Ціна "безкоштовної освіти"

     Міністр освіти і науки Сергій Квіт проголосив, що з вересня школярі купуватимуть книжки самостійно, причому безкоштовні підручники існуватимуть для соціально незабезпечених категорій учнів, а також представників національних меншин через малий тираж і високу вартість таких книжок. Батьки «беруться за голови» у пошуках дешевших аналогів, таких як книжки із розряду «секонд-хенд» або електронні гаджети, адже комплект книжок може обійтись у 500-700 гривень, а враховуючи, що цей набір має строк придатності 1 рік, слід поміркувати над купівлею планшету чи електронної книги. У міністерстві вказують на ряд переваг такої реформи, яка допоможе боротися з деякими корупційними авторами, видавництвами та відповідальними за тираж чиновниками, а Сергій Квіт турботливо вказує на існування певних санітарних норм і закликає не перепродавати підручники надто часто, адже «у них можуть появитись якісь небезпечні бактерії ». Також це допоможе розвитку здорової конкуренції на ринку підручників та зекономить бюджетні гроші. Як ревно міністерство дбає про здоров’я українського населення, збереження державних коштів, як вдало долає корупцію!.. І це незважаючи на рішення Конституційного суду, відповідно до якого підручники в Україні повинні бути безкоштовними.

 

     З іншого боку, поки в бібліотеках є книжки, загальні витрати на них значними бути не повинні. Проблема в тому, що ці підручники не найкращі, але вчителі запевняють, що найближчі 10 років ними можна користуватись. До того ж, не факт, що нові підручники будуть ліпшими чи хоча б на тому рівні, який маємо сьогодні. Середня вартість одного – 50-60 гривень, найдорожчими є книжки з англійської мови – їх середня ціна становить 200 гривень і залежить від навчального закладу та рівня, на якому викладають іноземну мову.

 

     До речі, щодо «якихось небезпечних бактерій у книжках». Поринемо трохи в біологію. Шкоду книжкам приносять комахи, переважно жучки. Найбільш численні шкіроїди, точильники, хрущики, молі, книжкові воші, для яких книга і книгосховище  -  постійне місце проживання. Частина з них не полишає книгу протягом усього циклу розвитку - від стадії яйця до виходу з лялечки дорослої комахи . Інші мешкають тимчасово, використовуючи книгу як джерело їжі і місце для линяння і лялькування. Личинки вусанів і яблуневої плодожерки не здатні протягом усього циклу розвиватися серед книг і давати потомство. Харчуючись в основному матеріалами, з яких зроблена книга, комахи залишають в ній ушкодження у вигляді дірок, льотних отворів, руйнують проклейку корінця книги. Часом ці руйнування роблять книгу майже непридатною для читання. Такі комахи, як точильники, руйнують і дерев'яні деталі стелажів. А ось книжкова воша, пошкоджуючи в основному палітурні кришки, сприяє вторинному зараженню книг пліснявими грибами, харчуючись їх грифами і спорами і розносячи останні на своєму тілі.

 

Читайте також: Що і як читають українці 

Опубліковано:

2015-02-08

Розділ: Шкільна освіта