Як вивчити іноземну мову

    Перше питання, яке слід ставити при вивченні іноземної мови,  - «Навіщо?».  Ви повинні мати чітке уявлення про мету Вашої діяльності. Позиції - це те, що ми хочемо. Інтереси - це те, чому ми хочемо цього. Яким чином іноземна мова Вас приваблює, що може дати як для майбутнього спеціаліста у певній галузі чи просто туриста, що бажає розширити коло своїх знайомств? Неможливо оволодіти чимось під приводом руху за течією. Аргумент: «Всі вивчають, хіба я гірший(а)?» не піде на користь Вашому прогресу. Якщо ж Ви не зробите якихось зустрічних зусиль, необхідних для того, щоб роздобути результати праці, Ви залишитеся без бажаних для вас речей.

 

    Зі свого боку, завдання вчителя полягає у врахуванні психологічних та фізіологічних особливостей учня, щоб вони стали його перевагами та помічниками у вивченні будь-якої іноземної мови.

 

Для початківців

    По-перше, хочу наголосити на безглуздості ведення більшості уроків іноземної мови у школах та університетах. Не можу не поскаржитися, будучи їх одвічною «жертвою». Досі не розумію, який сенс у багатократному читанні та перекладі довгих текстів ні про що (щастя, якщо вони можуть Вас порадувати хорошим змістом), складанні і розповіді творів на дивні теми, які віддалено стосуються реального життя. Висновок: діти вчать англійську, німецьку, французьку і т.д. мови протягом перебування у школі, пізніше – в університеті (очевидно, на вищому рівні), і більшість з них не можуть вільно розмовляти іноземною мовою! Тобто, майже 15 років вивчення не залишають за собою необхідного «відбитку». Ваше завдання, як людини, що живе у світі постійної модернізації, зайняти антитривіальну позицію на шляху до досягнення бажаних результатів.

 

    Можливо, традиційний підхід до вивчення іноземної мови може бути корисним на першому етапі вивчення, коли людина не знайома навіть з алфавітом тієї чи іншої мови.  Тоді й можна підключити низку граматичних правил, і не слід перетворювати граматику у самоціль. По ходу вивчення все стане на свої місця. До того ж, усі мови світу зазнали трансформації у просторі і часі, тому навіть без стовідсоткової правильності використання граматики ймовірність того, що Вас зрозуміють, дуже висока.

 

Крок за кроком

    По-перше, визначте, як краще сприймати інформацію: за допомогою слухових чи зорових аналізаторів, використовуючи мову безпосередньо чи в писемній формі.

 

    За допомогою зору людина сприймає 90% інформації, тому тренування візуальної пам'яті є необхідною умовою при вивченні мови. Величезну цінність можуть представляти відео на TED Talks, MIT OpenCourseWare, OpenYaleCourses. По-перше, Ви будете вражені щирістю та дитячою безпосередністю закордонних викладачів. Хіба не здивує вчитель, який проводить лекції, сидячи на столі в позі лотоса? Американські курси відзначаються більшою практичністю та орієнтованістю на реальне життя. Викладачі часто є вихідцями із різних країн, але розуміння діалектів та акцентів теж необхідне під час проживання в іноземному мовному середовищі.

 

    По-друге, розширення Вашого глосарію все ж таки має значення. Можна створити картки, де з одного боку будуть написані слова рідною мовою, а з іншого - іноземною. Вільні п'ять хвилин приділіть "розумовій гімнастиці": по черзі перегортайте картки, намагаючись згадати правильний переклад.     

 

    Третьою умовою є вживання мови в повсякденному житті. Звичайно, можна вічно нарікати на відсутність відповідного мовного середовища, а можна його створити самостійно: якщо Ви використовуєте Skype для спілкування з друзями, чому б не використати його для навчання? Інтернет просто "забитий" соціальнимии мережами, якими користуються люди з усього світу. Знайдіть собі друга по переписці та спілкуванню, бажано з країни, де мова вивчення є державною, тоді у Вас просто не буде іншого шансу, ніж постійно вдосконалювати свої навички.   

 

    Четвертою запорукою активного вивчення є читання. Можна подумати, що ми суперечимо власним словам, адже раніше казали, що читання і переклад текстів - справа марна. Але у Вас є право самостійно обирати літературу: художню, публіцистичну, історичну тощо. До Ваших послуг газети англійскою, французькою, німецькою та ін. мовами, книжки про історію США, Австралії, Бразилії, романи та новели Джейн Остін, О. Генрі, Жюля Верна...

 

    П'ятим, завершальним етапом вважатимемо слухання. Аудіозаписи книжок, діалогів, новин доступні у будь-яких форматах. Тому пробіжку, поїздку у метро, поїзді чи авто можна використати для "розумового завантаження". 

 

    Щиро бажаємо успіхів у подальшому навчанні. Якщо Ви ще не почали вивчати іноземну мову,що Вам заважає? Вперед до нових звершень!

  

Читайте також: Безкоштовна освіта в мережі

  

Опубліковано:

2015-03-05

Розділ: Шкільна освіта