Як підготуватись до написання власного висловлювання на ЗНО — шукаймо приклади

Власне висловлювання для когось стає рятівним колом, адже за нього можна отримати найбільшу кількість балів, а для когось — справжньою мукою. Що робити, щоб воно не перетворилось на камінь спотикання, який закриє шлях до омріяного балу на ЗНО? Як готуватися до написання власного висловлювання, читаючи твори з української літератури? Відповіді на ці та інші питання в моїй статті.

Структура — понад усе

Напевно, уже всім набила оскому порада щодо структури написання цього твору-роздуму. Тим паче, це одна з основних вимог твору, без дотримання якої неможливо отримати високий бал за власне висловлювання.

Отож, ще раз пригадаємо, варіантів компонування структури є два:

1. Теза — аргумент — приклад — аргумент — приклад — висновок.

2. Теза — 2 аргументи — 2 приклади — висновок.

Приклади мають відповідати наступним вимогам: перший — взятий з літератури чи інших творів мистецтва, а другий — з власного досвіду чи суспільно-політичного життя. Кожний з цих складових твору може бути оцінений від нуля до двох балів. І якби не гарно вмів писати випускник твори-роздуми чи есе, порушення структури не дозволить отримати за твір високий бал, адже екзаменатор має оцінювати кожний із цих елементів окремо за відповідною таблицею вимог.

Типові помилки при підборі прикладів

Одним з найскладніших етапів в роботі над твором для випускників традиційно стає підбір прикладів до першого аргументу.

Зазвичай, учні допускають такі типові помилки:

  • починають переказувати зміст усього твору;
  • наводять приклад, що не ілюструє аргумент;
  • не вміють виділити ключовий епізод, що характеризує персонажа та підкреслює власну думку.

Наведемо приклад типової помилки — аргумент не відповідає тезі. На запитання: «Чи можна досягнути успіху в житті лише завдяки власній цілеспрямованості?» учень наводить приклад Мавки, що боролась за своє кохання. Очевидно, запитання твору стосується не особистого життя, а вимагає розкриття поняття життєвого успіху та цілеспрямованості. Тому аргумент виглядає досить слабким і свідчить про те, що учень розуміє суть питання досить поверхнево.

Інший приклад з власного виловлювання звучить так: «Прикладом цілеспрямованої людини можна назвати Степана Радченка, що прагнув стати письменником і досяг поставленої мети». Даний приклад до аргументу не буде високо оціненим екзаменатором не зважаючи на його влучність, адже в прикладі не підтверджено конкретними прикладами з життя персонажа. В прикладі немає згадки про те, що Радченко досягнув у своєму житті успіху самостійно, опираючись лише на власні знання, працелюбність та цілеспрямованість, що були особливостями його характеру.

 

Як готуватись до написання твору на уроках української літератури

Щоб не розгубитися на ЗНО, пропоную займатися пошуком аргументу-ілюстрації до майбутнього твору на протязі навчального року під час вивчення програмових творів з української літератури. Аналіз будь-якого твору містить розгляд його проблематики.

Осмислення проблематики — це озвучення аспектів змісту твору, на вирішенні яких концентрується автор. Щоб зрозуміти, які саме приклади з твору можна використати у власному висловлюванні, слід відповісти на такі запитання:

  • проблематика художнього твору;
  • через які образи розкрита;
  • ключові риси характеру персонажів та приклади їх яскравого прояву;
  • ключові точки життєвого вибору персонажів та їх наслідки.

Розглянемо пошук прикладів на основі твору Лесі Українки «Лісова пісня». Його проблематика — любов до природи, стосунки батьків і дітей, ідеалізм і прагматичність, соціальний статус. Кожна з названих проблем яскраво розкривається автором через ключові образи твору – Мавки, Лукаша, Килини, дядька Лева, матері Лукаша. Зокрема, Лукаш може слугувати прикладом слабкої особистості, що зрадив свою кохану, зломлений власною матір’ю. Він же – приклад людини, що вихована в любові до природи дядьком Левом (приклад впливу виховання на особистість людини). Мавка — це здатність до саможертви, спроба адаптуватися в неприйнятних для неї умовах важної селянської праці, чесніть і щирість перед собою та іншими. Мавка — це приклад сильної, цілісної натури, що не змогла зрадити своє серце та до кінця протистояла своєму оточенню.

Працюючи в такому ключі над творами, можна з легкістю набрати цілу скарбницю вдалих влучних прикладів, що дозволять з легкістю отримати найвищий бал при написанні власного висловлювання.

Рейтинг:5 из 5

На основе отзывов 1 пользователей

Автор: Ніна К.

Редакция не несет ответственности за наполнение блогов, они есть персональным мнением автора

Нужен репетитор?

Выбирай лучших преподавателей на сервисе Буки!

Другие статьи преподавателя

Регистрируйся как репетитор на BUKI!

Бесплатная регистрация за 10 минут

Занятия персонально или по Skype

Оплата напрямую от ученика

Также читайте раздел «Блоги репетиторов»:

Ведення логопедичного YouTube каналу з завданнями українською мовою

Ведення YouTube каналу з розвиваючими завданнями українською мовою може принести значні переваги для логопеда, особливо у взаємодії з батьками. Запрошую до перегляду розвивальних відео.

Автор: Марина К.

Онлайн заняття з використанням інтерактивних завдань, ігор та без них

Інтерактивні презентації та завдання відіграють ключову роль у сучасних методиках логопедії, особливо під час онлайн занять.

Автор: Марина К.

Коли очікувати перших результатів від логопедичних занять?

Ця стаття описує, коли можна очікувати перших результатів від логопедичних занять, наголошуючи на унікальності кожної дитини та впливі різних факторів на швидкість прогресу.

Автор: Марина К.

Показникові рівняння

Де можна зустріти, практичне застосування

Автор: Сергій Б.

Множина, її елементи

Різноманітні приклади

Автор: Сергій Б.

Куля та сфера

В чому різниця, приклади, застосування в житті

Автор: Сергій Б.

Другие новости:

;