Я викладаю англійську мову, досить-таки давно, з 2014 року.
Тому маю, ну не сказати величезний, але значний досвід спілкування мовою та її викладання. До мене звертаються люди різного соціального становища, різного віку і достатку. І всі вони хочуть вивчити мову, до того ж багато хто з них, у більшості випадків, уже має певні знання. Тобто раніше вони мову вчили, але так і не вивчили. Аналізуючи помилки моїх учнів, я дедалі частіше приходжу до висновку, що головні проблеми на шляху оволодіння мовою лежать не в самої методиці вивчення мови або вибору викладача (хоча це теж важливо), а на рівні психології. Тобто людина не зовсім розуміє мету вивчення та оточена певними стереотипами, які вона ніяк не хоче побороти.
Кожен новий учень ставить мені одне й те саме запитання: «Як вивчити мову? Начебто вчимо, а результату немає». Або, що ще гірше, ставлять таке запитання: «А коли я вивчу мову?». Для відповіді на перше запитання, я запитую їх: «А для чого ви вчите мову?». Половина, не вагаючись, називає конкретну мету вивчення. Решта ж довго мовчать. Запам'ятайте, не маючи мети, витіювата дорога пізнання мови вас ні до чого не приведе. Щоб вивчити мову, потрібно мати високу мотивацію, тобто потрібно дійсно хотіти цього, чітко уявляти, для чого ви її вивчаєте, і не лінуватися працювати.
Почувши друге запитання, зазвичай мовчу я. На нього відповісти неможливо! Цей стереотип постійно нав'язують нам недобросовісні автори таких посібників, як «Англійська за тиждень», «Англійська за 10 днів». Як людина, яка давно займається мовами, скажу вам, неможливо вивчити мову за рік, і вже тим більше за 10 днів! Мова - це, як кажуть англійці, «It's a big deal», що вимагає турботи й уваги протягом усього вашого життя. Запам'ятайте, це не річ, яку ви купуєте раз у житті, і яка служить вам більшу частину життя. Ви постійно маєте працювати над мовою, підтримувати її на належному рівні, розвиватися.
Отже, поставте собі запитання: «Чи потрібна мені англійська мова?»
Сподіваюся, ви відповіли позитивно. Тепер слід визначитися в наступному.
Мета вивчення іноземної мови. Вирішіть, для чого вам потрібна мова: для майбутньої роботи, для складання міжнародного іспиту, що підтверджує ваш рівень володіння мовою, для складання ЗНО, для туристичних поїздок тощо. Відповіді на кшталт «ну, не знаю, просто так», «батьки сказали, що треба» - не вітаються. Тільки чітка мета змусить вас вивчити мову. Навіть якщо зараз ви самі не дуже уявляєте, де вам можуть стати в пригоді знання іноземної мови, то пам'ятайте, за кілька років мова стане в пригоді на роботі. Це вже напевно! Англійська - мова міжнародного спілкування. Знання мови - обов'язкова умова для обіймання будь-якої посади. Тому не відкладайте вивчення мови на потім.
Визначтеся, як ви збираєтеся вчити мову.
Тут існує кілька варіантів. По-перше, можна звернутися до різних шкіл англійської мови. Вартість складе від 2000 гривень на місяць за умови занять у групі (8 -12 осіб), 2 рази на тиждень. Другий варіант - це скористатися послугами приватних репетиторів. Вартість таких послуг складе від 300 гривень за 1 годину. Найімовірніше, це буде студент старших курсів мовних ВНЗ або молодий фахівець. Послуги більш досвідчених викладачів обійдуться значно дорожче. Багато хто ставиться недовірливо до молодих репетиторів, марно вважаючи, що людина у свої 20 років не володіє достатніми навичками і вміннями. Смію вас запевнити, що володіє. Також помилково вважати, що дипломований викладач 40-50 років навчить вас говорити за місяць, лише завдяки своєму величезному досвіду викладання! Я хочу підкреслити, що якість занять НЕ залежить від віку і досвіду викладача! І по-третє, звичайно ж самоосвіта.
Неважливо, який вид навчання ви оберете, завжди пам'ятайте, що без ваших зусиль ви не зможете довести володіння мовою до високого рівня. Навіть найдосвідченіший і найпрекрасніший викладач не зможе вас навчити, якщо ви самі не будете працювати. Тут я вам пораджу таке. Головне визначитися, який мовний аспект ви намагаєтеся поліпшити: граматика, лексика, вимова і розмова, розуміння мови на слух. Мені часто доводилося чути від своїх учнів: «Мені потрібна тільки розмовна мова». І мої спроби поглибити знання учня, скажімо, приділяючи велику увагу граматиці, припинялися. Викиньте з голови думку, мовляв, це мені не потрібно, не знадобиться. Ви ніколи не знаєте наперед, згодиться вам це чи ні! Щоб вивчити мову, потрібно рівною мірою приділяти увагу всім перерахованим вище аспектам.
Граматика.
Підручників з граматики зараз дуже багато. Я раджу перегорнути ту чи іншу книжку, прочитати пояснення одного граматичного правила і вирішити, зрозуміли ви це пояснення чи ні. Якщо ні, то візьміть іншу. Головне, щоб ця книжка мала відповіді, щоб перевірити правильність зроблених вправ.
Лексика.
Заведіть окремий зошит. Записуйте туди будь-яке нове слово. Наприклад, ви почули пісню англійською мовою, не лінуйтеся зазирнути в словничок і перекласти її назву, після чого запишіть у ваш зошит. Одна справа записати, а інша - вивчити. Як вивчити слова? Тут немає універсального рецепта. Усе залежить від вашої пам'яті. У когось вона слухова, у когось зорова. Наприклад, мені, щоб вивчити слова, потрібно їх кілька разів написати. Написавши їх, я запам'ятовую, як вони пишуться, і їхній переклад. Комусь достатньо проговорити слова вголос кілька разів. Ще можна порадити таке. Мені дуже допомогло. Я розклеїла таблички з назвами на всі предмети в будинку. Ходила їх і повторювала, поки нарешті їх не запам'ятала.
Вивчайте слова, щойно з'явиться у вас вільна хвилинка. Наприклад, ви їдете в метро чи автобусі. Не лінуйтеся, дістаньте ваш зошит і почитайте слова. Спочатку читайте англійський варіант, потім ваш переклад . Прочитайте всі слова таким чином, написані на сторінці. Тепер закрийте варіант українською. Читайте англійське слово і намагайтеся згадати переклад. Якщо не пам'ятаєте, підгляньте переклад. І так до кінця сторінки. Потім закрийте англійський варіант. І повторіть те саме. Через деякий час спробуйте згадати слова, які ви вже вивчили. Спочатку просто перерахуйте їх, а потім складіть подумки з кожним із них речення. Це допомагає запам'ятати не тільки слова, а й їхнє вживання!
Ще корисно слухати англомовні пісні. І не тільки слухати, а й співати! Вивчивши слова пісні, ви запам'ятаєте і їх вживання.
Читайте! Газети, журнали, книги англійською мовою! Їх можна завантажити в інтернеті абсолютно безкоштовно! Виписуйте слова, вчіть їх! І найважливіше - це переказ! Почитали 3 сторінки з книги - перекажіть! Не біда, якщо ніхто з домашніх вас не зможе перевірити, розкажіть текст самому собі.
Вимова і розмова.
Напевно, ваші друзі теж вивчають англійську мову, то чому б не скористатися цим і обговорити ваші плани на вихідні... англійською. По-друге, інтернет відкриває безмежні можливості. Є різноманітні сайти, соціальні мережі, де можна познайомитися з англомовними людьми і попрактикувати свою англійську... абсолютно безкоштовно! Поєднайте приємне з корисним! Мало того, що будете спілкуватися англійською, так напевно і з цікавою людиною познайомитеся! Зазвичай іноземці з радістю готові допомогти людям, які так наполегливо прагнуть вивчити їхню рідну мову!
Розуміння мови на слух.
Тут допоможе спілкування з носіями, наприклад, по Zoom, Скайпу. Також чудова можливість вивчити мову - перегляд фільмів! Можна сходити в кінотеатр. Багато кінотеатрів наразі пропонує перегляд фільмів англійською з українськими в субтитрами. Можна завантажити з інтернету. Почніть перегляд фільмів із субтитрами. Спочатку вам буде складно розуміти на слух і більшу частину ви будете читати субтитри. Не впадайте у відчай, через деякий час ви будете сприймати англійську мову як рідну. Перевірено на власному досвіді!
Знову ж таки пісні! Теж непоганий варіант! У всіх у нас є улюблені виконавці та гурти! Обирайте англомовного виконавця і слухайте його пісні!
Ще непоганий варіант - це аудіокниги, що набули недавнього поширення. Існують аудіо книги, розроблені спеціально для кожного рівня володіння мовою. Визначте, який ваш рівень, і сміливо вибирайте вподобану книгу.
А наостанок ще раз повторю, щоб вивчити мову, її потрібно по-справжньому хотіти вивчити і її потрібно сильно любити! Успіхів! Вчіть іноземні мови!