Теорема косинусів

Рейтинг:
Подробнее»Все блоги пользователя

Теорема косинусів - це теорема геометрії, яка встановлює відношення між довжинами сторін трикутника та косинусами його кутів. Якщо у трикутнику ABC кут A має міру α, кут B має міру β, а кут C має міру γ, то теорема косинусів формулюється наступним чином:

a2=b2+c2−2*b*c*cos⁡(α)

Де a, b, і c - довжини сторін трикутника, α - кут, що лежить навпроти сторони а. Така теорема допомагає обчислити довжину сторони трикутника, якщо відомі довжини інших сторін та міри кутів, або, навпаки, знайти косинус кута, якщо відомі довжини сторін.

Наслідок теореми косинусів полягає в можливості знаходження міри кута трикутника, якщо відомі довжини всіх трьох сторін.

Нехай у трикутнику ABC відомі довжини сторін a, b і c. Щоб знайти міру кута γ між сторонами a і b, можна використати теорему косинусів. Відповідна формула виглядає так:

cos(⁡γ)=(a2+b2−c2)/2ab​

Після визначення значення косинуса кута γ, можна взяти обернену тригонометричну функцію (арккосинус) для знаходження самого кута γ:

γ=arccos⁡((a2+b2−c2)/2ab)

Наслідком теореми косинусів є важливе спостереження про гострі, тупі та прямі кути в трикутнику.

 1. Гострий кут (0° < α < 90°): У гострокутному трикутнику кожен кут лежить у діапазоні від 0° до 90°. У цьому випадку всі косинуси кутів будуть позитивними значеннями, оскільки кут буде менше 90°. Якщо а2+b2>c2, то трикутник гострокутний.
 2. Тупий кут (90° < α < 180°): У тупокутному трикутнику один з кутів перевищує 90°. В такому випадку косинус тупого кута буде від'ємним значенням. Якщо a2+b2<c2, то трикутник тупокутний
 3. Прямий кут (α = 90°): У прямокутному трикутнику один із кутів дорівнює 90°. В цьому випадку косинус прямого кута дорівнює 0. Якщо a2+b2=c2, то трикутник прямокутний.

Теорема косинусів має широкий спектр застосувань в різних областях життя. Ось декілька прикладів:

 1. Навігація: У навігаційних системах, таких як GPS, теорема косинусів використовується для визначення відстаней та напрямків між точками на земній поверхні. Наприклад, в мореплавстві вона може використовуватися для визначення курсу судна або відстані між портами.
 2. Будівництво: У будівництві теорема косинусів може бути використана для вимірювання відстаней, висот та кутів між будівельними елементами. Наприклад, при плануванні та встановленні кроку сходів або нахилу покрівлі.
 3. Тригонометричні задачі: У шкільних та університетських курсах математики теорема косинусів використовується для розв'язання тригонометричних задач, таких як обчислення довжин сторін трикутника або мір кутів.
 4. Геодезія та картографія: У геодезії та картографії теорема косинусів використовується для визначення відстаней між географічними точками, розрахунку висот та відносних положень об'єктів.
 5. Археологія: У дослідженнях археологічних розкопок теорема косинусів може бути використана для визначення розмірів археологічних об'єктів, таких як піраміди або археологічні рештки.
 6. Архітектура та дизайн: У архітектурі та дизайні теорема косинусів може бути використана для визначення кутів та відстаней для створення пропорційних та гармонійних форм.

У техніці теорема косинусів може мати кілька застосувань, особливо в галузях, де важливо визначення відстаней, кутів та взаємних положень об'єктів. Ось декілька прикладів:

 1. Конструкція машин і механізмів: При розробці та конструюванні машин і механізмів може бути важливим визначення розмірів та кутів між рухомими частинами. Теорема косинусів може використовуватися для розрахунку відстаней та кутів між рухомими частинами механізму, що допомагає забезпечити правильну роботу системи.
 2. Конструювання споруд і будівель: У будівництві та архітектурі важливо визначити кути та відстані між будівельними елементами. Теорема косинусів може використовуватися для розрахунку кутів нахилу покрівлі, визначення відстаней між опорами та стінами, а також для розрахунку конструкційних елементів.
 3. Робототехніка і автоматизація: У робототехніці теорема косинусів може використовуватися для розрахунку кутів та відстаней для керування рухом роботів, а також для визначення точок розташування об'єктів у просторі.

У спорті теорема косинусів може мати декілька застосувань, особливо в галузях, де важливо визначення відстаней, кутів та руху об'єктів. Ось декілька прикладів:

 1. Гольф: У гольфі теорема косинусів може використовуватися для визначення відстані до лунки. Гольфісти можуть вимірювати відстань до кромки зеленої або інших обмежень і використовувати теорему косинусів для оцінки відстані до центру лунки за допомогою кута, під яким вони бачать лунку.
 2. Літакомодельний спорт: У літакомодельному спорті теорема косинусів може використовуватися для розрахунку кутів нахилу моделі, відстаней між точками у просторі та для прогнозування траєкторій польоту.
 3. Боулінг: У боулінгу теорема косинусів може використовуватися для визначення оптимального кута атаки для кидача кулі залежно від відстані до кегель та їх розташування на доріжці.
 4. Плавання: У плаванні теорема косинусів може використовуватися для визначення оптимальної траєкторії плавання під час змагань в басейні або в відкритій воді, враховуючи відстань та кути поворотів.
 5. Спортивна геометрія: У спортивних галузях, таких як баскетбол, футбол або волейбол, теорема косинусів може використовуватися для визначення оптимального кута відбиття м'яча, враховуючи відстань до цілі та розташування супротивників.

Рейтинг:5 из 5

На основе отзывов 1 пользователей

Автор: Сергій Б.

Редакция не несет ответственности за наполнение блогов, они есть персональным мнением автора

Нужен репетитор?

Выбирай лучших преподавателей на сервисе Буки!

Другие статьи преподавателя

Регистрируйся как репетитор на BUKI!

Бесплатная регистрация за 10 минут

Занятия персонально или по Skype

Оплата напрямую от ученика

Также читайте раздел «Блоги репетиторов»:

Легкий англійський словниковий запас: things та stuff

У статті йдеться про використання слів things та stuff в англійській мові.

Автор: Маркіян Т.

Ексцентричні тренування. Вплив ексцентричної фази вправ на м'язовий ріст і силу.

Методи збільшення ефективності ексцентричних тренувань. Ексцентричні тренування мають потужний вплив на розвиток м'язової маси та сили.

Автор: Наталія Ф.

10 поширених варіантів слова “туалет” англійською

У статті висвітлено 10 поширених варіантів слова “туалет” англійською.

Автор: Маркіян Т.

Легка розмова англійською: розмова про інтереси та хобі

У статті йдеться про те, як побудувати розмову про хобі, про те, чим ми любимо займатися у вільний час та про спільні інтереси.

Автор: Маркіян Т.

Розмовляйте англійською природно: wanna, gimme, lemme, gonna

У статті йде мова про такі скорочення, як «wanna», «lemme», «gonna», «gotta», «gimme», «kinda» і «dunno».

Автор: Маркіян Т.

Тренування після травм: як безпечно повернутися до активного способу життя?

Дотримання правильних методик допоможе повернутися до фізичної активності без ризику для здоров'я.

Автор: Наталія Д.

Другие новости:

;