Як виховати білінгва?

Білінгви — це люди, які з раннього дитинства говорять двома або більше мовами. Вони знають ці мови на приблизно однаковому рівні, тобто вважають їх рідними і можуть бути носіями цих мов.

Щоб дитина успішно опанувала білінгвізм, потрібно дотримуватися певних правил, наприклад:

• Не змішувати мови в розмові з дитиною

• Стежити за балансом двох мов в оточенні

• Надавати багато різного матеріалу на досліджуваних мовах

• Стежити за помилками в мові дитини і виправляти їх

• Занурювати в мовне середовище обох мов

• Стимулювати активну розмову на обох мовах.

Існує 4 основних комунікативних стратегій, в кожній з яких є свої плюси і мінуси:

Один батько - одна мова (одна людина - одна мова). Принцип полягає в тому, що мама з татом розмовляють з дитиною різнимимовами, в ідеалі знаючи ці мови на рівні носія. Така ситуація найчастіше складається в двомовних сім'ях, наприклад, де тато - британець, а мама - українка. Але і в інших випадках така стратегія дуже зручна. Вона вже зарекомендувала себе як найефективніший і легкий спосіб виховання білінгва.

Одна ситуація — одна мова. У цьому випадку дитина використовує різні мови в різних ситуаціях: наприклад, одну мову— у всіх побутових ситуаціях, вдома з батьками, іншу— з дітьми і вихователями в дитячому садку, з батьками під час походу до лікаря або зустрічі з друзями.

Одне місце — одна мова. В одному місці з дитиною розмовляють тількиоднією мовою, в іншому або в усіх інших місцях— другою мовою. Як правило, місця поділяються на дві категорії: будинок і за межами будинку. Всередині будинку батьки розмовляють з дитиною однією мовою, а не вдома, на вулиці, в магазині, в поїздках і так далі — іншою мовою.

У свій час — одна мова. Використання мов поділяється за часом: по днях тижня або часу доби по домовленості. Такий принцип погано підходить маленьким дітям, зате зручний для навчання другої мови старшої дитини.

Вибирайте комунікативну стратегію виходячи з Вашої конкретної ситуації. Кожна сім'я і кожна дитина індивідуальні. Потрібно проаналізувати всі варіанти, зупинитися на одній стратегії і твердо її дотримуватися.

Поради для батьків білінгвів

Існує три основних ситуації, в яких дитина стає білінгвом: це двомовні батьки, сім'я емігрантів і штучно впроваджена друга мова. Для кожного випадку характерні свої особливості розвитку білінгвізму, тому і рекомендації будуть відрізнятися. Розглянемо окремо кожну ситуацію.

Двомовні батьки. Якщо дитина народилася в родині, де мама розмовляє однією рідною мовою, а тато — іншою, то дитина може вирости повноцінним білінгвом.

У таких випадках важливо дотримуватися стратегії «один батько - одна мова». Навіть якщо батьки між собою говорять якоюсь однією мовою, з дитиною вони повинні говорити тільки своєю рідною, незалежно від ситуації. Вони повинні читати разом книги і дивитися мультфільми відповідною мовою.

Звичайно, в житті можуть бути винятки, але вони повинні залишатися винятками. Якщо один або обидва батьки не дотримуються цього правила — змішують у мові мови або переходять з однієї мови на іншу, дитина, швидше за все, вибере для себе основну мову, а другою буде говорити з помилками або зовсім не говорити, а тільки розуміти на слух .

Якщо одна мова значно переважає в оточенні дитини, наприклад, сім'я живе у Великобританії, при цьому тато розмовляє англійською, а мама українською, то потрібно ретельно стежити за балансом двох мов. Дитина буде чути більше англійської, тому потрібно спеціально створювати їй мовне оточення: спілкування з іншими українцями наживо або по скайпу, українські казки, українські мультфільми, розвиваючі посібники. Ідеально, якщо дитина побуває в Україні (або іншій країні, в якій говорять її другою мовою, що вивчається), щоб зрозуміти, що це теж реальна і потрібна мова, якою розмовляє багато людей.

Сім'я емігрантів. Якщо батьки переїхали в іншу країну, в якій говорять на нерідній для них мовою, і у них народилася дитина, то вона теж може стати білінгвом.

В такому випадку краще всього підійде стратегія «одне місце — одна мова». Вдома дитина розмовляє рідною мовою батьків, а поза домом — місцевою. Якщо батьки добре говорять місцевою мовою, і поза домом з дитиною вони повинні говорити нею, щоб строго дотримуватися правила.

У цій ситуації дитина може пізніше почати говорити місцевою мовою, так як буде чути її рідше. Але як тільки вона отримає досить мовного оточення — наприклад, буде ходити в дитячий садок або спілкуватися з іншими людьми, крім батьків, вона почне краще сприймати місцеву мову. У цей момент важливо не забувати розмовляти першою мовою вдома.

Штучний білінгвізм. Якщо все оточення дитини говорить однією мовою, то виростити його білінгвом складніше. По-перше, потрібно знайти носія мови для спілкування — родича з відмінним володінням іноземної мови, англомовних няню або репетитора. По-друге, потрібно забезпечити постійне і активне спілкування другою мовою. При цьому це має бути найчастіше спілкування або навчання в максимально природній ігровій формі, а не періодичні уроки іноземної мови.

Якщо нова мова вводиться вже після 3 років, коли дитина вже говорить однією мовою, то мотивувати її на вивчення другої буде складніше. Для цього теж можна використовувати ігрову форму — наприклад, подарувати їй «англомовних» ляльку, іграшку або тварину, яка «не розуміє українську мову».

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Вікторія В.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Секретні методи вивчення іноземної мови

У цій статті ми розглянемо три секретних методи, які можуть допомогти вам засвоїти нову мову швидше та ефективніше. Стаття вміщує посилання на платформи та вебсайти, які вам допоможуть в цьому.

Автор: Христина Я.

Як досягти тонкої талії?

Тонка талія: міфи та реальність

Автор: Анастасія Ш.

Цукрозамінники

Переваги та недоліки

Автор: Анастасія Ш.

Відпочинок від тренувань

Правильно організований відпочинок допомагає зберегти і покращити результати тренувань

Автор: Анастасія Ш.

Verben mit Präpositionen у німецькій мові у німецькій мові. Дружній путівник для початківців

Сьогодні ми поговоримо про один із важливих аспектів німецької мови - Verben mit Präpositionen (дієслова з прийменниками).

Автор: Ярослав Т.

Зв'язок між гормонами та тренуваннями

Важливість фізичної активності для підтримки гормонального балансу та загального здоров'я.

Автор: Анастасія Ш.

Інші новини:

;