Мовний бар’єр – досить дивне явище. Ви вивчаєте мову кілька років, знаєте більше тисячі слів, знаєте багато граматичних конструкцій, добре пишете та перекладаєте тексти, але спілкування з людьми іншою мовою викликає великі труднощі.
Початківці, які тільки починають вивчати нову мову, часто стикаються з проблемами спілкування. Деякі люди думають, що страх з часом пройде, або що треба "ще трішки повчитися" і можна починати говорити, але це не зовсім так. Проблема мовного бар'єру часто виникає у початківців, рідше у тих людей, які володіють мовою на високому рівні. Яка іронія, що іншим достатньо лише кількох уроків і небагато слів, щоб впевнено вести розмову.
Види мовних барʼєрів
Лінгвістичний бар'єр
Цей тип мовного бар'єру виникає через те, що людина не має достатнього словникового запасу та граматичних знань, щоб висловити свої думки. Щоб це подолати, головне не полінуватися. Вам потрібно продовжувати вчитися, вивчати нову лексику, виконувати більше граматичних вправ, намагатися говорити та читати книги іноземною мовою.
Психологічний бар'єр
Подолати психологічний бар'єр буде набагато складніше. Основна причина цього – страх зробити помилку, не зрозуміти людину, яка з вами говорить, і сказати якусь дурницю. У цей час з'являється страх перед невідомим, який викликаний невпевненістю в собі і власних знаннях.
Як можна подолати мовний бар'єр?
Не бійтеся робити помилки
Перед вашим співрозмовником не стоїть завдання перевірити, наскільки добре ви володієте іноземною мовою, у нього спілкування з вами викликає лише інтерес. Більшість людей позитивно ставляться до іноземців, які вивчають рідну мову, тому розуміють, як вам важко, і намагатимуться вам допомогти.
Вивчайте нові слова вголос
Коли ви починаєте вчити нові слова, практикуйте їх вголос, чітко вимовляючи кожне слово. Також наведіть приклад слова та використовуйте його в контексті, щоб перевірити, наскільки добре ви можете використовувати вивчене слово у своєму мовленні. Якщо у вас виникають труднощі з цим, вивчіть кілька невеликих діалогів. Пам'ять людини асоціативна, тому завчені фрази з діалогу з'являться у вашій пам'яті, і в певній ситуації вам буде легше висловитися.
Також не забувайте, що для комфортного спілкування достатньо мати у своєму словниковому запасі близько 800 слів. Якщо ви не можете запам’ятати якесь слово, доберіть синоніми, придумайте асоціації до слова, складні поняття замініть простими прикладами. Насправді іноді самим носіям мови не вистачає слів, щоб висловити свої думки.
Попросіть співрозмовника говорити повільніше
Якщо ви боїтеся не зрозуміти співрозмовника, попросіть його говорити повільніше і запитайте ще раз, якщо ви щось пропустили. Подумайте про те, що якщо ви самі не поясните своєму співрозмовнику, що чогось не розумієте, він сам не здогадається і не зможе вам допомогти.
Поставте мету
Щоб подолати мовний бар'єр, ставте невеликі цілі спілкування і намагайтеся їх досягти. Наприклад, якщо ви вирішили піти в магазин за кордоном, щоб щось купити, зосередьтеся на самому завданні, а не на тому, як ви його виконуєте. Якщо ви відчуваєте, що вам не вистачає словникового запасу для спілкування з продавцем, ви можете зробити це за допомогою жестів. Не бійтеся помилятися або сумніватися, адже головне для досягнення мети - це виконати просте завдання.
Постійно практикуйте свої мовні навички
Тільки практика допоможе вам досягти успіху. Знайдіть заняття, яке вам підходить. Дивіться фільми, шоу, слухайте музику іноземною мовою і пам'ятайте, що без постійної практики з часом все забувається.
Ці вправи можуть допомогти вам покращити свої навички мовлення та подолати мовленнєвий бар’єр. Вони ефективні, тому що дозволяють практикувати різні мовні структури, звуки та інтонації в різноманітних контекстах. Вони також допоможуть вам впевненіше користуватися мовою. Отже, спробуйте ці вправи сьогодні та почніть говорити більш впевнено!