чи любителів шахів: "як працювати над шахами і які книжки потрібно читати?". Однозначно відповісти на це питання звісно неможливо. Тому, що не існує одної книги, одного варіанту, дебюту, тренувального табору, що зробить із вас чемпіона. 

Щоб прогресувати в шахах потрібно працювати як з тренером так і самому, систематично і завжди за індивідуальним підходом та системою. Те, що працює в одного - не працює в іншого. 

Якщо говорити про книги, то слід звертати увагу на ті книги, які писали тренери. в тренерів зазвичай якісні практичні завдання, опис позицій зрозуміло і вдало підібрано для всіх учнів. Проте бувають і винятки. Конкретніше рекомендую книги Марка Дворецького та Володимира Грабінського, які самі майстри шахової гри і підготували багатьох відомих на весь світ гросмейстерів.

Наступне поширене запитання, яке часто можна почути - це: "над якими стадіями шахової гри потрібно працювати?" Зосередитись на вивченні дебюту, працювати над міттелшпілем, чи поглибленно вивчати ендшпіль? Тут потрібно поєднувати тренування і займатися рівномірно над всіма стадіям шахової гри. Тільки в окремих випадках, за вказівкою кваліфікованих тренерів, можна приділити увагу більш детальному вивченню якоїсь стадії гри. В сучасному світі всі шахісти "універсали". Тобто чудово орієнтуються у всіх стадіях шахової партії, незалежно від того, якого характеру позиція (стратегічна , чи тактична). Це означає, що працювати потрібно і над дебютом, і над міттелшпілем, і над ендшпілем. Як саме у відсотках і в часі розприділити заняття залежить від цілей, які стоять перед вами. Якщо ви хочете стати чемпіоном області, то ваша система підготовки не мусить бути такою ж насиченою як чемпіона Європи.

Заняття шахами повинні бути регулярними. В залежності від віку і цілей , які стоять перед шахістом, тривалість корегується індивідуально:

5-8 років - 20-45 хв, 2-7 разів на тиждень

8-12 років 45-300 хв 2-7 разів на тиждень

12-16 років 60-480 хв 2-7 разів на тиждень

16-20 років 60-600 хв 2-7 разів на тиждень

Методика навчання шахової гри відбувається за принципом "від простішого до складнішого". Це означає, що спочатку найбільший акцент слід робити на "ендшпіль", тому що на шахівниці мала кількість фігур і учневі буде простіше сприймати навчальний матеріал. з кожним заняттям поступово збільшуючи на дошці кількість фігур. Проте не слід забувати і про початкову стадію партії - "дебют". З перших занять слід пояснити учневі основні принципи і закономірності дій в дебюті (захоплення, або боротьба за центр, розвиток фігур, безпека короля, слідкувати і реагувати на дії суперника і т.д.)

В шаховому спорті інтенсивність змагальних навантажень постійно зростає. Це пов'язано із збільшенням загальної кількості змагань та змінами в регламенті. Що вимагає від шахіста високого рівня розумової працездатності. Тому надзвичайно важливою для сучасного шахіста є фізична підготовка. Шахова партія в середньому триває біля 5 годин. Турнір може тривати 10 днів, а за ним наступний і так за рік шаховий професіонал може із 365 днів грати біля 140-200 днів. Численні переїзди і перельоти, зміна часового поясу і клімату додатково відображають всю важкість умов, до яких приходиться адаптовуватись. Для того, щоб завжди бути у хорошій фізичній формі, діючий чемпіон світу з шахів, норвежець Магнус Карлсен, регулярно займається фізичним вихованням. Чемпіон регулярно відвідує тренажерний зал, грає у футбол, баскетбол, волейбол, теніс і т. д. Саме за допомогою рухової активності можна сприяти якісній розумовій працездатності протягом довгого часу 

Впевнений, що дотримуючись вище наведених рекомендацій у вас з'явиться відчутний прогрес. Успіху!

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 4 користувачів

Автор: Андрій Ш.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

8 принципів роботи мовленнєвого терапевта (логопеда) в роботі із СДУГ, РАС, дислексія

Оскільки все більше з’являються запити на роботу із дітьми із СДУГ/РАС/дислексією тощо, в роботі спеціалісти логопеди повинні знати та використовувати принципи підтримки нейрорізноманіття.

Автор: Юлія К.

Схема хімічної реакції є, а з коефіцієнтами повне розчарування?

Перетворимо схему хімічної реакції з відомими продуктами, додавши відповідні коефіціенти

Автор: Анна Г.

Вивчати мову в мовному середовищі чи ні: проблеми з якими можна стикнутися

В статті розглядаються найпоширеніші труднощі, з якими стикаються новачки, які переїжджають в іншу країну з бажанням вивчити мову

Автор: Карина К.

Ефективна підготовка до TOEFL: ключові кроки

Ключові стратегії у підготовці до міжнародного іспиту TOEFL iBT

Автор: Світлана К.

What's the difference between BIG and LARGE, SMALL and LITTLE?

В англійській мові є два прикметника маленький та великий. В цій статті описується загальне правило вживання цих прикметників та їх відмінності.

Автор: Світлана Д.

Інші новини:

Вивчаємо синтаксис: розбираємо речення за членами й робимо його синтаксичний розбір

Вивчаємо синтаксис: розбираємо речення за членами й робимо його синтаксичний розбір

11.02.2024

Готуємося до весняних свят: привітання і сценарії для 8 березня в школі

Готуємося до весняних свят: привітання і сценарії для 8 березня в школі

09.02.2024

Цікаві позакласні заходи до Дня народження Тараса Шевченка

Цікаві позакласні заходи до Дня народження Тараса Шевченка

01.02.2024

Як вступити на дизайн в 2024 році

Як вступити на дизайн в 2024 році

31.01.2024

;