Влада планує скасувати стипендію для студентів

 Скандал щодо рейтингової виплати стипендій студентам не встиг вчухнути, як новий почав набирати нереальних обертів. Цього разу навряд чи обійдеться просто постами на сторінках соціальних мереж обурених студентів.

 Міністерство фінансів України повідомило про те, що в наступному бюджетному році стипендії планують відмінити взагалі!

"Мінфін повідомив Міністерство освіти і науки, що на наступний бюджетний рік видатки на стипендію передбачені тільки для учнів та студентів із числа дітей-сиріт, дітей-інвалідів І-ІІІ групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям", а також, аспірантам та докторантам", –  повідомляє МОН.В свою чергу Міносвіти категорично не підтримує рішення Мінфіну.

До чого ж призведе відміна стипендій:
По-перше, саме рішення виглядає як мінімум – неадекватно. Адже не тільки студенти з пільгами потребують додаткових грошей на прожиття. Якщо вже не казати про те, що для деяких студентів, це дійсно основний фінансовий дохід.

По-друге, як не крути, але саме грошова винагорода є одним з мотиватором за академічні успіхи. Варто лиш уявити те, що всі переможці олімпіад, конкурсів, магістрів, які пишуть наукові статті – позбавлять стипендії. Хоча в свою чергу вони заслуговують на більше ніж 800 з гаком гривень на місяць.

По-третє, куди підуть зекономлені гроші?
Питання нериторичне, але відповіді не потребує. Це початок шляху внікуди для освіти, а слідом за нею – для всієї України.Замість зменшення бюджету, шляхом позбавлення студентів стипендії, які цього заслуговують і потребують, потрібно шукати шляхи до його збільшення!

"Моя позиція складається з двох частин: одна стосується фінансів, друга освіти. По-­перше, пропозицію щодо змін в нарахуванні стипендії озвучило міністерство фінансів. Це не є його компетенцією, адже це пряме втручання в роботу іншого міністерства - освіти та науки. Крім того, це порушує закон України про вищу освіту, в якому зазначено, що стипендія студентів має бути на рівні прожиткового мінімуму. Можна знайти виправдання, що міністерство фінансів виявляє таку ініціативу, щоб зекономити кошти. Але чому питання ставиться “Як зекономити”, а не: “Як збільшити надходження в бюджет”. Чомусь не видно жодної роботи над: 1) проблемою офшорів ­ виведення коштів, які не оподатковуються Україною, хоч і зароблені в Україні ­ кожен бізнесмен знає, як це робити
2) податковою реформою — є цілий ряд податкових пільг для бізнесу в рамках, якого можна сплачувати порядку 1% від доходу — і це законно. 
Тільки ці два напрямки можуть принести додаткові десятки мільярдів доходів. По­-друге, стипендія для студентів це вагомий внесок в особистий бюджет. Він дає якусь мінімальну, але можливість вчитися не відволікаючись на роботу, платити за гуртожиток і так далі. Багато країн світу, які думають про майбутнє, роблять все, щоб в країні завжди було освічене молоде покоління — це в основному країни Європи. В Україні ж величезна кількість молоді виїжджає на навчання в інші країни, виїжджає після навчання на роботу. Ми втрачаємо зачасту найкращі кадри і нічого не робимо, щоб цей процес зупинити і змінити в іншу, кращу сторону. Потрібно відкривати нові спеціальності, покращувати технічну базу, створювати можливості для стажувань, постійної практичної роботи студентів. Це може дати результат в перспективі. Відповідно, реформи в освіті мають бути продуманими і довгостроковими, соціально і науково направленими. І вже маючи освіту вищого рівня, можна буде підіймати питання про її платну чи безкоштовну складову, збільшення чи зменшення стипендій. А поки­ що пропозиція мінфіну — це порушення закону, яке передбачає забрати декілька мільярдів гривень з освіти і використати їх невідомо куди. Попередній досвід не дає можливості сподіватися, що кошти будуть розпоідлені чесно і принесуть вигоду в перспективі. На відміну від освіти."
- Олександр Ярусевич, директор компанії “Букі”, голова ГО “Асоціація репетиторів України"

Опубліковано:

2016-08-17

Розділ: Шкільна освіта