Оперно-симфонічна музика. Частина 4. Жан Рамо

- Працюючи органістом в церквах Авіньйона, Клермон-Феррана, Парижа, Діжона і грав там на славу Божу, Рамо, проте, зберігав вірність театру і "між справою" створював оперу за оперою для не місцевих замовників.

Зрозуміло, вплив такої музики позначився і на церковних композиціях. Але життєрадісним парафіянам його церкви це подобалося. І в не меншому ступені це подобалося лукавим священнослужителям з інших храмів, які діяли за принципом: запозичуючи світську музику, підстав під неї благочестивий текст.

І ось одного разу, випадково потрапивши на богослужіння в інший собор, Рамо, почувши свою світську музику, здивовано вигукнув:

- Господи, прости мене? Чи не для тебе я це писав! ..

- Рамо досить часто дорікали в тому, що, створюючи прекрасну музику для своїх опер, він абсолютно не приділяє уваги лібрето і наймає для цієї роботи людей в кращому випадку посередніх, а то і зовсім безталанних. Тому тексти його опер просто потворні.

- Чи варто говорити про такі дрібниці? - посміхнувся Рамо, - Гм, лібрето, - та хіба в опері це має хоч якесь значення? Дайте мені що завгодно, хоч офіційний протокол, я і з нього зроблю відмінну оперу! ..

Людина глибока і щира, але абсолютно не світська, Рамо нажив серед видатних умів Франції як прихильників, так і противників: Вольтер називав його «нашим Орфеєм», але Руссо, поборник простоти і природності в музиці, різко критикував Рамо за «вченість» і « зловживання симфоніями »(за свідченням А. Гретри, ворожість Руссо була викликана надмірно прямодушним відкликом Рамо про його оперу « Галантні музи »). Зважившись виступити на оперному терені лише майже в п'ятдесятилітньому віці, Рамо з 1733 року став ведучим оперним композитором Франції, не залишаючи також наукову і педагогічну діяльність. У 1745 році він отримав звання придворного композитора, а незадовго до смерті - дворянство. Проте успіх не змусив його змінити свою незалежну манері триматися і висловлюватися, через що Рамо уславився диваком і нелюдимим. Столична газета, відгукуючись про смерть Рамо як про «одного з найвідоміших музикантів Європи», - повідомляла: «Він помер зі стійкістю. Різні священики не могли нічого від нього домогтися; тоді з'явився священик ... довго співав так, що хворий ... з люттю вигукнув: "Який чорт прийшли ви сюди співати мені, пан священик? У вас фальшивий голос! "» Опери та балети Рамо склали цілу епоху в історії французького музичного театру. Його перша опера «Самсон» на лібрето Вольтера не була поставлена ​​через біблійний сюжет. З 1733 твори Рамо йшли на сцені Королівської академії музики, викликаючи захоплення і суперечки. Пов'язаний з придворної сценою, Рамо був змушений звертатися до сюжетів і жанрів, успадкованим від Ж.Б.Люллі, але трактував їх по-новому. Шанувальники Люллі критикували Рамо за сміливі нововведення. Геніальне обдарування Рамо визначило високу художню цінність його кращих творів. У музичних трагедіях «Іполит і Аріс» (1733), «Кастор і Поллукс» (1737), «Дардан» (1739) Рамо, розвиваючи благородні традиції Люллі, прокладає шлях до майбутніх відкриттів К. В. Глюка, що зумів повернути античним сюжетам їх первозданну строгість і пристрасність.

Сучасникам Рамо став відомий спочатку як музичний теоретик, а потім вже як композитор. Його «Трактат про гармонію» містив ряд блискучих відкриттів, що заклали основи наукової теорії гармонії. З 1726 по 1762 рр. Рамо опублікував ще 15 книг і статей, в яких викладав і відстоював свої погляди в полеміці з противниками, очолюваними Руссо. Академія наук Франції високо оцінила праці Рамо. Популяризатором його ідей став інший видатний вчений - Д'Аламбер, а Дідро написав повість «Племінник Рамо», прообразом героя якої став реально існуючий Жан-Франсуа Рамо, син брата композитора Клода.

Повернення музики Рамо в концертні зали і на оперні сцени почалося тільки в XX ст. і в першу чергу завдяки зусиллям французьких музикантів. К. Дебюссі писав в 1908 році: «Не будемо боятися показати себе ні занадто шанобливими, ні занадто розчуленими. Прислухаймося до серця Рамо. Ніколи не було голосу більше французького ... »

Рейтинг:4.5 из 5

На основе отзывов 2 пользователей

Автор: Олександр Б.

Редакция не несет ответственности за наполнение блогов, они есть персональным мнением автора

Нужен репетитор?

Выбирай лучших преподавателей на сервисе Буки!

Другие статьи преподавателя

Регистрируйся как репетитор на BUKI!

Бесплатная регистрация за 10 минут

Занятия персонально или по Skype

Оплата напрямую от ученика

Также читайте раздел «Блоги репетиторов»:

Секретные методы изучения иностранного языка

В этой статье мы рассмотрим три секретных метода, которые могут помочь вам усвоить новый язык быстрее и эффективнее. Статья содержит ссылки на платформы и вебсайты, которые вам помогут в этом.

Автор: Христина Я.

Як досягти тонкої талії?

Тонка талія: міфи та реальність

Автор: Анастасія Ш.

Цукрозамінники

Переваги та недоліки

Автор: Анастасія Ш.

Відпочинок від тренувань

Правильно організований відпочинок допомагає зберегти і покращити результати тренувань

Автор: Анастасія Ш.

Verben mit Präpositionen у німецькій мові у німецькій мові. Дружній путівник для початківців

Сьогодні ми поговоримо про один із важливих аспектів німецької мови - Verben mit Präpositionen (дієслова з прийменниками).

Автор: Ярослав Т.

Зв'язок між гормонами та тренуваннями

Важливість фізичної активності для підтримки гормонального балансу та загального здоров'я.

Автор: Анастасія Ш.

Другие новости:

;