Петиція про науку України: чи все вже втрачено?

   Безвершенко Юлія Василівна ініціювала створення петиції про захист і спасіння української науки. Ця петиція під назвою «Врятуймо науку України» - петиція-крик і біль українців.

 

    Погодьтеся, наука – зяюча рана нашої Батьківщини, яка постійно кровоточить, незважаючи на усі латки й ліки. Як завжди, основною виступає проблема фінансування. Однак, Держбюджет на 2016 рік передбачає ще фатальніші зміни для української науки. Мізерне фінансування планують врізати в корінь,  галузеві академії наук приєднати до Національної, а МОН надати статус головного розпорядника фінансів, виділених на наукову сферу України.

 

    Юлія Василівна стверджує, що без експертів ЄС реформу науки не провести. А скорочення фінансування продовжує шлях інтеграції нашої науки до Європейського простору досліджень до мільйонів світлових років. Безвершенко Юлія і всі, хто підписав петицію, виступають за  недопущення в силу 30 статті Проекту закону України «Про державний бюджет на 2016 рік», підвищення наукового фінансування і підписання та виконання Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність».

    До фінансових проблем варто додати низьку якість і цитованість наукових публікацій, «відтік мізків» (еміграція науковців і кваліфікованих працівників за кордон), існування НАНУ як головного розподільчого грошей. Аби поставити все на свої місця, варто вживати заходів щодо поліпшення української науки, серед яких можна виділити:

-       Фінансування наукових лабораторій як юридичних осіб;

-       Введення стандартів наукових досліджень і публікацій, залучення іноземних експертів для їх перевірки;

-       Акцент на англійській мові як основній мові науки для більшої популяризації результатів досліджень;

-       Вікові обмеження для керівних посад наукових структур;

-       Встанолення грантів осноним джерелом прибутку для науковців.

 

    Звичайно, це не весь перелік проблем української науки та шляхів їх вирішення. Було б непогано розпочати хоча б з цих. Петиція вже набрала майже половину необхідних голосів, аби Президент її розглянув. Але її ініціаторам і всім небайдужим до науки в Україні все одно потрібна підтримка. Лишилось 2 місяці до кінця терміну збору голосів, тому не вагайтесь і підтримуйте фанатів української науки. Голосуйте за посиланням: https://petition.president.gov.ua/petition/18178. Врятуйте наше наукове майбутнє! 

 

Читайте також: Китайські вчені: як розвивається наука в Китаї?

 

Опубліковано:

2015-12-27

Розділ: Наука і техніка