Як розвивати мовлення дитини?

2020-11-09

Марина К.

 Як розвивати мовлення?

Мовлення є основною складовою фізичного і психічного здоров'я дитини. Логопедами і дефектологами розроблено базові способи розвитку мовлення для батьків на різних вікових етапах життя дитини. Основні рекомендації:

- Необхідно як можна більше говорити з дитиною, коментувати будь-які дії, детально розповідати про речі, людей, тварин, які оточують дитину.

- Збільшуйте словниковий запас дитини, додаючи до нього нові слова.

-Спілкуйтеся з дитиною повільно, щоб малюк розумів інтонацiю, темп мовлення.

- Розмовляючи з дитиною, задавайте їй питання різного ступеню складності.

- Під час розмови з дитиною, виправляйте її помилки у мовленні, але обережно, лише після того,як малюк закінчить свою розповідь.

- Батькам обов'язково потрібно читати дитині книги, розповідати казки, допомагати переказувати їх.

- У розвитку мовлення дитини значну роль відіграє дрібна моторика рук. Потрібно робити різні вправи для пальців, малювати олівцями, крейдою тощо.

Для попередження різних відхилень у вимові звуків дитини потрібно проводити роботу з людьми, які оточують дитину в родині, дитячому садочку або школі.

1. Слідкуйте за тим, щоб мовлення людей,які оточують малюка, було повільним і правильним.

2. Не дозволяйте дитині прискорено говорити. Адже такий швидкий темп мовлення часто свідчить про значну збудженість центральної нервової системи.

3. Не потрібно змушувати дитину вимовляти великі, складні фрази, незрозумілі слова.

4. Вчіть з дитиною невеликі вірші, цікаві для неї оповідання.

5. Намагайтеся обмежувати користування дитиною телефоном, телевізором та комп'ютером.  Живе спілкування набагато краще впливає на мовленнєвий розвиток, ніж електронні пристрої.

6. Частіше гуляйте з малюком. Відвідування дитиною парку, скверу або лялькового театру розкриває для неї новий світ мовленнєвих можливостей. Дитина стає більш обізнаною, допитливою і відповідно,мовленнєво більш розвиненою.

7. Придбайте кілька книг з яскравими картинками, які означають назви простих слів (наприклад, «стіл», «молоко» та ін.).Покажіть дитині картинку з тим чи іншим словом, і спробуйте пояснити разом з нею його значення.

8.Рекомендовано спілкуватися з дитиною однією мовою, навіть якщо у родині присутня двомовність. Хоча, багато вчених довели, що навіть, зростаючи у двомовному середовищі, малюк у ранньому віці добре засвоює дві мови.

Відповідно до росту і розвитку дитини формується і її мовлення. Кожна дитина є особливою, тому розвиток мовлення у різних дітей може відрізнятися. Деякі діти у віці 4-5 років вже можуть правильно вимовляти більшість звуків, а є діти,у яких помітні відхилення у вимові більшої частини звуків. Звуки С,З,Ц – дитинна повинна чітко вимовляти до кінця 3-го року життя. Звуки Ш,Ч,Ж,Л,Р- до кінця 5-го року життя. Якщо хтось із батьків або оточуючих дитину дорослих помічає відхилення у вимові дитини,необхідно звернутися за консультацією і допомогою до логопеда.Якщо у дитини було виявлено навіть незначну затримку мовлення, дорослим необхідно приділити дитині і її мовленнєвому розвитку більше часу і своєї уваги.У випадках,якщо батькам не вдається самостійно вирішити проблему у мовленнєвій діяльності дитини, рекомендовано звернутися до спеціаліста (логопеда або дефектолога).

Якщо ж наявне порушення мовлення спеціаліст зможе направити батьків, допоможе розвивати мовлення та коригувати мовленнєве порушення. Зверніть увагу, що затримка мовленнєвого розвитку може призвести до затримки мислення, а отже і розумового розвитку. Вчасна логопедична корекція допоможе дитині гармонійно розвиватися та спілкуватися з однолітками.

Сподобалась стаття? Оцініть

5

На основі відгуків 3 користувачів

Марина К.

Автор та репетитор на BUKI: Марина К.

Репетитор року 2023-2024 за версією Букі. Працюю з дітьми-білінгвами, розвиваю мовлення. Успішний досвід корекції звуковимови, заїкання у дітей та дорослих. Проводжу ВИКЛЮЧНО ОНЛАЙН ЗАНЯТТЯ. Працюю тільки у БУДНІ ДНІ. Використовую цікаві авторські матеріали на заняттях. Проводжу якісні заняття, що допоможуть говорити чітко, зрозуміло.

Інші блоги автора

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора