УЦОЯО повинно бути соромно за цьогорічний тест з історії України


Такої кількості помилок, допущених укладачами в цьогорічних тестах з історії України, не було в жодному тесті з часу впровадження системи зовнішнього оцінювання. Другий за популярністю серед абітурієнтів тест зовнішнього незалежного оцінювання з історії України містив як граматичні, так і технічні помилки, а також уключав завдання, що були використані в попередніх роках.

 

Так, технічних помилок укладачі тесту допустилися як у завданнях першої сесії, так і в завданнях другої сесії тесту з історії України. У тесті першої сесії, в одному із завдань частини тестових зошитів, був указаний зворотний порядок варіантів відповідей, через що деякі абітурієнти не знали як позначити правильну відповідь на це завдання. Через цю помилку фаховою комісією УЦОЯО було ухвалене рішення про подвійне оцінювання цього завдання.

 

У тесті другої сесії, у деяких завданнях не співпадав порядок розташування варіантів відповідей у тестових зошитах, віддрукованих українською та російською мовами, що видавались учасникам тестування, які складали тест російською. У результаті правильні відповіді учасників можуть бути різними в залежності від того, яким зошитом вони користувались під час роботи над тестом. Наразі абітурієнтів хвилює питання, яким чином Український центр оцінювання вирішить оцінювати це завдання.

 

Окрім технічних, у російськомовному тестовому зошиті було допущено кілька граматичних помилок. А в одному із завдань укладачі тесту забули дописати текст у варіанті відповіді, яка крім усього іншого, була правильною. Також, до тестів двох сесій з історії України 2012 року було включено більше десятка завдань, що були використані в тестах зовнішнього оцінювання минулих років. Зокрема, серед п’яти завдань на встановлення відповідності в тесті першої сесії з історії України, три завдання виявилися завданнями повністю ідентичними тестам 2010 року першої та другої сесії, а одне завдання має частково перефразовані варіанти відповідей. Окрім того, до цьогорічного тесту, із завдань тесту 2010 року були включені чотири тестових завдання з однією правильною відповіддю. Усі ці завдання в сумі мають "ціну" у 20 тестових балів із 89 можливих.

 

У свою чергу, у тесті другої сесії ЗНО з історії України майже немає абсолютних співпадінь із завданнями минулих років, але до десятка завдань мають або однакові варіанти відповідей або ідентичні умови завдання. Варто зазначити, що частина абітурієнтів має позитивне ставлення до практики повторів тестових завдань із минулих років і з тестів пробного ЗНО. "У принципі, це ж добре, що Центр оцінювання вирішив піти на зустріч і заохотити абітурієнтів, які ретельно готувалися і дивились тести минулих років... Що поганого в тому, що уважні і старанні отримають +6-8 балів на ЗНО", - вважає один з учасників цьогорічного тестування з історії.

Зі свого боку, Український центр оцінювання також не бачить проблеми включення до тестів раніше використаних завдань. Так, у коментарі Центру оцінювання щодо тесту з української мови та літератури, в якому у свою чергу були використані завдання пробного ЗНО, зазначається, що "уміщення в тестових зошитах завдань, використаних Українським центром раніше, не суперечить технології створення тестів і забезпечує якість тесту як інструменту вимірювання". У будь-якому випадку, якість цьогорічного вимірювання навчальних досягнень абітурієнтів з історії України стане зрозумілою після визначення результатів тестування кожного учасника та публікації двох рейтингових таблиць окремо для кожної сесії з історії.

Джерело: http://osvita.ua/test/news/29732/

Опубліковано:

2012-06-01

Розділ: Шкільна освіта