Еволюція кровосної системи

Для початку даєте з'ясуємо: для чого потрібна кровоносна система?

До кровоносної системи належить серце і кровоносні судини. Скорочуючись, серце працює, по прикладу "насосу", проштовхуючи кров по судинах і забезпечуючи таким чином постійних рух крові. Кров в свою чергу забезпечує обмін речовин в організмі: переносить кисень (який зв'язується з гемоглобіном в легенях), вуглекислий газ (який згодом виводиться з організму), гормони, медіатори, продукти обміну.

Основні напрямки еволюції кровоносної системи:

 • ускладнення будови центрального органу крвоносної системи - серця (від двокамерного до чотирикамерного);
 • відокремлення артеріальної і венозної крові у серці, як наслідок виникнення теплокровних організмів (організми у яких є стала температура тіла і незалежить від температури навколишнього середовища). У лівій частині серця циркулює артеріальна кров (кров, яка насичена киснем і має яскраво червоне забарвлення). У правій частині серця циркулює венозна кров (кров, яка насичена вуглекислим газом і має темно червоне забервлення);
 • поява двох кіл кровообігу. Мале коло кровообігу з'являється з появою легеневого дихання, і забезпечує перетворення венозної крові на артеріальну. Велике коло кровообігу забезпечує перетворення артеріальної крові на венозну і насичує тканини і органи киснем.

Види кровоносних систем:

 1. незамкнена кровоносна система - характерним є те, що судини перериваються спеціальними лакунами, у яких гемолімфа змішується з тканинною рідиною, далі проникає у міжклітинний простір і лише потім повертається у серце.
 2. замкнена кровоносна система - характерним є те, що кров контактує з тканиною лише за допомогою капілярів, не виходячи за межі кровоносної системи і не змішуючись з тканинною рідиною. Для замкненою кровоносної системи характерні кола кровообігу.

Еволюція кровоносної системи у тварин:

 • Тип Кільчасті черви (представники: дощовий черв'як, піскожил, палоло, нереїс) - саме в цього типу вперше з'явилась кровоносна система замкненого типу, серце відсутнє.
 • Тип Молюски (представники: виноградний слимак, котушка, восьминіг, мідії, рапана) - кровоносна система незамкненого типу, серце 2,3,4-камерне залжено від класу молюсків.
 • Тип Членистоногі (представники класів комахи, павуки, раки) - кровоносна система незамкненого типу, серце трубчасне, багатокамерне.
 • Тип Хордові - у ВСІХ класів цього типу кровоносна система є замкненого типу. Вперше з'являються кола кровообігу. У першого представника цього типу ланцетника - кровоносна система замкненого типу, серце відсутнє, одне коло кровообігу.
 • Надклас Риби (включає в себе клас Хрящові Риби - акули та скати, та Клас Кісткові Риби) - кровоносна система замкненого типу, одне коло кровообігу (бо ще немає легень), двокамерне серце, кров змішана - тому холоднокоровіні організми (немають сталої температури тіла, іх температура залежить від температури навколишнього середовища).
 • Клас Земноводні або Амфібії (представники - жаби, тритони, саламандра) - кровоносна система замкненого типу. У пуголовків (стадія розвитку жаби) - двокамерне серце, одне коло кровообігу. У дорослих - трикамерне серце, два кола кровообігу. Кров змішана - холоднокровні.
 • Клас Плазуни або Рептилії (представники - ящірки, змії, хамелеони, крокодили) - кровоносна система замкненого типу, трикамерне серце, два кола кровообігу. УВАГА! У крокодилів чотирикамерне серце, з неповною перегородкою, внаслідок чого кров ще змішана. Холоднокровні.
 • Клас Птахи - кровоносна система замкненого типу, чотирикамерне серце, два кола кровообігу. Кров роздільна - теплокровні. У птахів аорта має праву дугу.
 • Клас Ссавці - кровоносна система замкненого типу, чотирикамерне серце, кров роздільна - теплокровні. Аорта має ліву дугу.

Рейтинг:4.72 з 5

На основі відгуків 18 користувачів

Автор: Катерина К.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;