Чи потрібні гуманітарні науки в університетах?

    Японський міністр освіти Хакубун Шимомура вирішив відмінити гуманітарні науки у 86 університетах Японії. За словами Хакубуна, краше приділяти більше уваги наукам, що задовольняють суспільні потреби. З певних пір гуманітарні науки чомусь перестали виконувати цю функцію. То потрібні нам гуманітарні науки чи ні?

    Чесно кажучи, навіть тяжко сперечатися. Пройшли ті часи, коли Японія когось наслідувала. Тепер наслідують її. Якщо японці кажуть, що краще зменшити навантаження або зовсім прибрати гуманітарні науки – значить треба прибрати гуманітарні науки.

 

    Перенесемось у площину України. Якби не скрутні часи, можна було б навіть провести опитування на тему: «Чи потрібні студентам і суспільству гуманітарні науки?» Реальність каже, що ми не готові до таких змін. Уявіть, скільки людей залишились би без роботи.  А хто б регулював ті питання, які все-таки вирішували спеціалісти-гуманітарії? У такому разі потребує перебудови вся освіта. А ми досі не можемо налагодити гідну традиційну освіту.

 

     Можливо, технарі всього світу полегшено зітхнуть, коли гуманітарну освіту зведуть нанівець. Японія має чи не найбільший потенціал у розвитку штучного інтелекту. Найкращі підуть за нею. Хоча, Токійський та Кіотський університети відмовились від пропозиції міністра відмінити гуманітарні та соціальні науки.

    Хто знає, робить Японія крок вперед чи 2 кроки назад завдяки такому рішенню. Соціальна та гуманітарна освіта «переслідує» нас здавна. Античні вчені були універсальним знавцями і не цуралися філософських роздумів так само, як не заперечували потребу у фізиці чи математиці.

 

    Гуманітарні знання недооцінюють і приймають як даність. Вони настільки просочились у повсякдення, що стали непомітними. Між тим, якщо розкласти по поличках усі переваги і недоліки гуманітарних наук, не буде ліку «плюсам» від їх знання та застосування. Звичайно, Японія може собі дозволити такий експеримент. У разі невдачі можна виправити помилку. Цікаво прослідкувати, як таку реформу будуть втілювати в японську освіту. Поки ми лишаємось осторонь екстравагантних новацій, але час покаже, що буде із нашим навчанням і як скоро роботи замінять людину із плоті і крові.

 

    Пишіть про ваше ставлення до відміни гуманітарних наук. Нам дуже цікава ваша думка. 

 

Читайте також: ТОП-5 професій, що будуть популярні через 5 років

 

 

Опубліковано:

2015-09-26

Розділ: Шкільна освіта