Що таке пріоритети при вступі до університету, і як вони працюють в 2019-му році в Україні?

Переваги сучасного вступу в тому, що цей процес дає можливість вибору. Кожен абітурієнт може подати 7 заяв на 4 різних спеціальності! Батьки і бабусі з дідусями позаздрили б цій можливості, адже раніше можна було подати документи лише в один ЗВО, здавши перед цим вступні іспити. ЗНО значно полегшило процедуру, зробивши її максимально зручною.

Але є в цьому і свої мінуси. Великий вибір завжди породжує сумніви. І у деяких людей з'являється бажання відпустити ситуацію, довіриться удачі і не докладати великих зусиль. Хтось може подумати: «Навіщо готуватися до вступу в престижну столичну академію, якщо можна вступити на бюджет в місцевий університет?». Саме для таких випадків у вступній кампанії був спеціально розроблений пункт «Пріоритетність». Про це поговоримо далі.

Що таке пріоритети при вступі до університету, і як вони працюють в 2019-му році в Україні?

Що таке «пріоритетність» під час вступу до університету?

Коли мова заходить про «пріоритетність», то багато хто помилково вважає, що під цим поняттям мається на увазі вступ за пільгами. Але це не так. Пріоритетність - це важливий пункт у подачі заяв. Кожен абітурієнт повинен подати заяви до університетів у певній черзі за принципом «від більшого до меншого». Перша заява буде вважатися як найбільшпріоритетна (це означає, що на цю спеціальність і в цей ЗВО ви хотіли б вступити найбільше), друга - менш пріоритетна і так далі. Остання заява буде найменш пріоритетною.

Важливо пам'ятати, що саме в порядку пріоритетності система вступу розглядатиме ваші заяви! Отже, якщо вступника було рекомендовано до зарахування на навчання за бюджетною формою на спеціальність, яку він визначив 3-м пріоритетом, то всі нижчі пріоритети автоматично анулюються, проте, шанс потрапити на спеціальність за 1-м та 2-м пріоритетом все ще залишатиметься. Така система коригувань виконується автоматично. Тому радимо першими пріоритетам визначати саме ті спеціальності та університети, куди дійсно мрієте вступати!

 

Де і як вказувати пріоритетність при подачі заяви?

Оскільки з 2019-го року абітурієнти повинні подавати заяви на вступ в електронному форматі, то їм доведеться досконало освоїти всі функції особистого електронного кабінету. Вікно «Подача заяв» дасть вам усі необхідні пункти для заповнення, за якими будуть відбиратися конкурсні заявки:

  • потрібно буде вказати регіон;
  • назву навчального закладу;
  • ступінь, яку хочете отримати (бакалавр / магістр);
  • бажану спеціальність.

Після заповнення всіх цих параметрів, потрібно буде відзначити галочкою виданий вам університет. Натиснувши кнопку «Подати заяву», ви відправляєте всі потрібні дані. У наступному віконці з'явиться інформація про подані вами данні, і буде пункт «Пріоритетність».

Якщо ваші бали занадто низькі або з якихось причин ви не претендуєте на вступ до ЗВО на бюджетній основі, то пункт пріоритетність можна пропустити. Але якщо ви хотіли б навчатися на бюджеті, то потрібно буде навпроти кожного університету, в які подаєте заяви, виставити пріоритетність цифрами від 1 до 7. Відповідно, 1 - місце, де хотілося б вчитися найбільше, а 7 - найменше.

Навіщо потрібно вказувати пріоритетність? Що це дає?

Якщо у вас немає пільг, а ЗНО ви склали на досить пристойний середній бал, то доведеться приготуватися до того, що конкуренція буде досить сильною. Особливо, якщо університет престижний. Пріоритетність у цьому випадку буде вашою рятівною соломинкою! Наприклад, якщо ви вказали найбільш високу пріоритетність, але при цьому маєте однакові бали з іншими абітурієнтами, то ваш рейтинг буде вище.

Але покладатися лише на це не варто. Важливо здати кожен предмет на ЗНО на високі бали, а також подбати про те, щоб середній бал атестата був конкурентоспроможним. Але якщо ви точно впевнені, що хочете вчитися саме  в цьому ЗВО на цій спеціальності, то фахівці рекомендують встановлювати максимальну пріоритетність.

Поради абітурієнтам

Студенти минулих років, які вже проходили всю цю процедуру, дають на форумах і в соціальних мережах деякі рекомендації, стосовно подачі заяв і розстановки пріоритетності. Кожному абітурієнту буде корисно почитати ці поради, що знадобляться на практиці:

  • Не потрібно подавати всі заяви одразу.

Припустимо, для себе ви визначилися з пріоритетністю і готові розставити її прямо зараз. Подати всі 7 заяв саме сьогодні! Усі, хто пройшов через цей етап, не рекомендують поступати таким чином. Може трапитися так, що в найбільш бажаний ЗВО ви не потрапите, а в найменш бажаний ваша кандидатура навіть не потрапить під розгляд через низьку пріоритетність. Колишні абітурієнти рекомендують подати 3-4 заяви спочатку вступної кампанії, а залишок заяв - вже в кінці вступної компанії. Що це дає? Якщо ви побачите, що за балами не проходьте в бажаний ЗВО, то у вас буде ще час вибрати університет, в який обов'язково пройдете на бюджет. І якщо виявиться так, що ваші бали досить високі для вступу в «посередній» університет, то при розгляді заявки подивляться саме на високий бал, а не на пріоритетність.

  • Не забувайте про те, що зазначену пріоритетність не можна змінити.

Ставтеся до подачі заяв виважено. Сядьте і розпишіть на листочку переваги ЗВО, в який хотіли б вступити, порадьтеся з батьками, реально оцініть свої шанси. Обговоріть з родиною можливість платного навчання, в разі чого, і тільки після цього розставляйте пріоритетність. Може виявитися так, що ви на емоціях поставили «1» навпроти того університету, де не хочете вчитися. Враховуйте всі ці моменти, підходьте з розумом і виважено, відключивши емоції.

  • Готуйтеся!

Банальна, але ефективна порада. Якщо ви відмінно здасте ЗНО, то пріоритетність буде грати останню роль. Університети боротимуться за вас, а не ви за них!

У процесі вступу ви можете звертати увагу на підводні камені, про які вам не говорили вчителі в школі. Пріоритетність, кількість заяв, чіткі часові  рамки, дати і періоди - у всьому цьому абітурієнту доведеться розбиратися, адже якщо не він, то хто? Слідкуйте за вступною кампанією на сайтах університетів, в які збираєтеся подавати документи, на новинних освітніх порталах, в соціальних мережах і месенджерах. І тоді ви точно зможете бути на крок попереду, використовуючи всі можливості, про які не знали інші!

 

 

Published:

2019-05-29

Category: Higher Education

Last blogs

Хімія - нелегкий предмет. Однак це не означає, що її неможливо знати і розуміти. Що ж необхідно для цього? І як здати добре ЗНО з хімії? Деякі думки з цього приводу та поради ви знайдете у нижче наведеній статті.

Author: Olha B.

Ми звикли до того, що є математичний склад розуму (коли домінує ліва півкуля мозку) та гуманітарний (коли домінує права). Ми дуже легко відносимо дітей до конкретного типу мислення: приніс зі школи “двійку” з математики — то це він просто гуманітарій! Звісно, такий розподіл існує, але чи варто привчати дітей до того, що в них тільки один шлях? Чи може вони зможуть знайти щось спільне у різному?

Author: Oksana S.

Основні розділи для повторення до ЗНО з хімії та потрібні уміння

Author: Natalia S.

На цьому вебінарі пояснюю, як ефективно навчати англійську мову, граматичні часи, даю кілька порад, навчальних матеріалів, картинок, підручників, розповідаю про методи викладання англійської мови.

Author: Markiian T.

Вы когда-нибудь задумывались, как всего лишь одна книга может изменить жизнь? И сейчас речь идёт не о произведениях литературы или мотивирующих книгах, которые, по словам авторов, творят чудеса. Поговорим с вами об обычной книге по изучению английского языка и о том, как такая книга всего за 50 гривен может заменить репетитора за 500! В любом книжном магазине или же в Интернете можно найти «Английский в схемах и таблицах»

Author: Boris K.