Як домовитися з собою і запам'ятати те, що не хоче запам’ятовуватися? Довше зубрити, вчити на “свіжу” голову зранку чи безперервно повторювати? Звичайно, можна й так. Та чи не краще пошукати альтернативу виснажливому сидінню за правилами і значно скоротити час на навчання?
Якщо ви прагнете покращити продуктивність свого запам’ятовування, вам точно варто це прочитати.
Запам'ятовування — один із процесів пам'яті, завдяки якому відбувається закріплення нового шляхом поєднання його з набутим раніше. Аби цей процес протікав значно швидше, його необхідно зробити цікавим. Усе цікаве легко запам’ятати. Досягти цього можна, скориставшись поданими нижче лайфхаками.
Візуалізація, асоціація + сторітелінг
1. Візуалізуйте інформацію, тобто уявіть або зобразіть її. Намалюйте картинку, схему, узявши яскраві кольори.
Приклад.
Слова святковий, духмяний, морквяний, горохвяний, бруквяний пишуться без апострофа, що закріплено відповідним правилом. Правило важке, для його успішного застосування треба розбиратися в будові слова, голосних та приголосних. А можна піти іншим шляхом. Уявляємо тарілку, у ній – суп святковий, духмяний, морквяний, горохвяний. Поряд – бруквяний салат, тобто з брукви. Просто запам’ятайте правопис лише одного слова з п’яти запропонованих- і ви стовідсотково правильно напишете усі інші!
- святковий
- духмяний
- морквяний
- горохвяний
- бруквяний
2. Придумуйте асоціації. Поєднуйте несумісне. Чим більш нелогічним буде асоціативний ланцюжок, тим краще.
Приклад. Іменник президент пишуть по-різному, оскільки в цьому слові є ненаголошені е, и. Запам’ятовуємо асоціаціативну підказку.
- ПРЕмію ЗИчу президенту ( президент )
Інші приклади
- ТЕМАтична з математики ( математика )
- ПЕЧИ печиво ( печиво )
2. 3. Складайте історії. Об’єднайте важкі слова на одне правило в казці, віршику, незвичайній розповіді. Не бійтеся фантазувати. Ваше завдання-запам’ятати потрібне без особливих зусиль.
Приклад. У нашій мові є близько 30 частовживаних (особливо в диктантах, текстах для переказу, тестах ЗНО) прислівникових сполук, правопис яких не пояснюється жодним правилом і які треба вміти грамотно писати. А тут ще й не відразу згадаєш, що таке прислівникова сполука. Як бути?
Ходімо в невеличкий зоопарк. А там…
рік у рік
день у день
один в один
плече в плече
сидять у клітці леви
раз у раз
перевертаються вони
з боку на бік
і тільки час від часу мають змогу
залишатися
сам на сам,
один на один
з собою
Треба лише повторити (бажано вголос) цю розповідь кілька разів. Фіксуємо: всі слова пишемо окремо, ніяких дефісів. Все. Правопис цих слів ви вже знаєте.
4. Застосовуйте кілька прийомів одночасно.
Приклад. Домалюйте в уяві до попередньої історії про зоопарк кількох левів у тісній клітці, а потім одного на самоті. Таким чином ви поєднаєте сторітелінг із візуалізацією.
Сподіваюся, ви візьмете на озброєння ці прості та супердієві поради й на власному досвіді переконаєтеся, що й важке можна запам’ятати легко.