Історія походження шахів: від стародавніх часів до сьогодення

Гадаю, усім моїм читачам, які так чи інакше пов'язані з шахами, було б цікаво та корисно дізнатися трохи про історію. Саме тому я і обрав цю тему для статті.

Багато країн стверджують, що саме в них зародилася форма гри в шахи. Найбільш поширеним переконанням є те, що шахи виникли в Індії, де вони називалися Чатуранга, яка, як згадується, була винайдена в 6 столітті нашої ери. Хоча зазвичай вважається, що перси створили сучаснішу версію гри після індіанців. Насправді найдавніші з відомих шахових фігур були знайдені при розкопках стародавніх перських територій.

Існує інша теорія, що шахи виникли з аналогічної гри в китайські шахи або принаймні її попередника, існуючої в Китаї з 2-го століття до нашої ери. Джозеф Нідхем та Девід Лі – два з багатьох вчених, які підтримали цю теорію.

Зрештою шахи поширилися на захід, у Європу та на схід, аж до Японії, породжуючи різні варіанти. Одна теорія припускає, що вони мігрували з Індії до Персії, де термінологія була перекладена перською мовою, а ім'я змінилося на «чатранг». Зокрема, поява шахів у Європі ознаменувалася значним покращенням повноважень королеви. Найдавніші відомі тексти, які описують шахи, мабуть, вказують на двонаправлене поширення гри з Перської імперії. Фактично, найстаріше з відомих посилань - на шаха Ардашира як майстра гри, його правління було з 224 по 241 рік нашої ери. Це вказує на те, що шахи вже були винайдені за деякий час до його правління.

З Персії гра увійшла в ісламський світ, де назви частин здебільшого залишалися у їхніх перських формах у ранні ісламські часи. Гра стала називатися «shatranj», яка перекладалась як «ajedrez» іспанською мовою та як «zatrikion» грецькою мовою, але в більшій частині Європи була замінена версіями перського слова shah = "king".

Існує теорія, що ця заміна назви відбулася тому, що до того, як гра в шахи дійшла до Європи, купці, які приїжджали до Європи, привезли в якості курйозу декоративних шахових королів, а разом з ними і їх ім'я – «шах», яке європейці вимовляли неправильно.

· ЦІКАВО ЗНАТИ!

*Checkmate : це англійське виконання шах мат, яке перською означає «з королем покінчено».

*Quin: перський фарзин = «візир», який увійшов у західноєвропейські мови у таких формах, як «alfferza», «fers» тощо, але пізніше був змінений на «королеву». До речі, індійський еквівалент «королеви» - «рані», що використовується для відтворення індіанцями.

Гра поширилася у всьому ісламському світі після мусульманського завоювання Персії. Шахи врешті-решт досягли Росії через Монголію, де в них вже успішно грали на початку 7-го століття. Гра була завезена до Іспанії маврами в 10-му столітті та описана у знаменитому рукописі 13-го століття, присвяченому шахам, нардам та іграм у кості під назвою «Libro de los juegos». Також шахи через Сибір проникли на Аляску.

Раніше, фігури в європейських шахах мали обмежений рух: слони могли рухатися тільки стрибаючи рівно на дві клітинки по діагоналі, королева могла рухатися тільки на одну клітинку по діагоналі, пішаки не могли пересуватися на дві клітини першим ходом, ще й рокірування не було. До кінця 15 століття сучасні правила для основних ходів були перейняті з Італії: пішаки отримали можливість долати дві клітинки, слони отримали нові можливості  ходів, а королева була зроблена найпотужнішою фігурою. Тому й не дивно, що  сучасні шахи стали  називатися «Шахи королеви» або «Шахи шаленої королеви». Гра в Європі з того часу була майже такою самою, як у наші дні. Нинішні правила були доопрацьовані на початку 19 століття, за винятком точних умов для нічиєї.

Найпопулярніший дизайн, набір «Стонтон», був створений Натаніелем Куком у 1849 році, схвалений Ховардом Стонтоном, провідним гравцем того часу, і офіційно прийнятий Міжнародною федерацією мистецтв (FIDE) у 1924 році.

Міжнародним органом управління шахами є ФІДЕ, яка десятиліттями головувала на матчах чемпіонату світу. У більшості країн світу є національна шахова організація. Хоча шахи не є олімпійським видом спорту, вони мають власну олімпіаду, що проводиться кожні два роки як командний захід.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Василь Б.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Секретні методи вивчення іноземної мови

У цій статті ми розглянемо три секретних методи, які можуть допомогти вам засвоїти нову мову швидше та ефективніше. Стаття вміщує посилання на платформи та вебсайти, які вам допоможуть в цьому.

Автор: Христина Я.

Як досягти тонкої талії?

Тонка талія: міфи та реальність

Автор: Анастасія Ш.

Цукрозамінники

Переваги та недоліки

Автор: Анастасія Ш.

Відпочинок від тренувань

Правильно організований відпочинок допомагає зберегти і покращити результати тренувань

Автор: Анастасія Ш.

Verben mit Präpositionen у німецькій мові у німецькій мові. Дружній путівник для початківців

Сьогодні ми поговоримо про один із важливих аспектів німецької мови - Verben mit Präpositionen (дієслова з прийменниками).

Автор: Ярослав Т.

Зв'язок між гормонами та тренуваннями

Важливість фізичної активності для підтримки гормонального балансу та загального здоров'я.

Автор: Анастасія Ш.

Інші новини:

;