Підготовка до ЗНО: Клас Земноводні

Земноводні – це перші тварини, які пристосувались до життя на суходолі.

Положення земноводних у систематиці тварин:

Імперія: Клітинні

Надцарство: Еукаріоти

Царство: Тварини

Тип: Хордові

Клас: Земноводні

Ряд: Хвостаті, Безхвості, Безногі

Земноводні поширені на всіх материках, крім Антарктиди. Цих тварин можна зустріти у вологих лісах, болотах, річках. Активні лише у теплу пору року. Зимують на дні водойми, а навесні відновлюють свою життєдіяльність. У теплу пору року вони харчуються комахами та дрібною рибою

 Будова тіла:

На голові є рот, у якому міститься ряд зубів, призначений для утримування здобичі. На опуклих очах наявна повіка та мигальна перетинка, що захищає око від ушкодження та пересихання. За очима розташовані барабанні перетинки – органи слуху. Тулуб жаби широкий і короткий. Хвоста немає. Задні кінцівки довші від передніх та складаються зі стегна, гомілки та стопи. На стопі є 5 пальців. Передні кінцівки складаються з плеча, передпліччя та кисті. Кисть має 4 пальці. Шкіра жаби гола, вкрита слизом, який виконує функцію зволоження та знезараження. Деякі види цих тварин мають шкіру з отруйними залозами.

Опорно-рухова система:

Скелет жаби складається зі скелету голови, тулуба і кінцівок. У шийному та крижовому відділах хребта є всього по одному хребецю, а в тулубному - 9. Шийний хребець рухомо з’єднаний з черепом. Ребра відсутні. Кількість м’язів у тілі понад 350.

Травна система:

Починається ротом. Ловить здобич жаба за допомогою язика. Потім харчова грудка надходить у стравохід, шлунок, де відбувається травлення за допомогою шлункового соку. Зі шлунка їжа переходить до дванадцятипалої кишки, де перетравлюється за допомогою кишкового соку, а потім потрапляє до тонкого кишечнику. Неперетравлені рештки виходять через клоаку.

Видільна система:

Представлена нирками, які розташовані по обидва боку хребта. Від нирок починаються сечоводи, які впадають у клоаку.

Дихальна система:

Жаби дихають за допомогою легень. Однак легеневе дихання не забезпечує організм достатньою кількістю кисню, тому активну участь у диханні бере шкіра. Вона виконує цю функцію лише при достатньому її зволоженні.

Кровоносна система:

Серце має три камери: два передсердя та один шлуночок. У жаб сформувалось два кола кровообігу – мале та велике. Внаслідок того, що у земноводних артеріальна і венозна кров змішуються, обмін речовин у тілі уповільнений. Саме тому ці тварини належать до холоднокровних (пойкілотермних) істот. На малюнку чітко проілюстровано транспорт крові по двом колам кровообігу.

Нервова система:

Головний мозок має 5 відділів: передній (розділений на дві півкулі), середній, проміжний, мозочок, довгастий. Органи чуття представлені очима, внутрішнім та середнім вухами, смаковими горбиками язика, ніздрями.

Статева система і розмноження:

Амфібії роздільностатеві. Самці відрізняються від самок наявністю горбиків на внутрішньому пальці передніх ніг та голосових мішків під час квакання. Запліднення зовнішнє (поза межами організму). З ікринок вилуплюються личинки (пуголовки), які невдовзі перетворюються на дорослих жаб. Процес цього метаморфозу зображений на малюнку:


Представники, які ти обов’язково повинен вивчити на ЗНО: саламандра плямиста, тритон звичайний жаба ставкова, ропуха звичайна кільчаста черв’яга.

Значення Земноводних:

- у деяких країнах їх вживають у їжу;

- чутливі до забруднення. Відсутність жаб у водоймі – ознака неблагополуччя у водоймі;

- використовуються у якості лабораторних тварин. Тому як «жертвам науки» їм споруджено пам’ятники у багатьох містах світу. Зокрема найпершу скульптуру було встановлено за пропозицією французького вченого К.Бернара у ХІХ ст.. в Сорбонні (Паризький університет).

Рейтинг:5 из 5

На основе отзывов 1 пользователей

Автор: Сергій Д.

Редакция не несет ответственности за наполнение блогов, они есть персональным мнением автора

Нужен репетитор?

Выбирай лучших преподавателей на сервисе Буки!

Другие статьи преподавателя

Регистрируйся как репетитор на BUKI!

Бесплатная регистрация за 10 минут

Занятия персонально или по Skype

Оплата напрямую от ученика

Также читайте раздел «Блоги репетиторов»:

Секретные методы изучения иностранного языка

В этой статье мы рассмотрим три секретных метода, которые могут помочь вам усвоить новый язык быстрее и эффективнее. Статья содержит ссылки на платформы и вебсайты, которые вам помогут в этом.

Автор: Христина Я.

Як досягти тонкої талії?

Тонка талія: міфи та реальність

Автор: Анастасія Ш.

Цукрозамінники

Переваги та недоліки

Автор: Анастасія Ш.

Відпочинок від тренувань

Правильно організований відпочинок допомагає зберегти і покращити результати тренувань

Автор: Анастасія Ш.

Verben mit Präpositionen у німецькій мові у німецькій мові. Дружній путівник для початківців

Сьогодні ми поговоримо про один із важливих аспектів німецької мови - Verben mit Präpositionen (дієслова з прийменниками).

Автор: Ярослав Т.

Зв'язок між гормонами та тренуваннями

Важливість фізичної активності для підтримки гормонального балансу та загального здоров'я.

Автор: Анастасія Ш.

Другие новости:

;