Як розширити словниковий запас іноземної мови (на прикладі англійської)

На просунутому рівні вивчення іноземної мови часто виникає проблема нестачі словникового запасу для вираження думки студентом. Коли більшість граматичних конструкцій опанована, студент вміє вести невеликі діалоги, розуміє, про що йдеться під час аудіювання, у нього з'являється бажання говорити більше, будувати складніші лексичні конструкції, але мізерний словниковий запас виявляється серйозною перешкодою для формулювання думки і комунікації з іншими.

Для вирішення поставленої проблеми досвідчені методисти, на кшталт, С. Фоломкіної або Я. Штундер, радять студентам спрямувати зусилля на читання науково-популярної літератури країнознавчого характеру англійською мовою.

Вибір тексту слід зупинити на оригінальних джерелах, тобто, творах, написаних англійською мовою. Краще, щоб тексти пройшли адаптацію і скорочення для оптимального розуміння смислу читачем.

Процес читання повинен бути суто індивідуальним: студент самостійно читає текст, перекладає невідомі йому слова, виписує конструкції.

Багато видавництв пропонує подібні навчальні тексти для певного рівня знань англійської мови. У книгах проведено скорочення текстового матеріалу, обрані найцікавіші моменти з джерел, часто додатково розроблені контрольні завдання з відповідями. Для полегшення процесу читання і економії часу студента у посібниках надається посторінковий словник, винесений на поля. Пояснення до слів (їх контекстні значення і вимова тих слів, які читають не за загальними правилами), надруковані на рівні того ж рядка або поряд. Кількість пояснень до слова і їх характер (лише вимова слова або і значення) залежать від труднощі розуміння англійського слова, від лінгвістичного досвіду студента.

Оптимальна обсяг матеріалу для однієї теми складає 5-8 текстів. Дуже добре, якщо поряд з текстом наведено вправи для контроля і закріплення розуміння лексем, наведених у матеріалі. Зазвичай, перший текст вводить у тему, а наступні – поглиблюють її розуміння, забезпечують можливість тренування навичок читання і рецептивного засвоєння нових слів.

 Останній текст кожного розділу, як правило, контрольний. Припускається, що студент вже засвоїв слова і повинен вірно прочитати і зрозуміти їх у новому контексті, не використовуючи словник. Час, затрачений на прочитання останнього тексту розділу лімітується. Ці тексти можна використовувати під час уроку, як оцінку результатів самостійної роботи студента.

Далі наведемо декілька витягів з текстів і завдання до них, які можна використовувати з метою збільшення лексичного запасу студента.

From History of Britain

Britain was a Roman district from the first until the beginning of the fifth century of our era. The territory that was occupied by the Romans covered south, east and central Britain.

From different materials, it is not difficult to build up a picture of Roman Britain. The Celts and Picts had lived here before the coming of the Romans.

The Romans achieved the victory by means of weapons. After the occupation they had to keep armies on the northern borders of Britain against the Picts but by the third and fourth centuries they had also to protect the south and east coasts against Saxons from the continent. It was then that the Romans built the Great Roman Wall to protect the Roman camps in the northern part of England…

Task. Read the text to yourself and find answers to the following questions.

1. What kind of district was Britain from the first until the fifth century of our era?

2. How did the Romans achieve the victory over Britain?

3. How did the Roman occupation in Britain end?[1]

 

Рубрика «Doyouknow…», яку часто можна побачити у навчальних посібниках, ставить за мету відпрацювання навиків вільного читання, донесення студентам певної частки інформації без контроля розуміння прочитаного.

Do you know…

…that the first voyage of Russian sailors round the world (1803-1805) was made by captain Ivan Krusenstern and Yuri Lisyanski?

The expedition was of great importance for Russia. Much scientific information was received and regular sea route between Kronstadt and Russian America was laid.[1] Текст взятий з посібника з країнознавства J.Shtunder  «EnglishReader», Минск, «Народная Асвета», 1977.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Світлана Ш.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;