Минуло літо, і школи гостинно відчинили двері для своїх учнів. Але не всім хочеться повертатися за парти та прокидатися рано.
Будь-яка адаптація відбувається поступово. Батькам варто набратися терпіння та вірити в успіхи своєї дитини, тоді повернення до школи відбуватиметься легше, а стосунки у родині – зміцнюватимуться.
Як допомогти своїй дитині знову влитися у навчальний процес? Розглянемо основні методи і прийоми.
- Почати з власного тайм-менеджменту. Так-так, саме батькам почати з перегляду власного розпорядку дня. Батьки помиляються, якщо вважають, що розклад їхнього дня незмінний, коли дитина на канікулах та коли виходить на навчання. Насправді, час, необхідний на ранкові збори, збільшується, залежно від потреб кожного члена родини. Тому варто закласти більше часу на сніданок, збори речей, одягання. Це позбавить від стресу і ранкових сварок і полегшить дитині сприйняття ранкових зборів до школи.
- Підготувати «стартовий майданчик» речей звечора. Це може бути одяг дитини, прикраси, зібрані у портфель підручники тощо. Така підготовка зменшить рівень стресу під час ранкових зборів, заздалегідь підготує дитину до ранкової рутини.
- Рефлексія і підсумки дня. Щоб осмислити вир подій, які трапилися протягом дня, можна використовувати різні засоби. Для молодших школярів – це сюжетно-рольова гра (з іграшками та/або однолітками), малювання за власним сюжетом, спілкування з батьками. Старші діти можуть проговорювати події дня з близькими або однолітками, вести щоденник або навіть власний онлайн-блог. Провідну роль тут займає щире спілкування, тож варто приділяти йому час наприкінці дня.
- Графік сну змінюється поступово. Якщо під час канікул дитина звикла засинати пізно, а ранні пробудження до школи вимагають від неї лягати спати раніше, варто поступово перейти до потрібного графіка. В перші дні це може бути засинання на 15-20 хвилин раніше, ніж це було на канікулах, і це нормально для адаптації до нового режиму. За два тижні графік сну-пробудження має стабілізуватися і підлаштуватися під режим дня.
- Створюйте графік дня разом з дитиною. Разом сплануйте час навчання та відпочинку. Навчання має чергуватися з відпочинком. Час, коли дитина має виконувати вимоги дорослого, має змінятися часом, коли дитина сама вирішує, чим займатися. Після «сидячої» розумової діяльності відпочинок має бути пов'язаний з рухом (найкраще підійдуть ігри на свіжому повітрі з однолітками, для старших – піші прогулянки, катання на велосипеді, ковзанах та інші види активного дозвілля). Але пам’ятайте про наступний пункт:
- Всі діти – різні. Для когось відпочинок – це активність, спорт, спілкування, свіже повітря. Проте, для декого це – побути в кімнаті наодинці зі своїми захопленнями, в тиші і без зайвих соціальних контактів. Тому, якщо Ваша мета – дати дитині «підзарядити соціальну батарейку», варто придивитися до того, що дійсно заспокоює та наснажує її та дати свободу у цьому.
- Використання гаджетів – не обов’язкове. Навчіться з дитиною отримувати задоволення від різноманіття занять: настільних ігор, майстрування, творчості, туризму. Особливо актуально це буде для випадків, коли ввечері відбуваються відключення світла і існує необхідність знайти нові захоплення.
- Неспокійна ніч – зменшення вимог та навантаження. Якщо дитина мала неспокійну ніч, наповнену переживаннями через сімейні обставини або повітряні тривоги, зменшіть навантаження протягом дня. За можливості, збільшіть час сну, забезпечте повноцінний раціон, підтримуйте дитину у спілкуванні. Всі невдачі у навчанні в цей день не мають сприйматися батьками як катастрофа.
- Визначте мету навчання на півріччя. Для когось це може бути підготовкою до вступу у ВНЗ, для когось – засвоєння конкретних дисциплін. Для когось – середній рівень отримання знань і шкільних предметів і акцент на успішній позакласній діяльності (гуртки, секції, профільні школи).
- Ведіть щоденник настрою. Наприкінці тижня ви зможете разом поглянути, як події, що відбувалися протягом тижня, впливали на настрій та продуктивність дитини. На основі цього можна зробити висновки щодо планування часу на навчання та відпочинок, надати підтримку і помітити важливі події в житті дитини.
- Любити дитину всякою. Це найважливіший пункт, виконавши який, ви легко зможете врахувати всі попередні. Якщо ми любимо дитину не залежно від успіхів у школі та позашкільній діяльності, вона має опору у особі родини. Доведено, що теплі та підтримуючі стосунки формують сильну особистість, сили якої витрачаються не на страх покарання чи відторгнення, а на досягнення результатів і успіхів у галузях, що цікаві.
Якщо Ви прагнете реалізувати щось із цього списку, але це не вдається – можна разом з дитиною відвідати сімейного або дитячого психолога. Часто погляд збоку краще допомагає зрозуміти, що і чому відбувається у процесі комунікації у родині та дозволяє пошукати нові стратегії поведінки, які приноситимуть більше успіхів.
Лайфхак для батьків сором’язливих дітей: якщо дитина соромиться в колективі їсти принесену із собою їжу, запропонуйте їй пригостити кількох друзів заздалегідь придбаними смаколиками. Спільний обід з приятелями не тільки допоможе дитині краще соціалізуватися, але і створить сприятливу атмосферу дружби і довіри в колективі.