На даний момент в мене 4 робочі іноземні мови, ще 4 на розмовному рівні. Ще 3 я вивчаю, вони поки що на дуже базовому рівні. Як я до цього прийшла?
1. Те, що почалося давно
В мене є "коронні" мови, ті, що я вивчаю дуже давно, на які я витратила тисячі годин і якими володію найкраще. Це англійська та іспанська. Англійську я вивчала з дитинства, і ліцей я закінчувала вже з В2. Іспанську я почала вивчати сама у 13 років, довгий час в мене не було майже ніяких матеріалів, але я так її і не кинула, а у 2010 році в мене з'явився безлімітний інтернет, а ще я вперше поїхала до Іспанії. Словом, починаючи з 2010-го з матеріалами стало набагато краще, я стала вчити іспанську набагато регулярніше. В 2015 я склала DELE C1, а у 2019 DELE C2. Я інколи живу іспанською. Цією мовою я прочитала більше 40 книг, щотижня слухаю подкасти (у фазі активного вивчення слухаю щодня), а ще в Іспанії я відвідала всі comunidades autónomas на континенті.
Англійську я після школи теж вчила, але велику роль зіграв інпут. Те, скільки всього я дивилася, слухала і читала цією мовою. До речі, теж більше 40 книжок різних жанрів. У 2016 склала САЕ, а під час пандемії, щоб себе розрадити сходила на СРЕ. Не готувалася, бо було дуже багато роботи, але здала.
Слідом за англійською та іспанською йде італійська. Нею я теж займалася досить багато, особливо з 2015 року.
2. Підручники
Я не можу вивчати мову без підручника. Майже з усіх мов я пройшла мінімум один підручник, набагато частіше 3 чи 4. А інколи мені подобається пройти 2 різних підручника на 1 рівень.
З італійської я пройшла Nuovo Progetto Italiano 1 за літо 2015. Потім я довго проходила Nuovo Progetto Italiano 2, і тепер я вже не можу спинитися, зараз проходжу третій і четвертий теж планую.
Підручник дає мені систему. Звісно, не будь-який підручник. Зазвичай чим менш популярна мова, тим гірше. Але не угорський MagyarOk, він класний.
Nuovo Progetto Italiano, без якого я не можу жити.
3. Подкасти
Це одна з найкращих речей, які придумали для вивчення мов. З багатьох популярних мов є подкасти, які можна слухати з першого дня (але треба знати англійську, бо всі пояснення йдуть через неї). Є ціла компанія Pod101, в них навіть не тільки популярні мови, хоча їхній формат я не дуже люблю.
Отже, з 2015 року, коли я дізналася про існування подкастів, я стараюся ними користуватися від самого початку вивчення мови. Це адаптовані чи учбові подкасти. Там або все пояснюється англійською, або ж там весь подкаст мовою вивчення, але повільно.
Починаючи з міцного В1 я слухаю подкасти для носіїв на будь-які цікаві мені теми.
4. Фокус
Можна сказати, що я загалом вивчаю 11 мов (бо англійську я досі вивчаю теж), але звісно що я не роблю це одночасно. Останній рік мій фокус на турецькій та німецькій. А загалом за останні 3 роки - турецька, німецька, французька та сербська. Інколи фокус зміщується щотримісяці. Наприклад, у 2021 я складала іспит на С1 з італійської, тому там тимчасово фокус був на ній.
Трекер atimelogger допомагає мені відслідковувати скільки часу на яку мову я витрачаю.
Тут дуже добре видно де фокус цього року
5. Інпут
Про подкасти ми вже поговорили, але є ще серіали та книги. А для когось можливо саме кіно. Я більше дивлюсь серіали. На початку вивчення мови теж не відмовляю собі в цьому, тим більше що на Нетфлікс є багато різних субтитрів.
Читання для мене теж дуже важливе. Читати адаптовану літературу може не так цікаво, але на початкових рівнях вона допомагає краще засвоїти вокабуляр та граматику. Після В1 я вже намагаюся читати звичайні книги, те що мені цікаво. Якщо ви хочете почати з чогось простого в плані стилю, то це звісно або чікліт (romance), або ж детективи (іспанською називаються novela negra), я надаю перевагу детективам.
Частина з того, що я прочитала іспанською з 2015 року.
Підсумовуючи, скажу що я вивчаю більшість мов за схемою - підручник + подкаст + читання і серіали + практика, коли з'являється така можливість.
Виходить, що нема ніякого секрету.