Що і як читають українці

 

     Найкращою книжкою на нашій Батьківщині визнано тритомник «Червоний виклик. Історія комунізму в Україні від його народження до загибелі» Станіслава Кульчицького. Такий вибір читачів пояснюють тим, що українці досі не розібрались зі своєю історією. Дійсно, важко розібратись в інформації, яка сотні разів змінювалась, коректувалась під вимоги існуючої влади, знищувалась, оновлювалась, і так без кінця.

 

     У номінації «Художня література» лідерами буди дві топові книжки –  «Месопотамія» Сергія Жадана, де розповідається про життя Харкова через долі персонажів, і роман Софії Андрухович «Фелікс Австрія» (про долю двох жінок, які жили в Австро-Угорщині на межі 19 і 20 століття). Однак, несподівано перемогла трилогія 75-річного Валерія Шевчука «Фрагменти із сувою мойр», яка висвітлює декілька любовних історій. Організатори зазначають, що на творчості письменника виросла вся сучасна українська література, ті ж таки Жадан і Андрухович.

 

    У номінації «Жанрова література » перемогла «Маруся» Василя Шкляра (історичний роман), але автор не мав гідних конкурентів. У письменника були б набагато менші шанси, якби його суперниками стали харківські фантасти Олді, але вони друкуються в основному в Росії, що суперечить правилам книжкового «Оскару» в Україні.

 

    Слід зазначити, що українські письменники – і це найпопулярніші! – можуть заробити на тиражі не більше 5 тис. долларів, що у сотні й тисячі разів менше, ніж заробляють їх сусіди росіяни чи автори бестселерів західного світу. І це не дивно. Згідно з опитуванням, більше половини українців взагалі не читають книжки. В Україні на душу населення припадає 1,2 книги вітчизняного виробництва. Такі дані оприлюднила державна наукова установа «Книжкова палата України імені Івана Федорова».

 

    Для порівняння, в Росії та Польщі на душу населення припадає 4 книги вітчизняного видання, а в країнах Європи - 8. При цьому 46% українців взагалі не купують і не читають книжки. У той же час, як відзначають експерти, справа тут не в тому, що населення втратило інтерес до читання, а в елементарній відсутності доступу до останнього. «У країнах Європи нормою вважається 1 книжковий магазин на 10 тисяч населення, в Україні ж один магазин припадає на 100 тисяч населення. Про яку культуру може йти мова? Це ж Зімбабве », - зазначила письменниця Оксана Забужко. З іншого боку, всі ми знаємо, що лише наше бажання вирішує здійсненність чи нездійсненність тієї чи іншої справи. До речі, серед читачів переважають жінки, а улюбленими жанрами українців є історичні твори (36%), детективи (34%), романи про кохання (26%), наукова фантастика і фентезі (19%), твори класиків і наукова література (по 17%).

 

Читайте також: Ціна "безкоштовної освіти"

Опубліковано:

2015-02-08

Розділ: Шкільна освіта