Школа Іспанії: система, весела фізкультура та літаючі олівці

Стояти в кутку і суворо махати пальцем “но-но-но” на освіту нашої країни - справа дуже проста. Але з якого дива всі вирішили, що освіта України погана? Нічого просто так вирішити не можна, істина ж прородується в дискусії. Що ви тоді скажете щодо такої дискусії - віднині ми розповідатимемо вам про різні школи світу, а там вже давайте будемо робити висновки про нашу освіту.
Сьогодні ми розповімо про те, як мама з СНГ переїхала до Іспанії, а її діти в іспанську школу.

Марія - мати трьох дітей. Сім’я живе у передмісті Барселони. Її діти навчаються в школі. Їх тут три види: публіко (громадські), консертат ( напівприватні, які коштують 150 євро на місяць) і приватні. Марія хотіла відправити дітей до безкоштовної громадської, проте там, як не дивно, не було місць. Тому діти пішли навчатися до напівприватної. Отож, вона поділилась своїм досвідом, тобто досвідом навчання її дітей в школі.

“Перший дзвоник” школярі святкують не 1-го вересня, а 12-го. Атрибутів українського “Дня знань” немає: ніяких тобі депутатів з привітальними словами, ніяких тобі радянських пісень, лунаючих з колонок на всю школу, ні лінійок - нічого! Цієї традиції позбулися вже давно. Хоча, насправді, перший день навчання не відрізняється від останнього: діти збираються у дворі школи, підіймаються до класів і все як зазвичай - заняття з 9 до 13. Потім перерва на сієсту - це пообідній короткий відпочинок, який є традиційним в країнах зі спекотним кліматом. 
Навчаються діти до 20 червня, проте останні тижні навчання проходять у форматі табору.Форма
А зараз усі школярі почнуть заздрити - в школі, де навчаються діти Марії - форми немає. Є спортивна форма з емблемою навчального закладу, яку також обов’язково одягають на екскурсії. У школу ж діти вдягаються приблизно однаково: майка, джинси та кросівки.

До речі, вчителі також носять буденний одяг: ті ж джинси, светри, рубашки. Більше того, у деяких вчителів є татуювання. А у класного керівника доньки Марії - пірсинг у носі. Тобто ніяких обмежень і невмотивованих жорстких рамок. Вчителі теж люди зі своїм власним смаком і поглядом на життя!

Якщо вже говорити про вищі інстанції - директоріат, то, наприклад, директор саме цієї школи займає дуже маленький кабінет (приблизно 2 на 3 метри). Ще є людина яка займається паперами і щось типу того - це вся адміністрація школи.

Мова
В школі розмовляють трьома мовами: каталонська, англійська та іспанська.
Сім’я проживає в Каталонії, яка хоче від’єднатися від Іспанії, тому основна мова, все таки - каталонська. В тому числі й підручники та вся документація написана нею. Проте між собою школярі спілкуються іспанською.Уроки
Багато предметів об’єднані, окремих - дуже мало. Що найбільше дивує - це уроки в молодших класах взагалі без перерв. Предмети варіюються: читання, малювання, спорт і так далі. Але діти скаржаться, що у них немає часу на те, щоб погратися у школі. Але все ж є велика перерва для відпочинку - 30 хв. Усі діти виходять на прогулянку.
А щодо обладнання - щотридні в класі змінюють положення парт. Сьогодні вони дивляться на південь, завтра вчительський стіл перемістився на північ і так далі. Це без виключення стосується усіх класів - молодших і старших.

Математика: Вчитель пояснює нову тему, в той час як діти ведуть конспекти. Особливість в тому, що конспект - це їх власне поле для творчості. Окрім банального записування в зошитах школярі можуть малювати, карлякати тощо, це їх власна справа. Дуже часто викладач сидить на парті, коли щось пояснює. У нас же явно такого ви ніколи не побачите, бо викладач - то “посада серйозна”. Більше того, викладачі жартівливо можуть кину олівець в учнів, які не слухають. Навіть діти кажуть, що це всього лиш жарт, а після уроків приносять учителю олівці.

Inventem: це урок-ф’южин фізики, хімії та мистецтва.

MEDI: поєднання історії, природознавства та суспільствознавства.

Фізкультура: в Іспанії всі люблять спорт і уроки фізкультури тут незвичайні. Триває урок дві години. Перша година - усі грають у гру, яку вигадує викладач, друга - заняття на тренажерах. Є заняття і в басейнах. В молодших класах на фізкульутрі часом бувають заняття танцями.

Садівництво: біля школи є багато грядок, де діти висаджують квіти і доглядають їх. Більше того, першокласникам розповідають, як можна використовувати виноград і як створювати вино.


Канікули

Основні канікули - різдвяні (з 23 грудня по 8 січня) і великодні (з 8 по 17 квітня). Взагалі свят і вихідних дуже багато, бо іспанці люблять відпочивати.


Дисципліна
Рай для школярів! Адже домашніх завдань взагалі немає. До речі, оцінок теж, їх ставлять тільки за контрольні роботи.
Щоденники тут саме для щоденного нотування. Проте молодший син Марії навіть не починав його, так і лежить чистий. Старша дочка теж рідко його веде. У щоденниках батьків розписуватися не просять, але на листках з контрольними тестами підпис ставити потрібно.

Щодо електронних щоденників, то їх, на жаль, поки що немає. Але вчителі часто пишуть електронну пошту або в WhatsApp.

Найголовніша відмінність у тому, що навчання в школі побудовано так, що це потрібно саме учню, а не вчителю! Ніхто нічого не вимагає і не просить, це твоє бажання і робота на майбутнє. Не важливо, як все записано в твоєму зошиті або в якому одязі ти ходиш до школи. Адже головне не форма, а зміст!

Опубліковано:

2016-11-22

Розділ: Шкільна освіта