Як розв'язувати шахові ребуси?

Шахові ребуси ­– це математичні задачі, в умовах яких подається шахова дошка, на якій фігури "зашифровані" певними буквами, і необхідно з'ясувати, яким саме фігурам відповідають літери на дошці. Ось, для прикладу, умова однієї з таких задач:

На перший погляд, очевидним здається те, що літера "а" – це пішак, оскільки на дошці є 8 малих та 8 великих літер "а". Однак це твердження ще треба довести. Справа в тому, що коли пішак досягає крайньої горизонталі суперника, то його замінюють на довільну фігуру того ж кольору. А тому, наприклад, ферзів може бути і 8 на дошці, якщо пішаки масово замінювались на них.

1. Королем може бути лише та літера, яка є на дошці рівно у двох екземплярах, а тому королем є одна з літер "т", "м" або "и".

2. Доведемо від супротивного, що "а" – це пішак. Припустимо, що "а" не є пішаком.

Нехай літера "а" є турою, ферзем або слоном. Але в кожному з цих випадків всі літери "т", "м" та "и" (і великі і малі) одночасно будуть знаходитись "під боєм" літер "а". Тому жодна з літер "т", "м" чи "и" не зможе бути королем, бо одночасно не може стояти шах двом королям. Отже, літера "а" не може бути ні турою, ні ферзем, ні слоном. Тому залишився єдиний варіант, що "а" – це кінь.

Нехай "а" – це кінь. Тоді одночасно "під боєм" коней "а" знаходитимуться літери "м" та "М", "т" та "Т". Отже, жодна з літер "м" чи "т" не може бути королем, бо шах не може одночасно стояти двом королям. Тому "и" – це король. Тоді великому королю "И" (f8) ставлять шах одночасно два коні (h7 та e6). Однак, в шахах неможлива ситуація, щоб королю ставили шах одночасно два коні. Справді, перед тим як королю був поставлений шах, один з коней мав зробити хід і опинитися на тому місці, де він є зараз і звідки він ставить шах королю. Але хід міг зробити лише один з коней. Другий же кінь до цього ходу мав перебувати на тому самому місці, що й зараз. А отже, ще до цього ходу цей другий кінь ставив королю шах. Прийшли ми до суперечності.

Отже, наше припущення хибне. Тому "а" – це пішак.

3. Пропоную вам самостійно довести, що на початку гри малі пішаки "а" стояли на сьомій горизонталі, а великі пішаки "А" – на другій горизонталі. 

4. На початку гри в клітинці с1 знаходився слон, який ходить по чорних. Цей слон не міг вибратись з клітинки с1, бо в клітинках b2 та d2 досі знаходяться пішаки "А", які заважають йому це зробити. Отже, цього коня збили фігури суперника. Тому серед великих літер нема слона, який ходить по чорних. З іншого боку, всі великі літери (за винятком пішаків "А") знаходяться на чорних клітинках. Отже, серед великих літерів нема жодного слона (слон, який ходить по білих, не може стояти на чорній клітинці). Отже, слоном не може бути жодна з літер "Т", "М", "К", "И" чи "А". Тому слоном може бути лише літера "е". З іншого боку, слон повинен бути на шаховій дошці, бо на дошці є 6 різних літер, а в шахах є 6 різних фігур. Отже, "е" – це слон.

5. Неважко довести, що королем не може бути літера "И". Для цього слід поглянути на велику букву "И", яка знаходиться в клітинці f8, та подумати чи міг в цю клітинку пробратися король повз пішаків. Подумайте над цим самостійно. Отже, королем може бути лише "м" або "т".

6. Доведемо, що "м" ­– це король. Для цього припустимо супротивне, а саме, що королем є "т". Якщо "т" – це король, то великому королю "Т" стоїть шах від слона "е". Тоді малому королю "т" не повинен стояти шах. Тоді "К" не може бути ферзем чи турою. Також "К" не може бути слоном, королем чи пішаком. Отже, "К" – це кінь. Таким чином, ми вже визначили які букви є слоном, конем, королем, пішаком. Тому буква "м" може бути лише або турою або ферзем. Але тоді великому королю "Т" одночасно ставлять шах слон "е" (с3) та фігура "м" з клітинки d3. Самостійно доведіть, що ці дві фігури не можуть одночасно ставити королю шах. Прийшли до суперечності.

Отже, наше припущення хибне. Отже, "м" – це король.

7. Великому королю "М" (c5) стоїть шах від пішака d6. Тому малому королю "м" не повинен стояти шах. Тому "Т" не може бути ні королевою, ні турою. Також "Т" не може бути королем, слоном, пішаком. Тому "Т" – це кінь.

8. На даний момент в клітинці с3 стоїть слон "е", який на початку гри стояв в клітинці f8. Для того, щоб цей слон міг вибратися з f8, у певний момент часу мала бути вільною клітинка е7. Цей момент часу передував шаху, поставленому королю "М" (c5). Отже, за деякий час до шаху пішак походив з е7 на е6 (пішак не міг походити з е7 на d6, бо в такому випадку він зразу став би у позицію, з якої він зараз ставить шах королю, а тому у слона не було би можливості вибратись з клітинки f8 до того моменту, коли було поставлено шах королю). Тому останнім ходом в цій грі був хід пішака з d7 на d6, в результаті чого відбувся шах. Отже, до шаху малі пішаки "а" стояли на позиціях a6, b7, c7, d7, e6, f7, g7, h7. Тому "И" не може бути турою, бо при такій позиції пішаків тура "И" не змогла б пробратись повз пішаки в клітинку f8, де зараз стоїть велика літера "И". Тому єдиний варіант той, що "И" – це ферзь. Тоді "к" – це тура.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Віталій Ф.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;